Do dražby míří raritní plaketa za kreativní úspěchy, kterou podepsal sám Steve Jobs

Aukční síně milují ikonické produkty Applu. Zpravidla ty, jejichž debut se datuje k 70. až 90. letům minulého století, kdy společnost oplývala svou magickou aurou. Mezi nedávné věci, jež byly k dražbám nabízeny, patří třeba originální počítač Apple I z roku 1976 nebo první číslo kultovního časopisu Macworld, které bylo navíc podepsané spoluzakladatelem a tehdejším šéfem Stevem Jobsem.

A právě podpis jednoho z nejzásadnějších technologických podnikatelů všech dob je to, co velmi silně táhne. Proto se do aukce dostává další raritní předmět opatřený Jobsovým podpisem, konkrétně speciální plaketa věnovaná Suzanne Lindberghové, která v Applu přes 25 let (do roku 2013) budovala marketing a starala se o product placement v různých televizních pořadech a filmech.

Ta v roce 2000, kdy ji Lindberghová obdržela, sloužila jako poděkování za její – v té době – desetileté angažmá a dobře odváděnou práci, což dokazuje i uvedených několik řádků, které jsou doplněny o barevná kolečka a duhové logo Applu v horní části.

O celou aukci se pak tradičně stará síň RR Auction, která odhaduje, že se cena za plaketu vyšplhá minimálně na hranici 15 tisíc dolarů (cca 345 tisíc korun). Mnohokrát se ale stalo, že kultovní předměty spojené s Applem očekávanou hranici výrazně překročily.

Kdo byl Steve Jobs?

Steve Jobs byl jedním z nejvlivnějších inovátorů 20. a 21. století. Spoluzaložil společnost Apple Inc. a byl jejím výkonným ředitelem a kreativním vůdcem. Jobs měl vášeň pro technologie, talent pro inovace a neúnavný zápal, který způsobil revoluci v tomto odvětví.

Jobs se narodil v roce 1955 v San Francisku v Kalifornii. Když mu bylo pět let, přestěhoval se se svými adoptivními rodiči Paulem a Clarou Jobsovými do Mountain View v Kalifornii. Jeho otec, strojní mechanik, svého syna povzbuzoval, aby prozkoumal svět elektroniky a počítačů. Jobs se o počítače zajímal již od útlého věku a ve 12 letech navštěvoval přednášky v továrně na počítače Hewlett-Packard.

V roce 1972 se Jobs zapsal na Reed College v Portlandu ve státě Oregon. Po jednom semestru studia zanechal a vrátil se do Bay Area. Poté pracoval se Stevem Wozniakem na počítači Apple I, který uvedli na trh v roce 1976. Úspěch tohoto počítače vedl v roce 1977 k založení společnosti Apple Inc.

Jobs byl tvůrčím vůdcem společnosti Apple a od roku 1997 až do srpna 2011 působil jako její generální ředitel. Byl zodpovědný za uvedení řady revolučních produktů, včetně počítačů Apple II, Macintosh, iPod, iPhone a iPad. Tyto produkty změnily způsob, jakým lidé komunikují s technologiemi, a učinily ze společnosti Apple jednu z nejúspěšnějších firem na světě.

Jobs byl známý svými ambicemi, kreativitou a smyslem pro detail. Byl také perfekcionista, který se nebál riskovat a zpochybňovat status quo. Byl inspirativním vůdcem, který si cenil jednoduchosti a designu. Byl vizionářem, který věřil, že technologie by měla být dostupná a snadno použitelná.

Steve Jobs zemřel v roce 2011 v důsledku rakoviny slinivky. Zanechal po sobě neuvěřitelné dědictví inovací a kreativity.

Steve Jobs – zajímavosti

  • Steve Jobs byl při narození adoptován. Jeho adoptivní rodiče Paul a Clara Jobsovi ho vychovávali v kalifornském Silicon Valley.
  • Jobs zanechal studia na vysoké škole. Navštěvoval Reed College v Portlandu ve státě Oregon, ale po jednom semestru ji opustil kvůli vysokým nákladům na školné.
  • Jobs měl vždy smysl pro design. Byl tvůrčí silou počítače Apple II, který jako první obsahoval grafické uživatelské rozhraní.
  • Jobs byl po většinu života vegetarián. Věřil, že maso je nezdravé, a často mluvil o výhodách veganské stravy.
  • Jobs byl fanouškem japonské kultury. Studoval zenový buddhismus a často navštěvoval Japonsko, aby se setkal s obchodními partnery.
  • Jobs byl workoholik. Často pracoval dlouho a často spal na podlaze své kanceláře, aby byl blízko svým projektům.
  • Jobs byl vášnivý čtenář. Četl knihy na nejrůznější témata, od filozofie po technologie.
  • Jobs byl brzkým osvojitelem technologií. Jako první vlastnil iPhone a byl vášnivým uživatelem produktů Apple
  • Jobs byl filantrop. Věnoval miliony dolarů charitativním organizacím a vzdělávacím institucím, včetně své alma mater, Reed College.
  • Jobs byl perfekcionista. Byl známý svým smyslem pro detail a neúnavnou snahou o dokonalost.

