Německé volby skončily patem. Kdo bude příštím kancléřem?

Vítěz. Kdo bude německým kancléřem? Nebo kancléřkou? Výzkumy veřejného mínění favorizovaly právě feminizovanou změnu koncovky, a tedy vítězství konzervativní Angely Merkelové, výsledek je ve skutečnosti patem.

Obě strany hlásí vítězství, ale popravdě řečeno, odstoupivší kancléř Gerhard Schröder neprohrál. „Německé volby skončily patem“ píší svorně deníky Právo i Mladá fronta Dnes. Výsledek dává Schröderovi o pouhých 0,9% oproti Merkelové, 35,2% proti 34,3%.

Nejsou ale nakonec vítězi tzv. malé strany? FDP (9,8%), Zelení (8,1%) i nedávno ustanovená Levicová strana (8,7% – ovšem ve východním Německu celých 25%) budou důležitými faktory na nové politické mapě Německa.

„Včerejší německé předčasné volby do Spolkového sněmu přinesly pat. Opoziční strany CDU/CSU sice podle prvních předběžných odhadů velmi těsně vyhrály, ale nemají sílu sestavit se zamýšleným partnerem FDP většinovou vládu. V obdobné situaci je však také vládnoucí SPD, která nemůže vládnout jen v koalici se Zelenými,“

píše zpravodaj Jan Kovařík v Právu. Na titulní stranu se Právo rozhodlo umístit dvojici Stoiber-Merkelová s podtitulkem: „Ve tvářích Angely Merkelové a Edmunda Stoibera se včera po vyhlášení prvních odhadů zračily rozpaky a zklamání.“ Mladá fronta Dnes ve zpravodajství vypichuje, že se Schröderovi podařilo výrazně stáhnout Merkelové náskok. „První výsledky způsobily senzaci. Sociální demokraté Gerharda Schrödera dotáhli dvacetiprocentní ztrátu ze začátku předvolební kampaně,“ píše korespondentka Zita Senková.

Noviny na titulní stranu umístily Merkelovou bez Stoibera. Lidové noviny, list ze stejné (německé) vydavatelské stáje jako MfDnes jde ještě dál, když na titulní stranu dává rozradostněný pár Schröder-Schröderová v objetí. „Vítězi německých parlamentních voleb se včera prohlásili jak sociálně demokratický kancléř Gerhard Schröder, tak jeho křesťansko demokratická soupeřka Angela Merkelová. Spolková republika ale podle všeho směřuje k vládě velké koalice těchto dvou stran,“ píše korespondent Luboš Palata.

TIP: Jak funguje půjčka po insolvenci nebo také půjčka na účet?

Lokomotiva Německo – kudy dál?

Korespondent Palata míní ve svém sloupku, že vítězem je bývalý kancléř Schröder. „Gerhard, Gerhard, skandovaly stovky sociálních demokratů, když se na pódiu po ohlášení prvních výsledků předčasných voleb objevil kancléř Schröder. Přestože sociální demokracie volební souboj s křesťanskými demokraty Angely Merkelové prohrála, je pro ni včerejší výsledek ve skutečnosti vítězstvím. A pro Merkelovou porážkou,“ píše Palata.

Další svou úvahou, v níž si – jak občas mívají novináři ve zvyku – zavěštil, se pokusil Palata před čtenáři výrazně blýsknout: „Německo čeká se vší pravděpodobností vláda velké koalice, na níž se budou muset sociální demokraté podílet. Před čtyřiceti lety takováto velká koalice vyvedla Německo z hospodářské krize. Nyní bude muset uskutečnit další sociální a ekonomické reformy, které znovu vrátí SRN mezi nejvýkonnější ekonomiky.“ Není nic obtížnějšího, než si takové řešení představit, ale třeba to Palata ví lépe, a čas mu dá za pravdu.

Nyní ale spíše mate čtenáře. Kromě něho se o to v žádných českých novinách nikdo nepokouší. Ale to už patří k věci.

Seriózní Hospodářské noviny překvapily. Jinak zdrženlivé noviny (proč asi?) se překvapivě pokoušejí o trochu přeexponovaný zájem o výsledky německých voleb. Věnují mu dvouřádkový titulek, v němž se čtenář dozvídá, že „Německé volby skončily patem“ (to už víme), „vítězství hlásí pravice i levice (což jenom dubluje sdělení).

Do Německa vyslali dva zpravodaje a Lenka Zlámalová v komentáři listu zaujímá velmi ostrý úhel pohledu. „Nechtěl ji nikdo – běžní Němci, byznysmeni a investoři ani sami politici. První průzkumy však ukazují, že si zvolili právě ji. Řeč není o vítězce předčasných voleb Angele Merkelové, ale o velké koalici, kterou bude zřejmě nucena uzavřít se Schröderovými sociálními demokraty. Není to dobrá volba: pro Německo, pro Evropu, pro atlantické vztahy, a tedy ani pro nás,“ píše pod titulkem „Špatná volba pro Německo“. Před sestavením jakékoliv vlády je to přeci jenom poněkud ostré, není-liž pravda?

A v čem by to mělo být špatné pro nás? Především hospodářsky.  „Patový výsledek podle všeho způsobí, že padnou plány na zásadní hospodářské reformy v zemi, kam proudí více než třetina českého exportu,“ píše Mladá fronta Dnes, která předpokládá, že kancléřkou bude přeci jenom Merkelová.

A dále rozjíždí ambivalentně sudetoněmeckou kartu. „Nová vláda zřejmě podpoří Centrum proti vyhánění, projekt, za nímž stojí předsedkyně Svazu vyhnanců Erika Steinbachová. Na druhou stranu se nedá čekat, že by dostaly větší šanci tolik mytizované majetkové požadavky sudetských Němců. V tom se odborníci shodují,“ tiší obavy Lubomír Heger.

Od Merkelové se očekávalo zlepšení vztahů se Spojenými státy americkými, což by podle citovaného komentátora téhož listu Bohumila Doležala mohlo dát větší váhu střední Evropě. Opravdu? „Ať již vznikne jakákoli koalice, je v našem zájmu, aby německá lokomotiva přestala supět, rozjela se a my -jako jeden z jejích vagonů – jeli společně s ní,“ uzavírá MfDnes.

Dnes začínají první jednání. Ukáží, zda se potvrdí předčasné závěry a trochu zrychlené koncovky českých komentátorů. Ve hře je totiž více partnerů než dva. A o tom se zmiňují čeští komentátoři méně, než by člověk očekával…

TIP: Co nabízí zahradnictví Flos?