Ztráta zaměstnání – co dělat, deprese

Člověk v práci tráví převážnou část dne, a tak je velmi důležité si zvolit práci, která člověka baví a naplňuje. Existuje řada důvodů, která je právně vymezena v zákoníku práce, na základě kterých může dát zaměstnavatel výpověď zaměstnanci. Ten si pak musí najít novou práci. To nebývá však tak jednoduché. S neúspěchem přichází i deprese. Co dělat?

Taková situace se může stát komukoliv. Dá se říci, že muži ztrátu zaměstnání prožívají hůře než ženy. I když už vydělávání peněz není jen starostí mužů, spousta z nich může mít pocit, že to je jejich úkol a že v něm selhávají. Tento stav může muže přivést do depresí, kdy muž nejí, nespí, nekomunikuje. V extrémních případech vše může vést i k sebevražedným myšlenkám.

Většinou o svých pocitech nechtějí mluvit, uzavírají se do sebe, jsou nervózní, podráždění a bez nálady. Mají pocit zbytečnosti a závislosti na ženě. Ženy potom uvažují, co dělají špatně a hádky a výčitky jsou na světě. Z problémů psychických mohou také pramenit zdravotní potíže. Psychická stránka jde ruku v ruce se stránkou tělesnou. Je tedy důležité řešit jak finanční krizi, tak se postarat o svou duši.

Ideální je s partnerem mluvit o tom, co prožívá, řešit situaci společně a realisticky. Komunikace je základ spokojeného vztahu a pokud spolu umí a chtějí lidé mluvit, zvládnou jakoukoliv krizi. Také by bylo dobré si stanovit jasný plán. Dohodnout se jak z krize ven, vytvořit si domácí rozpočet a držet se ho.

Muž by neměl brát veškerou zodpovědnost na sebe a žena by to po něm neměla vyžadovat. Až krize pomine, vztah bude silnější a posune to pár dál. Do budoucna je dobré také finančně plánovat. Člověk nikdy neví, kdy se mu našetřené peníze budou hodit.

Deprese obecně

Deprese je duševní porucha, která postihuje lidi všech věkových kategorií a prostředí. Může vést k pocitům intenzivního smutku, beznaděje a celkového nezájmu o činnost. Pokud se deprese neléčí, může se stát vysilující a ztěžuje účast na každodenních činnostech. Naštěstí existuje řada strategií, které mohou pomoci depresi řešit a zlepšit celkovou pohodu. Jak řešit deprese?

Prvním krokem při řešení deprese je vyhledání odborné pomoci. Odborník na duševní zdraví může pomoci vyhodnotit příznaky a vypracovat plán opatření. Ten může zahrnovat psychoterapii, léky nebo kombinaci obojího. Je důležité mít na paměti, že léčba není univerzální a může trvat nějaký čas, než se najde správný plán postupu.

Kromě odborné pomoci existuje řada věcí, které mohou lidé dělat sami, aby depresi zvládli. Cvičení je jedním z nejlepších způsobů, jak zlepšit náladu a pomoci zvládat příznaky deprese. I krátká procházka může být prospěšná a pomoci zvýšit hladinu endorfinů a snížit stres. Kromě toho může ke zlepšení nálady a celkové pohody přispět i dostatek spánku a zdravá strava.

V neposlední řadě je důležité zůstat ve spojení a mít smysluplné vztahy s přáteli a rodinou. Silná podpůrná síť může pomoci snížit pocity izolace a osamělosti, které jsou častými příznaky deprese. Kromě toho je důležité udělat si čas na sebe a věnovat se činnostem, které člověka baví. Může to být cokoli od čtení knih až po lekce jógy.

Deprese je závažné onemocnění, ale je léčitelné. Se správnou pomocí je možné příznaky zvládnout a žít plnohodnotný a smysluplný život.