Malvína Krepsová na předvánoční čas připravuje výstavu Vánoce v kultuře české

Malvína Krepsová se narodila v Kutné Hoře. Vystudovala Střední zemědělskou technickou školu v Čáslavi a pár let bydlela v Praze. Je spoluzakladatelkou občanského sdružení DIGNO, které poskytuje osobní asistenci handicapovaným a seniorům. V roce 2004 na Kaňku založila Občanské sdružení Kaňk, které provozuje v budově zrušené základní školy centrum Mozaika. 

Hlavní náplní Občanského sdružení Kaňk je především centrum Mozaika. Jaké jsou plány centra do budoucna? 

Centrum Mozaika nyní bylo na krátkou dobu částečně uzavřeno z důvodu nevyhovujícího stavu plynového kotle na vytápění. Závada ale byla již odstraněna a tak provoz může probíhat jako dříve.

V Mozaice tedy pokračují běžné aktivity: mateřské centrum, setkávání seniorů, knihovna, internet, kadeřnictví, pedikúra, provoz tělocvičny atd. V současné době připravujeme na předvánoční čas výstavu Vánoce v kultuře české. Bude v sobotu 8. prosince, a to od 13:00 do 18:00 hodin v Mozaice a současně proběhne hudební část v kostele sv. Vavřince. Tam bude program od 16:00 do 17:00 hod. Hlavním organizátorem výstavy je Ing. Lenka Choutková, členka našeho sdružení. Ale zapojeni budeme všichni, protože výstava je organizačně náročnější. V přípravách spolupracujeme s Městskou knihovnou v Kutné Hoře. Dalším partnerem je DDM Dominik Kutná Hora. Společně s výstavou bude totiž pro děti připravena i malá vánoční výtvarná dílna, kterou povede Jana Štolbová z Dominiku.

V Mozaice doznala během letošního podzimu značných změn tělocvična. Pan Ondráček z oddílu thajského boxu, který u nás má pravidelné tréninky, sponzorsky zajistil vymalování a také umístění zrcadla na stěnu tělocvičny.

Máme přislíbenou ještě novou podlahu. Ta by měla být hotová do Vánoc. Nové prostředí v tělocvičně oceňují i ženy, které sem chodí na cvičení aerobiku a na kondiční cvičení.

Jaké jsou náklady na provoz centra?

Roční náklady na běžný provoz centra jsou okolo 380 000 Kč. Ale do této sumy nejsou započítané náklady na různé mimořádné akce (masopust, jarmark, výstavy…), které během roku pořádáme. Na ty se snažíme získávat prostředky z grantů a od sponzorů.

Občanské sdružení Kaňk letos uspořádalo druhý ročník benefičního koncertu v kostele sv. Vavřince na Kaňku. Kolik peněz se vybralo? Bude se koncert
konat i příští rok?

Vybralo se přesně 7 202 korun. Odhadem bylo v kostele asi 200 návštěvníků. Výtěžek z koncertu předáváme Sedlecké farnosti  na opravu varhan v kostele sv. Vavřince. Vloni během adventního koncertu jsme vybrali více než 14 000 korun. Tehdy jsme peníze věnovali  na další opravy kostela. Víme, že to nejsou pro kostel závratné částky, že opravy stojí a budou stát daleko více peněz. Ale je to přeci jen alespoň nějaký příspěvek.

Byli bychom velice rádi, pokud by se opravy kostela i varhan podařilo dotáhnout a kostel by byl opět ve skvělém stavu. Jeho historická a kulturní hodnota si to jistě zaslouží.  Máme radost, že jsme mohli již obdivovat  krásně zrestaurovanou kazatelnu i sanktuárium. Rádi budeme v tradici pořádání koncertů v kostele sv. Vavřince pokračovat. Je tam výborná akustika, zpěváci si ji velmi chválí. A vloni i letos se posluchačům i účinkujícím podařilo vytvořit nádhernou atmosféru. Věřím, že se všichni budou na koncerty na Kaňku těšit.

Co chystá sdružení na příští rok?

Mateřské centrum připravuje opět karneval pro děti, pálení čarodějnic, oslavu dne dětí. Před prázdninami bychom rádi v Mozaice přichystali opět výstavu. Tentokrát by měla být „sběratelská“. Sešly by se zde sbírky od nejrůznějších sběratelů z Kutné Hory a okolí. Na srpen plánujeme opět Kaňkovský hornický jarmark a před Vánocemi koncert v kostele. Možná, že mezi tím vymyslíme ještě nějakou další menší akci.

Každopádně vítáme všechny nápady na aktivity v Mozaice, a to od členů i nečlenů sdružení. Máme představu takovou, že v Mozaice je vytvořeno prostředí a s nápady na vhodné akce může přijít prakticky kdokoli a my mu rádi pomůžeme vše zrealizovat.

Mozaika není jedinou aktivitou sdružení, každý rok pořádá tradiční Hornický jarmark. Kde vznikl nápad na uspořádání jarmarku? Na co se můžou návštěvníci těšit
v příštím roce?

Uspořádat Kaňkovský hornický jarmark byl nápad hned několika lidí. Něco takového na Kaňku zrealizovat měli chuť někteří členové našeho sdružení a stejný návrh přišel i od našich kolegů z Občanského sdružení Barbora, které s námi na pořádání jarmarku spolupracuje. Byla u toho určitě  Jana Lengerová, Petr Zeman, PhDr. Pavel Novák, Václav Veselý…  Poprvé se jarmark konal v roce 2008. Měli jsme za sebou menší premiéru v pořádání  slavnosti k nově opravené  kapličce sv. Jana Křtitele na Kaňku. Ta se konala o rok dříve a měla velký ohlas mezi kaňkováky i návštěvníky z okolí. To nám dodalo kuráže a zkusili jsme jarmark uspořádat. Mohu říct, že nás zájem veřejnosti o Kaňkovský hornický jarmark velmi těší. Postupně se nám snad také daří akci vylepšovat. Zájem je i ze strany trhovců,  které nejdříve nebylo lehké na jarmark sehnat. Nyní se již sami hlásí.

A otázka na konec. Jak trávíte svůj volný čas?

Volného času nemám moc, ale hodně ráda čtu, ráda chodím na procházky do přírody.

Přes léto jsem také trochu na malé zahrádce, kterou u domu máme. Ze všeho největší radost ale mám, že mohu chodit zpívat do Učitelského smíšeného pěveckého sboru Tyl. Zpívání mě opravdu těší, úžasně si u toho odpočinu, vyčistím si hlavu a pak, máme tam bezvadnou partu kamarádů. A když se to pak daří a pěkně to zní… je to prostě nádhera.