iPady s kurzorem. Nový iPadOS přináší podporu pro připojení externí myši

Delší dobu se spekulovalo nad tím, zdali se Apple nerozhodne vybavit iPady o funkci pro ovládání myší. Byť by to z podstaty tohoto jablečného tabletu nedávalo smysl, jelikož nabízí relativně velký dotykový displej, řada uživatelů by podobnou integraci rozhodně uvítala. Už jen z toho důvodu, že na myš a kurzor byli zvyklí z klasických počítačů a iPad jim má běžný desktop prakticky nahradit.

Podobně nad tím přemýšlí i Apple, což potvrdil v rámci zbrusu nového operačního systému pro iPady pod názvem iPadOS, který z nich má vytvořit zajímavější náhradu za počítače.

Připojení bezdrátové myši

Do nastavení totiž ukryl podporu pro připojení bezdrátové myši a funguje tak, že se na obrazovce vyskytuje speciální kruhový kurzor, díky němuž je možné zařízení ovládat na podobné bázi jako desktopy (samozřejmě s vybranými omezeními).

I když je možnost připojení myši v iPadOS dostupné, nemá jít zatím o zcela standardní a plnohodnotnou funkci. Je totiž zahrnuta v sekci Zpřístupnění (AssistiveTouch) a slouží spíš pro uživatele, kteří z nějakého důvodu nemohou využívat displej jako takový.

Co je ale zajímavé, je fakt, že lze stejným způsobem připojit i Magic Trackpad. Apple tedy dost možná bude chtít s takovou podporu v iPadech, které s iPadOS získají „počítačovější“ punc, počítat.

Steve Aquino, který se zpřístupněním v rámci iOS obecně zabývá, nad druhou stranu komentuje, že Apple tuto možnost neplánuje nasadit na mainstreamovou vlnu. Prý má sloužit výhradně jen úzké cílové skupině a nestane se z ní prvek, na základě kterého by se iPad výrazně proměnil.

iPadOS

iPadOS je mobilní operační systém vytvořený a vyvinutý společností Apple speciálně pro řadu tabletů iPad. Je odvozený od systému iOS a obsahuje mnoho vlastních jedinečných funkcí a možností. iPadOS byl poprvé vydán 30. září 2019 jako nová verze mobilního operačního systému vytvořená a vyvinutá pro iPad.

iPadOS vychází ze stejného základu jako iOS, ale nabízí funkce a schopnosti specifické pro iPad, například vylepšené uživatelské rozhraní navržené speciálně pro tablety, rozšířené možnosti multitaskingu, vylepšenou sadu nástrojů pro úpravu a rozvržení dokumentů a podporu externích úložných zařízení.

iPadOS také obsahuje podporu aplikací třetích stran, vylepšenou podporu tužky Apple Pencil a možnost používat iPad jako dotykovou myš při připojení ke stolnímu nebo přenosnému počítači.

Nejnovější iPad

Mezi nejnovější iPady patří iPad Air 3 (2019) a iPad Mini 5 (2019). Oba modely obsahují čip Apple A10 Fusion 7. generace s vestavěným pohybovým koprocesorem M10. Model Air má 10,5palcový displej Retina, zatímco model Mini má 7,9palcový displej.

Oba mají stejné rozlišení 2048 x 1536. Kromě toho mají oba 8Mpx zadní fotoaparát a 7Mpx přední fotoaparát. Mezi další funkce patří podpora inovativní tužky Apple Pencil a samozřejmě App Store.

Oba modely jsou vybaveny technologií otisků prstů Touch ID a celou sadou senzorů. Model Air nabízí více možností úložiště od 64 GB až po 256 GB. Model Mini se dodává ve velikostech 64 GB nebo 256 GB.