Letiště Praha hlásí rekord!

letiste_praha_rekord

Růst o pět procent oproti loňské sezóně hlásí Letiště Václava Havla i podnik Řízení letového provozu. To je nejvíc v historii. V červenci dokonce letištěm prošel celkově rekordní počet pasažérů, když jich bylo 1,46 milionu.

Řízení letového provozu loni utržilo 3,7 miliardy korun. Mezi jeho největší zákazníky patří německá Lufthansa.

Od června do srpna odbavilo letiště v Ruzyni celkově 4,2 milionu lidí, což je o pět procent více, než ve stejnou dobu vloni. Pětiprocentní nárůst v tomto období zaznamenalo i Řízení letového provozu (ŘLP). O ten se postaralo 255 tisíc letadel, která přeletěla přes české území. Z toho vzletů a přistání na Ruzyni bylo více než 40 tisíc. Takové číslo je také zaznamenáno poprvé v historii. Uvedl to server E15.

Letiště podle serveru E15 očekává, že pokud současný trend vydrží, padne na konci letoška i celoroční rekord z roku 2008. Největší české letiště tehdy využilo celkem 12,6 milionu cestujících.

Na letním nárůstu počtu pasažérů i počtu letů se projevilo zvýšení počtu letů na linkách do Koreje a Dubaje, ale také do Severní Ameriky.

„Dlouhodobě nabízíme vysokou kvalitu a bezpečnost, příznivou cenu, a především minimální úroveň zpoždění. Tato kombinace pak do českého vzdušného prostoru přivádí i provoz, který by jinak využil jiné letové tratě,“ citoval E15 ředitele ŘLP Jan Klas.

Za přelet Airbusu A380 přes území republiky platí jeho provozovatel přibližně 20 tisíc korun, za menší A320 je to 6200 Kč. Za loňský rok ŘLP utržilo 3,7 miliardy korun.

Vzestupný trend se z českých letišť týká ještě ostravského Mošnova. Naopak v Brně zaznamenali jistý pokles, v Karlových Varech se pak provoz v sezoně propadl o 14 procent.

TIP: Pokud má člověk chuť na nákupy, najde na Václavském náměstí Primark, který láká na trendy a levnou módu, kosmetiku a doplňky do bytu.