Tim Cook o kryptoměnách – soukromé firmy by neměly konkurovat státním měnám

Ředitel Applu pokračuje ve svém cestování po Evropě a setkává se při tom se zajímavými vývojáři i velkými firmami, studenty, zaměstnanci Apple Storů a tiskem. V průběhu několika dnů navštívil Německo, Francii a Itálii a poskytl svůj pohled na několik velkých témat. Tradičně mluvil o soukromí a ekologii, vyjádřil se ale také k imigraci, závislosti na smartphonech a kryptoměnám.

Pro web Macitynet Cook mluvil o problému takzvaných fake news, falešných zpráv často nerozeznatelných od těch důvěryhodných. Rozšíření tohoto fenoménu zejména v posledních letech označil za jednu z negativních vlastností internetu. Kvalitní novinářství je základem každé demokracie a otevřený a nezávislý tisk je zásadní.

Dále hovořil o pro něj i Apple celkově typických tématech soukromí a ekologie. Zdůraznil, že veškeré operace Applu samotného jsou už nějakou dobu ze sta procent napájeny z obnovitelných zdrojů energie.

Zmínil také snahu jeho firmy zlepšovat svůj dodavatelský řetězec z hlediska dodržování lidských práv. Prý to nedělají proto, že by to nařizoval zákon, ale hlavně proto, že je to morální nutnost. V otázce soukromí se pak znovu vymezil vůči nejmenované konkurenci, pro níž je zákazník často zároveň produktem, jelikož jsou prodávány jejich data, ať už přímo či nepřímo.

Zároveň je podle Cooka důležité, aby zařízení sloužilo svému uživateli jako nástroj pro propojování se s lidmi, kteří jsou daleko. Naopak nesmí to vzdalovat od těch, kteří stojí vedle. Pokud tráví člověk více času díváním se na smartphony, než díváním se do očí ostatních lidí, dělá chybu.

Ve spojitosti s tím se v novějších verzích iOS a mcaOS objevily nástroje pro sledování času stráveného používáním zařízení a prostředky k omezování potenciálního problému.

Zajímavější komentáře se týkaly podpory imigrace a kryptoměn.  Cook řekl, že Apple podporuje migraci, protože bohaté země musí přijímat migranty v těžkých situacích. Chce, aby děti a mladí lidé měli možnost zůstat ve Spojených státech a studovat tam, což by mezi jinými umožnilo schválení imigračního zákona DACA.

Nejpřekvapivější je to, co Cook řekl francouzským noviným o kryptoměnách. Šéfka Apple Pay Jennifer Bailey před měsícem naznačila možnost nějakého typu zapojení Applu do virtuálních měn, když je označila za zajímavé s tím, že mají dlouhodobý potenciál.

Cook naproti tomu v anglickém přepisu CNBC zastává názor, že měny by měly zůstat v rukou států. Nelíbí se mu idea soukromé skupiny představující konkurenční měnu. Soukromá firma by tímto způsobem neměla usilovat o získání moci.

Velká část kryptoměn je založena na myšlence decentralizace, takže by alespoň teoreticky nikdo, jednotlivec, skupina ani vláda neměl být schopen je ovlivnit. Do této kategorie ovšem nepatří například připravovaná kryptoměna Facebooku Libra a je tedy možné, že se dočkáme dalšího názorového konfliktu mezi Applem, Markem Zuckerbegem a možná i dalšími. Pokud tedy Cook nezmění názor.

Tim Cook o kryptoměnách

Je to už více než dva roky, co generální ředitel společnosti Apple Tim Cook pronesl kontroverzní prohlášení, že není fanouškem kryptoměn. V poslední době se však postoj technologického giganta k digitálním měnám změnil.

V nedávných rozhovorech Cook naznačil, že Apple možná brzy přijme používání kryptoměn. Uvedl, že Apple kryptoměny monitoruje a že se domnívá, že mají zajímavý dlouhodobý potenciál.

Tato nově objevená otevřenost vůči digitálním aktivům je pravděpodobně způsobena skutečností, že trh s kryptoměnami od Cookových původních komentářů exponenciálně vzrostl. Bitcoin, nejznámější kryptoměna, se z tržní kapitalizace 17,7 miliardy dolarů v srpnu 2017 dostal na dnešních 65,8 miliardy dolarů.

Není to jen tržní kapitalizace, co se změnilo. Výrazně vzrostl i počet lidí, kteří kryptoměny používají. V současnosti existuje více než 35 milionů peněženek.

Cookovu ochotu zkoumat kryptoměny přivítala kryptografická komunita. Mnozí jeho otevřenost považují za známku potenciální změny postoje společnosti Apple.

Není jasné, jakou formu bude mít zapojení společnosti Apple do oblasti kryptoměn, ale je pravděpodobné, že technologický gigant v blízké budoucnosti nějaký krok učiní.

Vzhledem ke Cookovým komentářům a historii společnosti Apple, která poskytuje inovativní produkty a služby, je pravděpodobné, že jakýkoli vstup do světa digitálních měn bude významný. Ať už půjde o peněženku s kryptoměnami, burzu nebo něco úplně jiného, zapojení Applu do této oblasti se rozhodně vyplatí sledovat.

Kryptoměny

Kryptoměny si v poslední době získávají velkou pozornost, a to z dobrého důvodu. Kryptoměny jsou digitální aktiva navržená tak, aby fungovala jako prostředek směny, který využívá silnou kryptografii k zabezpečení finančních transakcí, kontrole vytváření dalších jednotek a ověřování převodu aktiv. Kryptoměny jsou formou virtuální měny, kterou lze používat k transakcím, a pro mnohé se rychle stávají atraktivní investiční možností.

Kryptoměny jsou decentralizované, což znamená, že nad nimi nemá kontrolu žádná centrální banka ani vláda. Nejsou kryté žádnými fyzickými aktivy, jako je zlato nebo stříbro, a nepodléhají vládní regulaci. To je činí atraktivními pro investory, kteří hledají alternativu k tradičním investicím.

Nejoblíbenější kryptoměnou je bitcoin, ale k dispozici je mnoho dalších. Mezi nejznámější patří Ethereum, Litecoin a Ripple, ale k dispozici je jich mnohem více. Každá kryptoměna je jedinečná, ale všechny používají technologii blockchain k bezpečnému ukládání a přenosu dat.

Hlavní výhodou investování do kryptoměn je potenciál obrovských výnosů. Kryptoměny mohou dramaticky kolísat v ceně a mnoho investorů zaznamenalo obrovské zisky ze svých investic. Je s nimi však spojeno i značné riziko, a proto by si investoři měli před investicí do jakéhokoli digitálního aktiva udělat průzkum.

Navzdory rizikům má mnoho investorů o investování do kryptoměn stále zájem. Investování do kryptoměn může být skvělým způsobem, jak diverzifikovat své portfolio a potenciálně vydělat spoustu peněz. S tím, jak se tato technologie vyvíjí, se o tuto formu investování zajímá stále více lidí. Pro ty, kteří jsou ochotni podstoupit riziko, může být investování do kryptoměn skvělým způsobem, jak dosáhnout zisku.