Premiér dostal z „útrob ČSSD“ vážné varování

Diskuse. Zatímco za okny mrzne až praští – mráz je také naštěstí jediné téma na kterém se dnešní noviny suverénně shodnou – rozbíhá se na naší prudce pluralitní scéně hned několik staronových kauz. Začneme u té první, která trápí vlivný levicový list, Právo, kdysi rudé. „Špidla dostal vážné varování,“ píše vždy dobře informovaný Alexander Mitrofanov a napíná čtenáře k prasknutí. Jaké varování, panebože? Chtějí ho snad odprásknout? Žeby už Škromach, nebo Foldyna čistili flintu?

„Vážné politické varování z ČSSD dostal v sobotu předseda Vladimír Špidla. Hned dvě seskupení uvnitř soc. dem. mu dala najevo, že jeho pozice v čele ČSSD a vlády nemusí být v příštích měsících jistá. Útok na jeho pozici může začít už v červnu po volbách do Evropského parlamentu, pokud v nich soc. dem. utrpí citelnou porážku,“ píše Saša. Pořád nic?

Ani Škromach, ani Foldyna, vypadá to rovnou na palácový převrat. „Zřetelnou připravenost vyvolat pohyby ve straně, či dokonce vyměnit předsedu, bude-li ČSSD jako dosud neúspěšná v preferencích a také v letošních trojích volbách, demonstrovali jak lidé kolem prvního místopředsedy Stanislava Grosse, tak skupina, která zdůrazňuje svou levicovost a s níž je spojeno jméno Jana Kavana,“ stojí v Právu.

TIP: Jak funguje půjčka pro každého?

Kdy poteče krev? „Řádný sjezd ČSSD se plánuje na jaro 2005,“ podotýká Saša. Do té doby se bude vařit „maso na guláš“. A co tak najednou? Inu, o víkendu měli ruďoši z ČSSD tzv. pražskou konferenci, kde se hnedle každý přišel vypovídat ze svých traumat a mentálních frustrací bezmoci. Nejlepšími metaforami nakonec hýřil Jan „Kato“ Kavan, Petra Buzková i Stanislav „Baby“ Gross už své hlášky pustili do médií před víkendem – mají na to lidi.

Jo, a co tedy řekl Kato? Prý budou padat… kroupy. „Z hrozivého krizového mraku nad námi nás mohou srazit bolestivé a zničující kroupy, pokud neprosadíme nápravu ještě včas před krajskými a senátními volbami,“ zabásnil si bývalý šéf Valného shromáždění, který nemohl „vydejchat“, že ho chlapci dali na evropské kandidátce až na 11. místo. A Sašův komentář, který po jeho vlastním zpravodajství nikdy nechybí (- mimochodem jedna z dosti nepochopitelných zvyklostí tohoto listu)?

Ano, ani tentokrát nechybí: „Signály z útrob v novém znění.“ A co říká, když to zhustíme? Prý je to pakt: nikoliv Ribbentrop-Molotov, ale Zeman-Gross! Bomba! „Jestliže se Gross a Zeman opravdu dohodli na pravidlech hry, podle nichž se jeden stane šéfem strany a druhý kandidátem na prezidenta, bude Špidlovi zle,“ píše Saša. Ba, ba… bába jaga!

Kajínkovi na obzoru Klíma svítá

Není diskuse jako diskuse. To Mladá fronta Dnes, kdysi jenom Mladá fronta, ta jede jiné kauzy! Minulý týden se rozhodli vymačkat z Jiřiny Bohdalové a jejího cirkusového procesu o vlastní čest (byla uvedena na seznamech StB, vysoudila nevinnost, ale chudinka tam zůstala), co to dalo, dnes tedy další mediální napalm! „Případ Kajínek se znovu otevírá.“

Právu se otevřely díky Mitrofanovi útroby ČSSD (fuj!), v Mladé frontě Dnes se otevírají útroby soudu (mňam!). A kdo to píše? Sabina S.? Ne, ne, ta už ne, jde po tom vlčák veliký, Jaroslav Kmenta, co se vrátil domů z exkurze v bulvárním Impulsu, jinak také naposledy Inpulsu. „Doživotně odsouzenému vězni Jiřímu Kajínkovi svítá naděje, že jeho případ bude znovu otevřen.

O tom, zda roku 1993 spáchal dvojnásobnou nájemnou vraždu, by mohly rozhodnout nové závažné skutečnosti a dosud nezveřejněná svědectví. Kajínkův advokát Jaroslav Janeček tvrdí, že má důkazy o chybách v celém procesu a především o tom, že do vraždy byli zapleteni policisté,“ vaří to Kmenta.

Není to náhodou PR na Kajínkova advokáta? „Mám důkazy o tom, že za dvojnásobnou vraždou, za niž byl Kajínek odsouzen, stojí policisté,“ řekl Janeček (exkluzivně a zaručeně grátis) dnešnímu mladému listu. „Advokát se před třemi týdny kvůli nesrovnalostem v celé kauze obrátil na ministra spravedlnosti Karla Čermáka a požádal ho, aby ve prospěch Kajínka podal k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona,“ popisuje investigativně Kmenta.

A co z toho bude? „Ministr Čermák zatím ještě nerozhodl, jak s návrhem naloží, ale podle jeho mluvčí už na něm pracují ministerští referenti. Nová fakta chce do celého případu vnést i televize Nova, která dnes večer odvysílá mimořádné vydání publicistického pořadu Na vlastní oči,“ píše jistě bez zvláštní inzertní podpory odvážný reportér listu. Není to náhodou PR na někoho jiného? Na koho? No, přece na Klímu, milé děti!

Hlavní roli v článku totiž nehraje Kmenta, ale novácký Josef Klíma, který se  Kajínkem „zabývá již několik let“. A co na to skromně říká Klíma? „Ani přes nová svědectví však není podle Klímy stoprocentně jisté, že by byl Kajínek nevinný. ´Kajínka to zatím nevyviňuje. Mohl to být klidně Kajínek, který střílel. Ten náš svědek to viděl na takovou vzdálenost, že neví, kdo to přesně byl,´“ řekl neohroženě a na objednávku Kmentovi Klíma. Ta česká investigativa!

Kde jsou ty časy totáčové! To bylo na všech stránkách úplně všech novin úplně to samé, žádní mistři investigátoři s nikým neuzavírali investigátorské bártry, bylo to prostě úplně jedno, byla zima a i ta diskuse, pokud se kde odehrála, byla přece jen hraná, protože – mezi námi – vše bylo už předem rozdiskutováno jinde. Ale všichni o tom věděli, nikdo nikomu nevěřil, a byl klid. Takhle, aby člověk dnes věřil novinám, a občas i tomu Právu, kdysi rudému, i té frontě Dnes, kdysi mladé. 

TIP: Kde najít správný dopis vzor nebo motivační dopis vzor?