Navigační aplikace Waze je nově dostupná pro CarPlay

Poté, co Google začal v automobilové platformě CarPlay podporovat své Google Maps, očekávalo se, že v blízké době přijde podpora i oblíbené navigační a mapové aplikace Waze (kterou mimo jiné gigant z Mountain View vlastní). A to se naplnilo.

Waze oficiálně zpřístupnil svou aplikaci pro zmíněný CarPlay, která bude fungovat na základě propojení iPhonu s nainstalovaným iOS 12. Tato verze iOS ostatně umožňuje vývojářům třetích stran vyvíjet aplikace právě CarPlay, čehož využívá i slovenský Sygic se svými offline mapami.

Waze v CarPlay nabízí známé rozhraní včetně potřebných prvků pro správnou navigaci. Novinkou je například možnost změny prostředí mapy na základě denního nebo nočního času či detaily jako nahrazení navigační ikonky.

Uvedená podpora přichází jako bezplatná aktualizace aplikace.

Waze obecně

Waze je hromadná navigační a dopravní aplikace, která svým uživatelům poskytuje dopravní informace v reálném čase. Aplikace je založena na komunitě uživatelů, kteří sdílejí aktuální informace o uzavírkách silnic, dopravních nehodách, přítomnosti policie a dalších.

S pomocí velké komunity „Wazerů“ může aplikace poskytovat dopravní informace v reálném čase, které mohou řidičům pomoci naplánovat trasu a vyhnout se dopravním zpožděním. Kromě dopravních informací může Waze poskytovat také informace o cenách benzinu, místních událostech, nebezpečí na silnicích a další.

Co je CarPlay?

CarPlay je systém vyvinutý společností Apple, který umožňuje řidičům přistupovat k funkcím a aplikacím iPhonu přímo přes vestavěný displej automobilu, včetně aplikací Telefon, Zprávy, Apple Music, Mapy a řady dalších aplikací třetích stran.

Je navržen pro bezproblémovou integraci do přístrojové desky automobilu tak, že zrcadlí displej iPhonu uživatele a umožňuje mu přístup k vybraným funkcím a aplikacím. Hlas uživatele a jeho příkazy jsou prováděny prostřednictvím hlasového ovládání Siri, což umožňuje ovládání bez použití rukou.

K propojení s audiosystémem vozu využívá také rozhraní Bluetooth, které umožňuje přehrávání zvukového obsahu, jako je hudba, podcasty, audioknihy a další.