Smartphone s pětidenní výdrží baterie? Možná budoucnost

Smartphone a baterie s vydrží až pět dní na jedno nabití? Vědci, z australské univerzity Monash, začátkem tohoto měsíce uvedli, že se snaží tuto představu realizovat s novou a účinnou lithium-sírovou baterií. Tvrdí také, že taková baterie by mohla pohánět elektrický vůz na více než 1 000 km na jedno nabití.

Zpráva z Monash University (prostřednictvím Engadget) uvádí, že vědci použili ve svých prototypech stejné materiály jako ve standardních lithium-iontových bateriích. Provedli však změny pro návrh „sírových katod“.

Menší dopad na životní prostředí

To má těmto novým bateriím umožnit zvládnout „vyšší zatížení“, ale bez omezení výkonu nebo kapacity. Současně má mít tato baterie menší dopad na životní prostředí, ve srovnání s nynějšími bateriemi. Také by se měly snížit náklady na její výrobu.

Vědci zveřejnili svá zjištění v časopise Science Advances začátkem tohoto měsíce. Již podali patent na výrobní proces baterie a prototypy byly vyrobeny v Německu. Další krok vývoje baterie proběhne koncem tohoto roku v Austrálii, kde se tyto baterie budou testovat v automobilech a solárních sítích.

TIP: Dlouhá výdrž baterie se hodí například na cestování, třeba do polského města Sopoty Během jeho návštěvy se také může hodit cestovní pojištění Allianz nebo třeba VZP pojištění na cesty.