Staročeské Vánoce ve skanzenech

Na území České republiky lze v současnosti nalézt více než desítku skanzenů lidové architektury. Lze je navštívit a poznat ty pravé lidové tradice a zvyky. Obzvláště teď o Vánocích, když jsou svátečně vyzdobené.

Nejrozsáhlejším a nejnavštěvovanějším skanzenem v České republice je skanzen Rožnov pod Radhoštěm, historicky nejstarším je muzeum a skanzen Přerov nad Labem. Nejvíce skanzenů je zastoupeno ve Středočeském kraji, kde jsou celkem čtyři – Přerov nad Labem, Vysoký Chlumec, Kouřim a Březová Hora.

Lze v nich poznat tradiční lidové zvyky, které se k Vánocům vážou a seznámit se se starými řemesly. Skanzen Kouřim nabízí program na stříbrnou adventní neděli. Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem zve na tradiční vánoční výstavu „Lidové Vánoce v Polabí.“

TIP: Vánoční dekorace, dárky a další lze levně zakoupit na Temu, oblíbeném čínském eshopu.

Kouřim

Muzeum lidových staveb v Kouřimi zve nastříbrnou adventní neděli. Akce se uskuteční 16. 12. od 10.00 do 16.00 hodin. Třetí adventní neděli bude provázet poklidná předvánoční atmosféra. Přispěje k ní určitě tradiční hudba ve venkovské škole na statku z Týřovic.

Barokní roráte aneb Radostné zpěvy adventní v 11.30, 13.30 a 15.00 zde bude hrát a zpívat kantor Michael Pospíšil a žáci folklórního souboru Barunka z České Skalice. Klidnou náladu bude rušit pouze Perchta a Lucky, které budou po celý den procházet skanzenem.

Příjemná atmosféra bude ve všech chalupách, kde se budou vyrábět vánoční ozdoby z tradičních materiálů. Bude možné si vyrobit hvězdy ze skleněných perliček, drátěné ozdoby nebo nazdobit perník. V papírové dílně budou připraveny kratochvilné vystřihovánky manželů Vránových. Chybět nebude povídání o vánočních zvycích a návod na štědrovečerní čarování.

Přerov nad Labem

Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem zve na tradiční vánoční výstavu „LIDOVÉ VÁNOCE V POLABÍ“. Ta je jako každoročně umístěna do celého areálu skanzenu. V interiérech všech sedmi chalup jsou scény ze života našich předků, předvádějící starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů.

Předvádějí se tu starodávné přástky a dračky s podvečerním besedováním, obchůzky Barborek a Lucek, mikulášské průvody s nadílkou, předvánoční trhy a příprava na Vánoce v lidové kuchyni. Ve Staročeské chalupě je Štědrý den se všemi věštbami a pověrami a v chalupách v dolní části skansenu koledy a koledování.

Ve staré škole končí výstava koledou tříkrálovou. Součástí vánoční výstavy je mnoho starých lidových a kostelních betlémů a také současné betlémy z nejrůznějších materiálů, ukázky starých i novodobých vánočních dekorací, návody na výrobu vánočních ozdob a drobných dárků.

Zvláštní část výstavy tvoří velká a soustavně rozšiřovaná kolekce papírových vystřihovacích betlémů a vánočních pohlednic. Mezi letošní novinky patří velká kolekce z muzejních sbírek „Dětské hračky a knížky pod vánočním stromečkem 1890-1950“ a vystřihovací „Betlém z Přerova nad Labem“ od akademického malíře Jiřího Škopka.

Ten se stal inspirací pro jeho další podobu z oblékaných figurek v kabinetu u staré školy. Na všechny adventní soboty a neděle je připraven program s ukázkami starých řemesel a prodejem dárků. Výstava bude otevřena pro veřejnost od 1. do 30. prosince 2012. Konkrétně v pátek, sobotu a neděli od 9 do 16 hodin. Každou adventní sobotu a neděli doprovodné programy.