Městys Žehušice se proměnil ve válečnou zónu

zehusice_valecna_zona

Městys Žehušice je rozdělen na dva tábory. Jedna strana hájí současnou žehušickou starostku  Zuzanu Havlíkovou Heřmánkovou, druhá stojí věrně po boku ředitelky Základní školy Jana Václava Sticha – Punta a Mateřské školy Žehušice Yvetty Zemanové.

Žehušice – Spor se rozhořel poté, co starostka Havlíková Heřmánková vyhlásila konkurz na ředitele místní školy, i když ředitelka Zemanová má rok do důchodu. (Podle novely školského zákona bylo v letošním roce vyhlášeno mnoho konkurzů na místa vedoucích školských zařízení po celé republice.

Zřizovatelé dle novely mohou vyhlásit konkurz, pokud jsou ředitelé a ředitelky na svých místech už více jak šest let.) Ředitelka Zemanová se do konkurzu přihlásila a byla shledána jako jediná vhodná kandidátka na tuto pozici. I přesto ji starostka odmítla do funkce jmenovat. Vedením školy bude od 1. srpna 2012 dočasně pověřen zástupce současné ředitelky Jan Kramář.

Mezi oběma ženami ještě před vyhlášením konkurzu proběhl rozhovor mezi čtyřma očima.
Ředitelka školy Yvetta Zemanová obhajuje svou verzi rozhovoru. „Paní starostka mi řekla toto: Je tlak ze zastupitelstva, aby se konkurz konal, ale já jsem rozhodla, že konkurz nebude. Ošetříme to domluvou, že po roce skončíte. A na to jsem paní starostce řekla: Ano, děkuji,“ řekla o nabídce starostky ředitelka Zemanové.

Starostka Žehušic si stojí za svojí verzí. „Kdybych jí tu nabídku dát nechtěla, tak bych konkurz rovnou vyhlásila a ani bych za ní s touto nabídkou nešla. Říkala jsem si, že má paní ředitelka rok do důchodu, měla by mít možnost odejít na ředitelské pozici, i když jsem nespokojená. Paní ředitelka mi odpověděla, že na takovou nabídku jednoho roku nepřistoupí, protože by si nemohla vzít hypotéku, a že se do konkurzu se přihlásí,“hájí se starostka Havlíková Heřmánková.

Tvrzení proti tvrzení. Kde je pravda?

V úterý 10. července se konalo veřejné zasedání zastupitelstva Žehušic. V zasedací síni obecního úřadu se sešlo kolem padesáti občanů.

I o tom, že se veřejné zasedání koná právě 10. července (předchozí se uskutečnilo 26. června), informoval dopis starostky, který dostali obyvatelé Žehušic do schránek. V dopise starostka mimo jiné píše i o tom, jak od nástupu do své funkce upozorňuje zastupitele na problémy spojené s provozem, údržbou budov a venkovních areálů základní a mateřské školy vykazující dle jejího názoru zřejmé nedostatky.

Pochybnosti o tom, zda vše funguje tak, jak má, mě vedly k poptávce po provedení analýzy hospodaření příspěvkové organizace ZŠ J.V. Sticha – Punta a MŠ Žehušice, kterou provedla firma Regionservis s.r.o. Tato firma se zabývá mimo jiné právě finančním a ekonomickým poradenstvím.

Analýza hospodaření vychází z podkladů a dokumentů, které poskytla škola respektive její účetní, dospěla k určitým závěrům, které může potvrdit nebo vyvrátit hloubkový audit, stojí v dopise obyvatelům Žehušic napsaném starostkou.

S výsledky analýzy nesouhlasí a zpochybňuje je účetní školy Alena Svobodová. „Analýzu provedla firma Regionservis, která nemá oprávnění analýzy provádět,“ informovala účetní Svobodová a své poznatky podtrhla živnostenským zákonem.

Analýzu si účetní Svobodová pročetla a zjistila nejeden nedostatek. Člověk, který tuto analýzu zpracoval uvádí, že hospodaření školy skončilo v roce 2011 ztrátou 71 107, 50 korun. Rezervní fond nestačí na pokrytí této ztráty. Chybí 18 848 korun.