Historie společnosti Apple

Apple Inc. je technologický gigant, který se v 21. století stal pojmem. Společnost Apple Inc., kterou v roce 1976 založili Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne, je jednou z nejznámějších značek na světě. Od svých počátků jako garážového startupu až po současný status společnosti s mnohamiliardovým obratem urazila společnost Apple Inc. od svého založení dlouhou cestu.

Na přelomu 70. a 80. let se společnost Apple Inc. prosadila jako lídr v oboru osobních počítačů. Její první výrobek, Apple I, způsobil revoluci v tomto odvětví tím, že spojil klávesnici, monitor a základní desku do jednoho celku. Společnost následovala s počítačem Apple II, který obsahoval barevný displej, disketovou jednotku a herní pádla. Apple II se stal jedním z nejúspěšnějších počítačů své doby a v roce 1977 společnost vstoupila na burzu.

V polovině 80. let se společnost Apple Inc. začala zaměřovat na vývoj uživatelsky přívětivého grafického uživatelského rozhraní (GUI) pro své počítače. Toto úsilí vedlo k vývoji počítače Macintosh, který byl uveden na trh v roce 1984. Macintosh byl prvním počítačem s myší a funkcí „ukaž a klikni“ a rychle si získal oblibu. Macintosh však nebyl bez konkurence, protože společnost Microsoft uvedla v roce 1985 na trh svůj vlastní operační systém Windows založený na grafickém uživatelském rozhraní.

V 90. letech se společnost Apple Inc. začala zaměřovat na výrobu přenosných počítačových zařízení. V roce 1991 společnost uvedla na trh PowerBook, první přenosný počítač s trackballem. V roce 1999 následoval iBook, který byl prvním přenosným počítačem s vestavěným bezdrátovým připojením. V roce 2001 společnost Apple také uvedla na trh svůj první úspěšný digitální hudební přehrávač iPod.

V 21. století se společnost Apple Inc. stala významným hráčem v technologickém průmyslu. V roce 2007 společnost uvedla na trh iPhone, který způsobil revoluci v odvětví mobilních telefonů. V roce 2010 následoval iPad, který se stal jedním z nejoblíbenějších tabletů všech dob. Společnost Apple nyní vyrábí širokou škálu produktů, včetně počítačů, tabletů, chytrých telefonů, chytrých hodinek a streamovacích služeb.

Dnes je Apple Inc. jednou z nejvlivnějších společností na světě. Díky svým ikonickým výrobkům, inovativnímu designu a důrazu na kvalitu způsobila společnost Apple Inc. revoluci v technologickém průmyslu a změnila způsob, jakým lidé s technologiemi komunikují.

Apple dnes

Apple Inc. je jednou z nejznámějších a nejúspěšnějších technologických společností na světě. Apple je známý především díky svým ikonickým produktům, jako jsou mimo jiné iPhone, iPad, MacBook a Apple Watch. V posledních několika letech zaznamenala společnost velký úspěch a její finanční výsledky zůstávají stále dobré.

V roce 2020 dosáhla společnost Apple rekordních finančních výsledků s historicky nejvyššími čtvrtletními tržbami ve výši 111,44 miliardy dolarů. Bylo to hlavně díky dobrým výsledkům jejích produktů, jako jsou iPhone, iPad a Mac. Společnost také úspěšně uvedla na trh své nové produktové řady, jako jsou sluchátka AirPods Pro a hodinky Apple Watch Series 6.

Finanční pozice společnosti Apple zůstává silná, protože nadále významně investuje do výzkumu a vývoje. To společnosti umožnilo představit inovativní produkty a služby. Apple také rozšiřuje své portfolio služeb, které zahrnuje Apple Music, Apple TV+ a Apple Arcade. To společnosti umožnilo generovat další zdroje příjmů.

Kromě toho podnikání společnosti Apple v oblasti služeb rychle roste. Důvodem je zvýšená poptávka po jejích produktech a službách. Společnost Apple také výrazně investuje do svých maloobchodních prodejen. To společnosti umožnilo poskytovat lepší služby zákazníkům a zvýšit počet svých zákazníků.

Finanční výsledky společnosti Apple byly v posledních letech celkově dobré. Finanční pozice společnosti je stále dobrá a její produkty a služby jsou stále oblíbené. Budoucnost společnosti Apple vypadá zářivě a očekává se, že v příštích letech bude společnost i nadále úspěšná.