Sázení slunečnic upozorní na roztroušenou sklerózu. Lidé v Teplicích podpoří nemocné

Sázení žlutých slunečnic v pondělí 28. května v Teplicích upozorní na potíže pacientů s roztroušenou sklerózou (RS).

Nemocí, která postihuje nejčastěji mladé ženy, v Ústeckém kraji trpí přes 1400 lidí. Onemocnění přináší poruchy vidění, hybnosti i další potíže, včasná léčba zachrání 20 až 30 let aktivního života. Právě optimistický květ slunečnice, která od rána otáčí hlavu za sluncem, má vyjadřovat naději těchto pacientů. Dobrá psychika je v jejich léčbě stěžejní.

Osvětová akce Rozsviťme Českou republiku se koná v 10 městech ČR a je letos spojená se Světovým dnem RS, který připadá na 30. května. V Teplicích budou slunečnice sázet pacienti, jejich blízcí, podporovatelé i lékaři. „Sejdeme se 28. května v 11 hodin v parku Milady Horákové u hlavního nádraží. Akce je přístupná veřejnosti,“ popsal Vladimír Frühauf z pacientské organizace ROSKA Teplice.

Data shromažďovaná o nemoci bohužel ukazují, že procento zachycených případů v populaci roste. Podle doc. MUDr. Dany Horákové, Ph.D. z RS Centra ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze nemoc lékaři přes velký pokrok posledních 20 let stále neumí vyléčit. Dokážou ji však tlumit nebo i pozastavit. 

Je však třeba stále zdůrazňovat, že všechny současné léky jsou léky protizánětlivé, to znamená, že mají schopnost pouze potlačit autoimunitní zánětlivé děje, které ničí nervová vlákna v mozku a míše. Žádný z těchto léků bohužel zatím neumí přetržená vlákna znovu obnovit,“ vysvětlila doc. Horáková.

Důležitou součástí léčby je rehabilitace. „Pravidelný pohyb a fyzioterapie je pro pacienty s RS naprosto zásadní. Udržuje je ve fyzické i psychické kondici, jsou déle aktivní, práceschopní a žijí kvalitnější život,” říká fyzioterapeutka Andrea Mareschová z MS Centra v teplické nemocnici.

Podle Vladimíra Frühaufa však zdravotní pojišťovny rehabilitaci bohužel proplácejí v menší míře, než by pacienti potřebovali. Lidé si tak například na rekondiční pobyty musejí sami doplácet.

Pomoc tam, kde končí možnosti zdravotního systému, nabízí proto lidem s RS už 18 let Nadační fond IMPULS. Za dobu své existence poskytl více než 33 milionů korun na výzkum nemoci, fyzioterapii i psychoterapii, nákupy přístrojů i osvětu.

„O nemoci stále panují nejrůznější mýty, jsou dokonce lidé, kteří RS podceňují a neléčí se. Bohužel si tak ničí vlastní zdraví,“ popsala Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS. Akce jako Rozsviťme ČR mají podle ní zvýšit povědomí o nemoci. Mají také ukázat, že i s takto vážnou diagnózou je možné žít kvalitní život.

Práce fondu se neobejde bez finanční podpory firem ani soukromých osob. Příspěvek lze zaslat na účet číslo 19-2833670227/0100. Je také možné využít některou z variant jednorázových nebo dlouhodobých dárcovských SMS. Jednorázově či měsíčně lze přispívat i prostřednictvím služby darujspravne.cz.

„Peníze, které vybereme, okamžitě rozdělíme organizacím, které se o pacienty starají a pomáhají jim žít plnohodnotný život RS navzdory,“ upřesňuje Bémová.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu.

Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Na celém světě trpí RS 2,5 miliónu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epstein-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti.

Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS) a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.

O Unii ROSKA

Posláním Unie ROSKA je pomáhat lidem s roztroušenou sklerózou žít kvalitní, důstojný a plnohodnotný život. Unie ROSKA ve své činnosti navázala na spolky Roska, které v ČR vznikaly od roku 1983. Jako Česká multiple sclerosis (MS) společnost je aktivním členem mezinárodní federace MSIF a její evropské platformy EMSP při EU.

Velice efektivní je svépomoc postižených, kterou realizuje 26 samostatných regionálních spolků Roska. Spolek má celorepublikovou působnost ve všech krajích ČR a má asi 1500 členů. V současné době stojí v čele Unie ROSKA sedmičlenná výkonná rada.