Kdy stát konečně ochrání klienty cestovek? Ministr Jankovský nám to bohužel neprozradil

Ministr Kamil Jankovský se v nedávném interview pro časopis Týden rozpovídal o chystaných změnách děravého zákona o cestovním ruchu a při tom si neopomněl přihrát svojí polívčičku. Pochlubil se, že novela normy už leží „na legislativní radě vlády“. Bohužel zapomněl dodat, že její přijetí je v nedohlednu a turisté se tak ani letos stoprocentní ochrany před krachem cestovky nedočkají.

Jankovský v rozhovoru zopakoval známé novinky obsažené v návrhu novely: CK si mají sjednávat pojistku proti úpadku na minimální částku čtyři miliony korun a rovněž musí pojišťovnám podávat informace o výrazných nárůstech obratu. Finanční domy by pak mohly reagovat zvýšením pojistného stropu.

Jenže přípravy novely zákona 159/1999 Sb. podle loňské zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), jenž je garantem zákona, údajně vrcholily už v dubnu 2012.

Nyní máme únor 2013 (zanedlouho tedy oslavíme roční výročí „vrcholících příprav“) a stále platí původní hojně kritizovaný právní předpis, který navzdory požadavkům evropské směrnice nedokáže peníze klientů CK spolehlivě ochránit.

A shodou okolností ve stejný den, kdy vyšlo najevo, že klienti zkrachovalé CK Globaltour přijdou o drtivou většinu svých peněz, legislativní rada vlády projednávání zoufale potřebné novelizace zákona o cestovním ruchu přerušila. Krachy cestovek.cz o tom psaly zhruba před třemi týdny. Takže Kamil Jankovský se sice chlubí faktem, že norma teď leží u vládních legislativců, ale termín jejího přijetí je navzdory ministerským plánům stále ve hvězdách.

Údiv vzbuzuje i Jankovského výrok: „V novele navrhujeme, že cestovní kancelář musí být pojištěna na třicet procent obratu, …“ Nabízí se totiž otázka, jestli šéf MMR vůbec zná současnou podobu zákona, protože v jeho § 8 už je tento požadavek zakotven.

Otázkou také je, jestli ministerstvo mělo návrh novely do vlády vůbec posílat. Obsahuje totiž řadu nevyjasněných bodů. Největším jablkem sváru je požadavek na zrušení pojistného stropu, což nakonec přiznává i ministr Jankovský: „Probíhají jednání s Českou asociací pojišťoven. Pojišťovny ale odmítají dávat bezlimitní plnění.“

Každopádně nadcházející letní sezona bude kvůli neschopnosti MMR probíhat podle starých pravidel, která se bohužel neosvědčila. O stoprocentní ochraně ze strany státu si tak tuzemští spotřebitelé mohou zatím nechat jenom zdát, přestože záštitu nad jejich penězi České republice nařizuje evropská směrnice 90/314 EHS.