Slovenský šok: Vladimír Mečiar drtivě vyhrál první kolo prezidentských voleb

Mečiar. Zase se všichni sekli. „První kolo slovenských prezidentských voleb skončilo v sobotu šokem. Vyhrál je s převahou populistický šéf HZDS Vladimír Mečiar s 32,73 procenta obdržených hlasů,“ píše dnešní Právo, které zdůrazňuje v podtitulku fakt, že všemi „favorizovaný Eduard Kukan nepostoupil do druhého kola“. Jak je to možné? Copak už to za Slováky předem nerozhodly všechny ty zaručeně chytré agentury? Inu, není statistika jako demokracie, hošánkové…

A tak dnešním inflačním slovem je „šok“, za kterým si drahý čtenáři můžeš doplnit jméno člověka, který se zdál být pro všechny již jen trapnou „politickou mrtvolou“. Chyba lávky: Vladko Mečiar slaví velký návrat! „Slovenský šok: Mečiar vítězí!“ píše Mladá fronta Dnes. Také Lidové noviny mají stejné téma na titulu: „Mečiar drtivě vyhrál první kolo“.

„Na Slovensku se hovoří o překvapení, či dokonce šoku. ´Je to vynikající výsledek, očekávali jsme vítězství, ale ne s takovým náskokem,´ řekl šéf Mečiarova volebního týmu Viliam Soboňa,“ píše zvláštní zpravodajka Mladé fronty Dnes v Bratislavě Michaela Prokopová. A co na to dnes říkají chytří analytici? Inu, opakují jenom to, co se už stalo.

TIP: Jak funguje okamžitá půjčka pro dlužníky, půjčka na ruku nebo online půjčka ihned?

„Podle analytiků má teď trojnásobný premiér Vladimír Mečiar největší šance stát se slovenským prezidentem. Předpokládá se, že druhé kolo bude provázet velké rozčarování a nezájem voličů, což mu dále nahraje. Jeho příznivci se totiž pravidelně zúčastňují všech voleb,“ uvádí Prokopová. Skoro bych si tipnul, že vyhraje „třetí vzadu“, tedy Ivan Gašparovič, který získal druhý nejvyšší počet hlasů: 22,3% hlasů.

A co si myslí analytici v našich českých „analytických“ listech? „Slovensko zažilo další šok. Na svědomí ho má opět starý pardál místní scény Vladimír Mečiar, ale i obrovské fiasko kandidáta vládní koalice Eduarda Kukana, který přes všechny prognózy skončil v prvním kole prezidentských voleb až třetí (za Ivanem Gašparovičem) a vypadl,“ píše opět o „šoku“ trochu neohrabaně zástupce šéfredaktora Viliam Buchert v komentáři s názvem „Další velký návrat Vladimíra Mečiara?“

Ten otazník je krycím manévrem – co kdyby nakonec nevyhrál, že? A protože není nad chytrou ekvilibristiku, nabízí Viliam Buchert úvahu, hodnou zástupce šéfredaktora MfD. Pozor na ni!

„Mečiar či Gašparovič, nic se nezmění. Ostatně se dá předpokládat (a Mečiar to již dokonce avizoval), že jejich první zahraniční cesta povede do Prahy. V případě vítězství Vladimíra Mečiara však půjde o jeho další triumfální návrat, který by neměl v evropských poměrech poslední doby obdoby. Mečiar či Gašparovič, na vztahu Slovenska k Česku to nic nezmění. Navíc jejich první zahraniční cesta povede zřejmě do Prahy,“ píše Buchert.

Populista versus nacionalista

Je to jako zlý sen. Po Václavu Klausovi, který se stal v Čechách „prezidentem všech občanů“, se tedy ze stránek tisku směje favorit Vladimír Mečiar, který se na Slovensku „prezidentem všech občanů“ může stát – pravda, přímější volbou, na rozdíl od Klause.

Tohoto srovnání si všímá v dnešním Právu Peter Weiss. „Václav Klaus, jeden z mužů, kteří dělili Československou federaci, už je prezidentem. Druhý, Vladimír Mečiar, dostal v prvním kole přímých prezidentských voleb v SR příležitost jít v Klausových stopách,“ píše. Ano, sám Mečiar toto srovnání nabídl, když mluvil o tom, jak se už „změnil“ – to je přímá citace z Klausova namlouvání před rokem.

V zápase, kde jdou proti sobě dva bývalí předáci HZDS jde podle Weisse o zápas mezi populistou a nacionalistou. Prašť jako uhoď? „Otázkou pro Mečiara, který bojuje o svou historickou satisfakci, je, zda se mu podaří zmobilizovat víc nových voličů než jeho bývalé pravé ruce Gašparovičovi. Je pravděpodobné, že po šoku v prvním kole přijde ke druhému ještě méně voličů a rozhodnout může i disciplina voličské základny. Ta Mečiarova je přitom o 10 procent větší než Gašparovičova,“ míní Weiss.

Zdá se, že je tedy vše jasné, že? Příštím prezidentem Slovenska bude Vladimír Mečiar… nebo Gašparovič. Dokonce i Hospodářské noviny, jinak obvykle vážící každé slovo na miskách vah se přibližují názorem populistické MfD. Komentátor listu Martin Ehl píše: „Ať už bude prezidentem Mečiar nebo Gašparovič, Slovensko, naštěstí pro jeho občany i sousedy, nemá na vybranou – i s povážlivě pošramocenou image zůstane demokratickým státem. Vždyť sousední Rakousko se dokázalo vyrovnat s tím, že v jeho čele stál bývalý vysoký nacistický důstojník.“

Takže, o co jde? Šok ne-šok, vše je vlastně v pořádku…