Nástupce iPhonu SE má stát okolo 13 tisíc korun. Výkonem by se měl rovnat nejlepším modelům

I když se stále jedná o spekulace, díky poměrně častým reportům odkazujících na čínské dodavatelské řetězce lze silně předpokládat, že Apple s nástupcem iPhonu SE opravdu vyrukuje. Ostatně jsme vás o této možné novince informovali již před časem, kdy jsme skloňovali především uznávaného analytika Ming-Chi Kua.

Ten je přesvědčen, že Apple nový model pro masy odhalí v prvním čtvrtletí příštího roku, a to v podobném provedení jako iPhone 8. Neočekává se menší displej než se čtyřmi palci a ani nelze předpokládat, že bude výrazně změněn vzhled. Byť si veřejnost přeje designový návrat k řadě 5 a 5s, nejspíš se tak nestane.

Podobně v minulosti informoval i expert na Apple Mark Gurman z agentury Bloomberg, který na základě svých zdrojů také věří, že cupertinská firma cenově „nejdostupnější“ iPhone v roce 2020 představí. Logicky se ale nabízí dvě klíčové otázky – výbava a cena. A právě k těmto aspektům má co říct opět Kuo.

Ve své nové zprávě uvádí, že Apple plánuje nový iPhone vybavit výkonným čipem A13, který pohání i nejnovější iPhony 11 a 11 Pro (Max). Díky tomu by tak dokázal pracovat i s pokročilou rozšířenou realitou a prakticky by neměl své uživatele nijak omezovat, což je nepochybně velmi dobrá zpráva.

Kuo předpokládá, že se uvnitř objeví i paměť RAM o kapacitě 3 GB, tedy stejná jako v iPhonu X z roku 2017. Zájemci by pak mohli mít možnosti si vybrat mezi 64GB a 128GB variantou, a to ve vesmírně šedém, stříbrném a červeném barevném provedení. Červená by tudíž nemusela být pouze exkluzivní edicí, jako tomu bylo dosud u předchozích modelů.

Cenově jako iPhone SE během debutu

Další klíčovou otázkou je cena. Protože by měl tento model mířit především na zákazníky, kteří nechtějí dávat v průměru 35 tisíc korun za telefon (nebo iPhone ještě nikdy neměli), měla by být výrazně nižší. Aktuálně mají možnost sáhnout po iPhonu 11, který v Česku startuje na 21 tisících korunách. Inovované „SE“ však cenu ještě sníží.

Podle Kua bude startovat na 399 dolarech, což je stejná cena jako u původního iPhonu SE z roku 2016. Na českém trhu by se tak mohla pohybovat okolo 13 tisíc korun, přičemž za vyšší kapacitu by se úměrně zvedla. A byť se lidem může zdát i 13 tisíc korun za telefon jako spousta peněz, na poměry Applu jde o velice atraktivní hranici.

Stále je však nutné brát všechny dostupné informace s rezervou. I když se očekává, že takový model na trh skutečně dorazí, dost věcí se stále může změnit.