Zimní stadion ZIMÁK Teplice – kluziště Olympie, bruslení pod střechou i širým nebem

Kde si v Teplicích zabruslit? Bruslení na ledě v Teplicích je oblíbenou aktivitou, kterou si je možné vychutnat na místním zimním stadionu Teplice nebo na kluzišti Olympie. Zimák Teplice i kluziště Olympie obvykle nabízejí veřejné bruslení pro veřejnost, a to jak pro dospělé, tak i pro děti. Lze si zapůjčit brusle na místě.

Vedení města Teplic zadalo v roce 2013 teplické architektonické kanceláři MISE zpracování podkladové dokumentace. Výběrové řízení na zhotovitele projektové dokumentace vyhrála společnost SIAL architekti a inženýři. Dodavatelem stavby se stala na základě výběrového řízení společnost SYNER, s.r.o., Liberec. Stavba byla zahájena na podzim roku 2017. Město za zimní stadion Teplice zaplatilo 228 060 444 Kč včetně DPH.

Zimák Teplice

Pro zimní stadion Teplice se vžil název ZIMÁK. Vyrostl vedle Sportovní haly Teplice Na Stínadlech a propojením haly a stadionu vzniklo multifunkční sportoviště se zázemím, které slouží všem, nejen obyvatelům Teplic. Logo s vločkou a nápisem ZIMÁK zdobí fasádu a oba vchody.

 „Zimní stadion jsme se rozhodli vybudovat zejména pro občany města Teplic. Věříme, že nabídku veřejného bruslení a možnost pronajmout si ledovou plochu uvítají všechny věkové generace. Abychom podpořili výchovu sportující mládeže, navázali jsme spolupráci s hokejovým oddílem HC Huskies a oddílem Krasobruslení Teplice. Otevíráme tak další kapitolu rozvoje sportu v našem městě!“ řekl při slavnostním otevírání primátor města.

Rozměry ledové plochy 56 x 26 m umožňují halu využít pro zápasy do úrovně I. ligy. Hlediště ZIMÁKU Teplice nabízí 464 míst pro sezení, ze kterých je sedm vyhrazeno pro tělesně postižené. Zázemí je vybaveno deseti šatnami pro sportovce s kapacitou 22 míst a jednou šatnou pro veřejné bruslení s kapacitou 40 míst.

Slavnostní otevření ZIMÁKU v březnu 2019 za účasti hokejové legendy Jiřího Šlégra bylo doprovázeno exhibičním hokejovým utkáním, krasobruslením a bruslením pro veřejnost zdarma.

Sportaréna Teplice

Sportaréna Teplice, jejíž je Zimák Teplice součástí, je sportovní halou se vším všudy. Kromě zimního stadionu provozuje také wellness, saunu, kurty, fitness, pizzerii, hotel a ubytovnu pro sportovce. Součástí Sportarény Teplice je ubytovna se 30 lůžky.

Původní parkoviště sportovní haly Teplice nabízí 198 míst pro osobní automobily a čtyři pro stání autobusů, které využijí nejen běžní návštěvníci, nýbrž také diváci nejrůznějších sportovních klání a pohárových soutěží. Samotné bruslení Teplice nabízejí kromě Sportarény taky na kluzišti u obchodního centra Olympia.

Bruslení Teplice

Zimní stadion Teplice není jediným místem, kde si lze ve městě užít bruslení. Teplice se pyšní i OLYMPIA Ice arénou, která je jediným ledovým kluzištěm pod širým nebem v Teplicích, s rozlohou 600 m2. Bruslení Olympia je otevřeno v zimních měsících po celý den.

Ten, komu by se zachtělo bruslit i v horkých letních dnech, poskytne zázemí Zimní stadion Teplice Na Stínadlech, kde je možné bruslení během celého roku.

Proč je oblíbené bruslení

Oblíbenost bruslení může být způsobena řadou faktorů, které ovlivňují jednotlivce i společnost jako celek. Některé z důvodů, proč je bruslení oblíbené, zahrnují:

  1. Fyzická aktivita a zábava: Bruslení je skvělým způsobem, jak zůstat aktivním a zároveň se bavit. Pohyb na ledě zapojuje mnoho svalových skupin a zvyšuje srdeční frekvenci, což přispívá k celkovému zlepšení kondice a fyzického zdraví.
  2. Sociální interakce: Bruslení může být společenskou aktivitou, která spojuje lidi. Lidé mohou chodit na bruslení s rodinou, přáteli nebo kolegy a trávit spolu čas na čerstvém vzduchu.
  3. Umělecká a sportovní výkonnost: Lední bruslení nabízí možnost vyjádřit se umělecky (krasobruslení), nebo se zapojit do rychlostního závodu či jiných sportovních soutěží (rychlobruslení, lední hokej). Lidé, kteří mají rádi výzvy a soutěžení, mohou bruslení vnímat jako způsob, jak dosáhnout vlastních cílů a zlepšit se.
  4. Zimní atmosféra: Mnoho lidí si oblíbilo zimní atmosféru a radost z bruslení na přírodních nebo umělých kluzištích. Tato činnost může navodit pocit vánočního období a zimní radosti, i když venkovní podmínky nejsou příliš zasněžené.
  5. Psychické a emoční benefity: Bruslení může pomoci uvolnit stres a zlepšit náladu. Fyzická aktivita uvolňuje endorfiny, hormony štěstí, které mohou zlepšit celkový pocit pohody a snížit úzkost.
  6. Tradice a kultura: V některých regionech má bruslení dlouhou historii a je spojeno s tradičními zvyky a událostmi. Lidé mohou mít k bruslení emocionální vazbu z dětství nebo z rodinných tradic.
  7. Estetika a romantika: Mnoho lidí vnímá bruslení jako krásný a elegantní sport, který se váže k romantickým obrazům a filmům. Klouzání po ledě může být vnímáno jako vkusná a esteticky příjemná aktivita.
  8. Dostupnost kluzišť: Ve většině měst jsou k dispozici veřejná kluziště, která umožňují lidem všech věkových kategorií vyzkoušet si bruslení bez ohledu na jejich dovednosti.

Je důležité si uvědomit, že oblíbenost bruslení může být subjektivní a může se lišit podle individuálních preferencí, kulturního prostředí a místní dostupnosti.