Jahodové smoothie – nejlepší recept

Jahodové smoothie

Jahodové smoothie je nejen chutným, ale i osvěžujícím nápojem, který je oblíbený během letních měsíců. Tento lahodný a zdravý nápoj spojuje sladkou chuť jahod s hladinovou texturou jogurtu nebo mléka.

V tomto článku se budeme zabývat jahodovým smoothie, jeho historií, přípravou a výživovými benefity.

Historie jahodového smoothie

Historie smoothie sahá až do 20. století, kdy začaly vznikat první míchané nápoje z ovoce a mléčných produktů. První smoothie byly jednoduché směsi ovoce, mléka a cukru. V průběhu času se smoothie vyvinuly a staly se více zdravými a variabilními.

Jahodové smoothie, které využívá sladkost a výživu jahod, se stalo oblíbeným druhem smoothie v mnoha kulinářských kulturách po celém světě.

Zelené smoothie s jahodami
Dokonalé smoothie získáte kombinací listového špenátu, jahod a ananasu – mňam!

Jahodové smoothie a výživa

Jahodové smoothie je nejen chutné, ale také zdravé. Jahody jsou bohaté na vitamín C, antioxidanty a vlákninu. Mléko nebo jogurt poskytuje vápník a bílkoviny. Banány dodávají draslík a vlákninu. Med může sladit smoothie přirozeným způsobem. Jahodové smoothie je tak skvělým způsobem, jak získat dávku živin a energie na začátek dne nebo jako osvěžení v horkém letním dni. Máte přebytek jahod? Připravte si dokonalý jahodový cheesecake!

Vyzkoušejte smoothie z jahod jinak

Jahodové smoothie je skvělý způsob, jak si dopřát sladkou a osvěžující lahůdku, ale můžete ho upravit a vytvořit mnoho různých chutí a variant podle svých preferencí. Zde je několik zajímavých variací jahodového smoothie:

 1. Jahodové-Banánové Smoothie:
  • Přidejte do jahodového smoothie jeden nebo více banánů pro krémovou texturu a sladší chuť. Banán je skvělým doplňkem k jahodám.
 2. Jahodovo-Mangové Smoothie:
  • K jahodám přidejte kousky čerstvého manga nebo zmražené mangové kostky pro exotickou chuť. Tato kombinace dodá smoothie výraznější a sladší aroma.
 3. Jahodovo-Špenátové Smoothie:
  • Pro zdravou variantu přidejte hrst špenátu nebo jiného zeleného listového zeleniny. To dodá smoothie vlákninu a vitamíny.
 4. Jahodovo-Ořechové Smoothie:
  • Pro větší texturu a bohatší chuť přidejte několik lžic ořechového másla, například arašídového nebo mandlového.
 5. Jahodovo-Kokosové Smoothie:
  • Přidejte kokosové mléko nebo kokosový jogurt pro tropickou nótu. Můžete také přidat kokosové vločky pro extra texturu.

Jak podávat jahodové smoothie?

Servírování jahodového smoothie může ovlivnit celkový dojem z nápoje. Zde jsou některé tipy, jak elegantně servírovat jahodové smoothie:

 • Sklenice: Jahodové smoothie můžete podávat ve vysokých sklenicích, což umožní hostům vidět jeho krásné barvy a texturu. Sklenice by měly být čisté a ledově chladné, aby smoothie zůstalo osvěžující.
 • Ozdobení Okraje Sklenice: Pro elegantní dotek můžete okraje sklenic namočit do vody a poté do cukru moučka. Toto ozdobení vytvoří atraktivní vzhled a dodá nápoji sladký nádech.
 • Čerstvé Jahody: Ozdobte horní část smoothie čerstvými jahodami. Můžete je nakrájet na poloviny nebo ozdobit celé jahody na hladině nápoje. To dodá jahodovému smoothie krásnou barvu a lahodnou vůni.
 • Listy Máty: Drobné listy máty jsou skvělým ozdobným prvkem pro jahodové smoothie. Položte je na horní část nápoje nebo na okraj sklenice.
Jahodové smoothie s jogurtem
Jahodové smoothie vás perfektně zasytí pokud do něj přidáte jogurt nebo tvaroh.

Jahodové smoothie

Příprava jahodového smoothie je jednoduchá a rychlá. Můžete jej upravit podle svých chuťových preferencí.

Ingredience na jahodové smoothie

 • 1 šálek čerstvých jahod (můžete také použít zmražené jahody)
 • 1/2 šálku jogurtu nebo mléka (můžete použít i rostlinné alternativy, jako je mandlové nebo sójové mléko)
 • 1 lžička medu (volitelné pro slazení)
 • 1/2 banánu (pro krémovou texturu)
 • Led (volitelné pro osvěžení)

Postup přípravy jahodového smoothie

 1. Příprava Ovoce: Pokud používáte čerstvé jahody, umyjte je a odstraňte stonky. Pokud používáte zmražené jahody, nemusíte je rozmrazovat.
 2. Míchání: V mixéru nebo smoothie mixéru spojte jahody, jogurt nebo mléko, med (pokud chcete sladit) a banán. Přidejte led, pokud chcete, aby bylo smoothie chladnější a osvěžující.
 3. Mixování: Mixujte všechny ingredience na hladkou a krémovou konzistenci. Pokud je smoothie příliš tlusté, můžete přidat více mléka nebo jogurtu. Naopak, pokud je příliš řídké, přidejte více jahod nebo banánu.
 4. Servírování: Jahodové smoothie podávejte v miskách nebo sklenicích. Můžete jej ozdobit čerstvými jahodami nebo lístky máty pro extra vizuální atraktivitu.

Vyzkoušejte různé variace jahodového smoothie přidáním dalšího ovoce, jako jsou borůvky, mangy nebo špenát, a vytvořte si svou vlastní oblíbenou recepturu. Jahodové smoothie je skvělým způsobem, jak se těšit z výhod ovoce a mléčných produktů v jednom lahodném nápoji.