Topolánek jede bez Paroubka, Paroubek letí bez Klause. Začala fotbalová politika!

Hry. Zapomeňte na politiku, začal fotbal. Dokonce i politici na něj jedou, respektive někteří letí – a rovnou každý zvlášť. Inu, tomu se říká politická kultura. Občan odvolil, zase bude klid. Vypadá to, že jediný, kdo před odletem myslí na občana, je premiér Jiří Paroubek.

Proč by se měli Václav Klaus a Mirek Topolánek špinit s nějakým Paroubkem? Vždyť je to, jak praví v tyto dny Šináglova ulice (na které je možno vidět hodně bojovníků za svobodu ODS), přece diktátor a komunista. „Nabízel jsem mu, abychom tam letěli spolu, ale on má nějakou jinou představu, takže se asi na fotbale neuvidíme,“ řekl premiér v nedělním pořadu TV Nova – Sedmička.

„Topolánek se rozhodl na dnešní utkání v Gelsenkirchenu jet autem s přáteli,“ píše dnešní Právo a cituje další výrok, jímž Paroubek vysvětlil, proč neletí ani s prezidentem: „Pan prezident mě nějak nepřibral na palubu. Řekl mně, že bych měl jet v jiném termínu. Tak myslím si, že přece jenom není můj nadřízený.“

Ačkoliv se občas zdá, že volební hysterie u politiků upadá, je nutno říci, že valnou měrou se na ní podíleli i novináři. Ti dnes píší úplně jinak, než před volbami. Inu, fotbal je fotbal. A fotbal je přece férácká hra! Pardon, říkáte korupce? Ale né, naši kluci jsou přece naši kluci!

„I když je rozdělují politické názory a stranická legitimace, fotbalu fandí oba. Paroubek je slávista, Topolánek patří k příznivcům ostravského Baníku. V pondělí oba samozřejmě budou na stadiónu v Gelsenkirchenu věřit v úspěch svěřenců Karla Brücknera,“ hlásí Právo, které sledovalo všechny tři nedělní diskuse s lídry. A co se dozvědělo? „Toplánek: ani velkou koalici, ani nové volby“, píše v titulku hlavního textu na votvíráku.

To pravicové Lidové noviny, které sledovaly o víkendu stejné pořady, ale navíc také sesterskou Mladou frontu Dnes, to pochopily ale úplně jinak. „ODS uvažuje i o vládě s ČSSD“, zní titulek hlavní článku.

„Takovou možnost naznačil v sobotní MF Dnes šéf ODS Mirek Topolánek a nevyloučil ji ani včera,“ píší Lidové noviny. „Já jsem vyjmenovával různé potenciální varianty. Jedna z nich je duhová koalice bez komunistů. Prostě varianta to je a jestli ji dnes někdo úplně vylučuje, tak je mi to úplně jedno. Uvidíme, co budou říkat za měsíc,“ řekl včera LN Topolánek.

Aha, takže Topolánek nevylučuje tzv. duhovou koalici, ale velkou ano. Tak to jo… A Mladá fronta Dnes? Jak to vidí dnes? „Paroubek: nová vláda bude až srpnu“, ohromuje titulek čtenáře. Ale co je na tom až tak neobvyklého? List to vysvětluje jako zničující taktiku proti ODS, která by měla „cedit krev“.

TIP: Jak funguje Essox nebo Zaplo přihlášení?

Navenek ale jsou to jenom velká gesta, uvnitř připouštějí i velkou koalici. „Na jednání za zavřenými dveřmi, ze kterého MF DNES získala částečný záznam, už sociální demokraté tak nekompromisní nebyli,“ píše list. „Když se nám to nepovede, skončíme v opozici. Ta strana by to na chvíli potřebovala. Pokud Topolánek sestaví vládu, musí cedit krev od prvního dne! Žádných sto dní hájení!“ prohlásil podle Mladé fronty Dnes v závěrečním projevu Jiří Paroubek.

Velkou koalici stále všichni odmítají. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se velká koalice utrhne… Zatím to ale je jinak. Komentátorka Mladé fronty Dnes

Jana Bendová, si tohoto rysu povšimla. „V povolebním labyrintu člověk lehce zabloudí. Průvodce v úzkých politických uličkách se proto hodí – samozřejmě jen ´pro tuto chvíli´, jak zní nejfrekventovanější alibi dneška,“ píše.

Poté, co probrala všechny možné varianty, které jí přišly na mysl, uzavírá. „Dohoda o správě státu je však povinností zvolených politiků, je součástí jejich pracovní smlouvy s občany. Daňoví poplatníci jim zaplatili volební kampaň, občané jim v míře neočekávané věnovali spoustu hlasů a mandátů (za které si strany také vyplatí miliony). Občané jsou zaměstnavatelé politiků a náplní práce „zaměstnanců“ je odpovědné řízení státu. A k odpovědnosti se rozhodně nepočítají šprajcy, nesplnitelná ultimáta, hájení partajního zákopu stůj co stůj,“ míní.

Nejpozději do rozpočtu

Šéfkomentátor Hospodářských novin, které zatím zpravodajsky nevykřesaly také nic, čím by snad trumfly konkurenci (ČSSD chce smést první pokus ODS), míní, že jsme byli svědky týdne samých NE: „Po prvním týdnu od voleb zatím nad Malou Stranou bílý dým nestoupá. Byl to týden samých NE: je-li v něčem jasněji, pak jen v tom, jak český pat řešit nepůjde. Ještě že politika právě teď – kdy ekonomika roste rekordní rychlostí a začal fotbalový šampionát – zabírá jen malou část našich životů,“ píše Tomáš Němeček.

S tím fotbalem má dost pravdu. A jaká hra dnes zajímá nejvíc občanů? Politická? Jděte! Němeček má ale zato, že by mělo být jasno nejpozději do podzimního rozpočtu. Výborně. Ať žije léto, ať žijí prázdniny!

Ty fotbalové právě začaly. Na titulních stranách už naši hoši běhají v červených dresech přes celé šířky. Ano jsou to oni: (zde, prosím, doplňte jejich jména dle vlastního pořadí). A další hry? Uvidíme v létě…

TIP: Jak reklamovat zboží z Eobuv?