Staročeské Vánoce ve skanzenech

zpivani-rorat-1355654804-4205059

Na území ČR v současnosti nalezneme více než desítku skanzenů lidové architektury. Navštivte vánočně vyzdobené skanzeny, poznejte ty pravé lidové tradice a zvyky.

Středočeský kraj – Nejrozsáhlejším a nejnavštěvovanějším skanzenem v ČR je skanzen Rožnov pod Radhoštěm, historicky nejstarším je muzeum a skanzen Přerov nad Labem.

Nejvíce skanzenů je zastoupeno ve Středočeském kraji, kde jsou celkem čtyři – Přerov nad Labem, Vysoký Chlumec, Kouřim a  Březová Hora.   

Poznejte tradiční lidové zvyky, které se k Vánocům vážou a seznamte se starými řemesly.  Skanzen Kouřim nabízí program na stříbrnou adventní neděli. Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem zve na tradiční vánoční výstavu „Lidové Vánoce v Polabí.“

Muzeum lidových staveb v Kouřimi zve nastříbrnou adventní neděli. Akce se uskuteční 16. 12. od 10.00 do 16.00 hodin. 

Třetí adventní neděli bude provázet poklidná předvánoční atmosféra. Přispěje k ní určitě tradiční hudba ve venkovské škole na statku z Týřovic. „Barokní roráte aneb Radostné zpěvy adventní“ v 11.30, 13.30 a 15.00 zde bude hrát a zpívat kantor Michael Pospíšil a žáci folklórního souboru Barunka z České Skalice.

Klidnou náladu bude rušit pouze Perchta a Lucky, které budou po celý den procházet skanzenem. Příjemná atmosféra bude ve všech chalupách, kde se budou vyrábět vánoční ozdoby z tradičních materiálů. Vyrobíte si hvězdy ze skleněných perliček, drátěné ozdoby nebo nazdobíte perník. V papírové dílně budou připraveny kratochvilné vystřihovánky manželů Vránových. Chybět nebude povídání o vánočních zvycích a návod na štědrovečerní čarování.

Otevírací doba:

prosinec: pátek – neděle 10.00 – 16.00 hodin. mimořádně otevřeno: 26. a 27.12. 10.00-16.00 hodin. Zavřeno: 24., 25.
a 31. 12. Vstupné 16.12.: plné 90 Kč / 60 Kč / rodinné 200 Kč. 

www.skanzenkourim.cz

Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem zve na tradiční vánoční výstavu „LIDOVÉ VÁNOCE V POLABÍ“, která je jako každoročně umístěna do celého areálu skanzenu.

V interiérech všech sedmi chalup jsou scény ze života našich předků, předvádějící starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů. Předvádějí se tu starodávné přástky a dračky s podvečerním besedováním, obchůzky barborek a lucek, mikulášské průvody s nadílkou, předvánoční trhy a příprava na vánoce v lidové kuchyni. Ve Staročeské chalupě je Štědrý den se všemi věštbami a pověrami a v chalupách v dolní části skansenu koledy a koledování. Ve staré škole končí výstava koledou tříkrálovou. Součástí vánoční výstavy je mnoho starých lidových a kostelních betlémů a také současné betlémy z nejrůznějších materiálů, ukázky starých i novodobých vánočních dekorací, návody na výrobu vánočních ozdob a drobných dárků. Zvláštní část výstavy tvoří velká a soustavně rozšiřovaná kolekce papírových vystřihovacích betlémů a vánočních pohlednic.

Mezi letošní novinky patří velká kolekce z muzejních sbírek „Dětské hračky a knížky pod vánočním stromečkem 1890-1950“ a vystřihovací „Betlém z Přerova nad Labem“ od akad. mal. Jiřího Škopka“, který se stal inspirací pro jeho další podobu z oblékaných figurek v kabinetu u staré školy.

Na všechny adventní soboty a neděle je připraven program s ukázkami starých řemesel a prodejem dárků.

Výstava bude otevřena pro veřejnost od 1. do 30. prosince 2012 a to v pátek, sobotu a neděli od 9 do 16 hodin. Každou adventní sobotu a neděli doprovodné programy.