Tortilla – jak připravit oblíbený arabský chléb? 

Tortilly se staly základním jídlem v mnoha kulturách po celém světě a představují všestrannou a chutnou variantu hlavního jídla nebo svačiny. Tortilly mají bohatou historii a širokou škálu chutí a textur, ať už si je člověk vychutná samostatně, nebo je používá jako základ pro různé pokrmy.

Tortilla je základním jídlem v mnoha latinskoamerických a karibských kuchyních a užívá se již po staletí. Původ tortilly lze vysledovat až k původním obyvatelům Mezoameriky, zejména k aztécké a mayské civilizaci. Tyto civilizace byly ve velké míře závislé na kukuřici jako hlavním zdroji potravin a předpokládá se, že tortilly vznikly jako způsob zpracování a uchování této plodiny.

Co je obsahem článku?

  • Domácí tortilly recept
  • Plněná tortilla
  • Vegan tortilla
  • Výroba a původ tortilly

Domácí tortilly recept

Tortilly jsou základem mnoha latinskoamerických a mexických jídel. Jsou všestranné, chutné a jejich domácí výroba je překvapivě snadná. Tortillu si tak každý může připravit snadno i doma. 

Základní recept na domácí tortilly

  • 2 hrnky mouky
  • 1 lžička soli
  • ¾ hrnku teplé vody
  • ⅓ hrnku rostlinného oleje

Ve velké míse smíchejte mouku a sůl. Uprostřed udělejte důlek a přilijte teplou vodu a rostlinný olej. Poté směs míchejte, dokud se nevytvoří těsto. Pokud je těsto příliš suché, přidejte trochu více vody, pokud je příliš řídké, přidejte trochu více mouky.

Těsto poté hněťte na pomoučeném povrchu několik minut, dokud nebude hladké a pružné.

Těsto rozdělte na 8 stejných kuliček. Přikryjte je vlhkou utěrkou a nechte 15-20 minut odpočívat. Po 20 minutách každou kuličku rozválejte na tenký kruh o průměru asi 15 cm. 

Na středně silném ohni rozehřejte pánev a tortilly opékejte asi 1 minutu z každé strany, dokud se nezačnou nadouvat a nebudou mít zlatohnědé skvrny.

Po upečení je dobré tortilly udržovat v teple, jelikož zůstanou měkké a vláčné pro další použití a konzumaci.

Receptů na domácí tortilly lze na internetu najít hned několik, záleží tak na každém, který si vybere.  

Plněná tortilla

Plněná tortilla je všestranný pokrm, který se dá připravit na mnoho způsobů. Základ pokrmu tvoří pšeničná tortilla plněná masem, zeleninou, sýrem nebo kombinací těchto ingrediencí. Tortilly se poté srolují, ohřejí nebo zapečou a vznikne skvělé a rychlé jídlo. 

Možné náplně na plněné tortilly:

  • maso: kuřecí maso, vepřové maso, hovězí maso, ryby
  • zelenina: salát, rajčata, papriky, kukuřice, černá fazole, avokádo
  • sýr: čedar, mozzarella, feta sýr
  • ostatní: hummus, guacamole, rajčatová salsa

Před samotným plněním je dobré tortilly krátce opražit na pánvi, aby byly měkké a pružné. Tortilly se pak lépe plní. Během plnění není dobré je přeplňovat, nedají se poté srolovat do požadovaného tvaru. 

Dresink dodá plněným tortillám lahodnou chuť a šťavnatost. K plněným tortillám se hodí jogurtový dresink, rajčatová salsa nebo guacamole.

Plněné tortilly jsou chutným a snadným pokrmem, který si může každý vychutnat k obědu, večeři nebo jako svačinu. Po překrojení na polovinu se mohou podávat i jako finger food nebo menší předkrm. 

Tortillu lze naplnit čímkoliv dle chuti.

Vegan tortilla

Vegan tortillu lze připravit velmi jednoduše, jelikož samotná placka je již veganská, a záleží tak pouze na náplni, kterou lze veganské stravě snadno přizpůsobit. 

Vegan tortilly lze naplnit např.: 

  • fazolemi
  • zeleninou
  • směsí ze sojového masa
  • dalšími luštěninami

Kromě toho, že vegan tortilly neobsahují živočišné produkty, mohou být také zdravější alternativou tradičních tortill. Použitím celozrnné mouky nebo jiných obilovin, jako je quinoa nebo amarant, se tortilla stává dobrým zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálních látek

Výroba a původ tortilly

Proces výroby tortill začíná nixtamalizací, což je předkolumbovská praxe vaření kukuřičných zrn v alkalickém roztoku, který se obvykle vyrábí z vápence nebo dřevěného popela. 

Tento proces změkčuje kukuřici a zvyšuje její výživnou hodnotu tím, že rozkládá tuhou vnější vrstvu a uvolňuje důležité živiny, jako je například niacin. Předpokládá se také, že tento proces usnadnil mletí kukuřice a změnil její konzistenci na těsto.

Po nixtamalizaci se kukuřice rozemlela na jemnou hmotu (těsto) pomocí kamenného mlecího nástroje zvaného metate. Z hmoty se pak vytvarovaly kulaté nebo oválné kotouče a vařila se na komalu, ploché mřížce z hlíny nebo litiny. Výsledkem byl plochý, kulatý chléb, který se mohl konzumovat samostatně nebo se mohl plnit různými ingrediencemi. 

S rozvojem aztécké a mayské říše se tortilly rozšířily po celé Mezoamerice a začaly vznikat různé varianty tortilly. V některých oblastech se do hmoty přidávaly další přísady, například fazole, dýně a chilli papričky. V jiných se masa ochucovala bylinkami a kořením.

Když v 16. století přišli Španělé, také si osvojili používání tortill a začlenili je do své kuchyně. Španělé však přidali svůj vlastní nápad a místo kukuřičné mouky použili pšeničnou, čímž vznikly pšeničné tortilly. To znamenalo změnu, protože pšenice se v evropském klimatu snadno pěstovala a byla dostupnější než kukuřice.

Dnes si na tortillách pochutnávají lidé po celém světě, a to v různých obměnách a úpravách, které vyhovují různým kulturám a chutím. Jsou všestrannou potravinou a používají se v pokrmech jako:

  • tacos
  • quesadillas
  • enchiladas 

Základní postup výroby tortill zůstává stejný, nicméně technologický pokrok usnadnil a zefektivnil jejich výrobu ve větším měřítku.