Antivirus Windows Defender mění název na Microsoft Defender a přichází na Mac

Ač to dříve nebylo zvykem, Microsoft se svým softwarem a službami snaží čím dál více pronikat i na zařízení od Applu, a to jak na Mac, tak i na iOS zařízení. Důkazem je třeba sjednocování desktopových verzí kancelářského balíčku Office, který je již dokonce distribuován i skrze Mac App Store nebo třeba mobilní prohlížeč Edge, který dorazil i na iOS.

Microsoft touží proniknout do počítačů od Applu v oblasti, kde to nikdo nečekal. Firma z Redmondu ve státě Washington přejmenovala svůj antivirový software Windows Defender na Microsoft Defender a rovnou přišla s verzí pro Mac. Antivirovou ochranu od Microsoftu, která umožňuje i spouštění rychlých i důkladných kontrol, tedy nyní budou moci používat i uživatelé Maců a MacBooků.

Microsoft se prozatím zaměřil na podnikovou sféru a se svým softwarem mířil na firmy, kde používají počítače s Windows i Macy. Antivirus funguje na posledních třech velkých verzích macOS, kterými jsou macOS Mojave, macOS High Sierra a macOS Sierra. Aktualizace antivirového softwaru probíhá skrze dobře známý AutoUpdate, tedy stejně, jako je tomu třeba u aplikací z kancelářského balíku Office.

Počítače s operačním systémem od Applu jsou proti virům obecně mnohem odolnější než počítače s Windows. Macy jsou dobře zabezpečené a proti virům je chrání různé kontroly na systémové úrovni, které prověřují, zda je instalována aplikace od ověřeného vývojáře.

Větší bezpečnost pak zajišťuje také tzv. sandboxing, který se stará o oddělování procesů, kdy každá aplikace funguje na vlastním „pískovišti“ a má tedy omezený vliv na zbytek systému. Ani Mac ovšem není proti malwaru plně imunní, což dokazují třeba případy falešných instalátorů Flash Playeru, nebo aplikací, které na Macu tajně těžily kryptoměny.

Ačkoliv většině nebezpečí se dá předcházet obezřetným chováním, firmy obvykle nechtějí spoléhat na počítačovou gramotnost svých zaměstnanců a po antiviru od Microsoftu možná rády sáhnou. V současné době je Microsoft Defender pro Mac dostupný celé byznysové sféře i pro individuální uživatele.

Zabezpečení systému Windows zahrnuje antivirový software Microsoft Defender, který chrání zařízení a data před viry, ransomwarem, trojskými koni a dalším škodlivým softwarem, pokud není aktivní jiný antivirový program než Microsoft.

Program Defender od společnosti Microsoft umí poměrně dobře detekovat škodlivé soubory, blokovat exploity a síťové útoky a upozorňovat na phishingové stránky. Obsahuje i jednoduché přehledy o výkonu a stavu počítače a také rodičovskou kontrolu s filtrováním obsahu, omezením používání a sledováním polohy.