„Věrohodně k tomu dodávám rozvahu, že rezervní fond nám činní 74 252 korun. Když od toho tedy odečtu tuto ztrátu, máme fond rezerv plus 3 152 korun,“ konstatovala účetní školy Svobodová. A také dodala, že firma nebyla nezávislá. Podle Svobodové analýza vůbec neobsahuje klady jako například to, jaké má škola výnosy. „Analýza je zpracovaná pouze tak, že jsou tam všechny zápory,“ zdůraznila Svobodová.

Také starostka se k analýze vyjádřila. „Analýzu provedla nezávislá firma. Jsem ráda, že zastupitelstvo jednohlasně odsouhlasilo přezkoumání hospodaření – provedení auditu. Potom se také dozvíme, jestli závěry, které v analýze jsou, jsou pravdivé,“ zmínila starostka Havlíková Heřmánková.

A právě provedení auditu schválilo na zasedání 26. června zastupitelstvo obce. Na posledním zasedání 10. července vybrali zastupitelé za několik minut i konkrétní firmu, která audit školy a školky provede za nemalé peníze.

Slovo měla ředitelka školy

Atmosféra v zasedací síni ještě zhoustla, když si vzala slovo ředitelka školy a zároveň také místní zastupitelka Zemanová. „To, co se děje poslední rok v souvislosti se školou je velmi nechutné, vyčerpávající a zbytečné. Připadám si jako uprostřed tornáda hnusu, špíny a pomluv. Je nutné si uvědomit, čí jednání, chování a činy toto tornádo spustily. Škola si za poslední období prošla nesčetně kontrol, několik na anonymní udání. Mohu konstatovat, že všechny kontroly, které na škole byly provedeny, byly vždy shledány bez jakékoliv závady,“ zaznělo z úst ředitelky školy Zemanové, která končí ve své funkci 31. července 2012. Nutno podotknout, že za současnou ředitelkou Zemanovou stojí celý pedagogický sbor a zaměstnanci školy.

Se svými dojmy se zaměstnanci podělili s ostatními na školních internetových stránkách, kde stojí: „Dne 19. 6. 2012 proběhl konkurz na místo ředitele ZŠ J. V. Sticha-Punta a MŠ Žehušice. Konkurzní komise zhodnotila a jednohlasně se usnesla, že pro výkon funkce ředitele je vhodná jedna uchazečka Mgr. Yvetta Zemanová.

Starostka obce Žehušice Mgr. Yvettu Zemanovou nejmenovala do funkce ředitelky školy. Jediným údajným důvodem je špatné hospodaření školy zjištěné na základě SWOT analýzy, která byla některými zastupiteli dne 26. 6. 2012 zpochybněna jako účelová. A co nás ještě čeká…..?,“ podepsaní jsou pod textem všichni zaměstnanci školy.

Následovala vášnivá debata, která končila až v pozdních večerních hodinách.

Jednou z nestranných obyvatelek Žehušic je zatím doktorka Kamila Vančurová. „Je mi úplně jedno, kdo bude starostkou a ředitelkou. Nejvíc mi na tom vadí to, že se tady lidé nemají rádi, nenávidí se a hází na sebe špínu a nediskutují mezi sebou. Prostá lidská slušnost je v háji,“ vyjádřila se po více jak tři hodiny trvajícím zasedání žehušická lékařka Vančurová.

Sama starostka se k vyhrocené situaci v Žehušicích také po úterním zasedání vyjádřila. „Mrzí mě, že se to celé vyšplhalo až do takových extrémů. Žiji tady, pracuji tady, děti mi tady chodí do školy a do školky. Není mi to jedno. Jako starostka mohu říci, že je mým přáním to, aby vesnice nějakým způsobem držela pohromadě, pokud je to možné. Myslím si, že na mnoha místech, kde byly konkurzy vyhlášeny, proběhly v klidu,“ uvedla starostka Havlíková Heřmánková.