Apple Arcade je kompletní. macOS Catalina dostává herní platformu i na Macy

Apple oficiálně vydal nový operační systém macOS Catalina, který je nabízen zdarma ke stažení a instalaci všem majitelům Maců z roku 2012 a novějších. Byť tato novinka není nijak přelomová, přeci jen nabízí několik zajímavých změn a logických kroků, kvůli kterým se aktualizace rozhodně vyplatí.

Jak pravděpodobně člověk už ví, dost možná nejvýraznější změnou je eliminace iTunes a jeho rozdělení na aplikace Hudba, TV a Podcasty. Ty fungují na velice podobné bázi a nabízí známé prostředí, hlavní výhodou je ale jejich samostatnost, což uživatelům zjednoduší orientaci.

Dále přišla i trackovací aplikace Find My, funkce Sidecar pro rychlé připojení iPadu jakožto externího monitoru, možnost měření času u obrazovky, lehce redesignované rozhraní pro fotky a větší důraz na Mac Catalyst pro portování iOS či iPadOS aplikací (mezi prvními bude desktopová aplikace pro Twitter).

Apple Arcade

Apple Arcade je předplacená herní služba společnosti Apple, která předplatitelům umožňuje přístup k vybrané knihovně více než 100 exkluzivních her, které lze hrát na zařízeních iPhone, iPad, Mac a Apple TV.

Některé hry v této službě jsou od známých vývojářů, jako jsou Capcom, Konami, Klei Entertainment a další. Do knihovny jsou pravidelně přidávány nové hry, z nichž mnohé nabízejí rozsáhlé úrovně, podporují více hráčů, kampaně a sbírku jedinečných a zábavných funkcí a příběhů.

V Apple Arcade si lze stáhnout a hrát všechny dostupné hry, aniž by člověk musel platit další poplatky nebo nakupovat v aplikacích.

Rozšíření Apple Arcade

Spolu s tím však se však dle očekávání rozšířila herní platforma Apple Arcade, kterou bylo na Macích možné využívat pouze v Golden Master verzi pro vývojáře. Je oficiálně dostupná a za 139 Kč pak uživatelé mohou hrát řadu exkluzivních her i na svých jablečných počítačích.

Podpora macOS v rámci Apple Arcade je zajímavá i z toho pohledu, že hráči nemusí řešit, zdali danou hru dokončí na svém Macu, Apple TV nebo iPadu či iPhonu. Rozehraná hra se totiž automaticky synchronizuje napříč zařízeními a může být dohrána kdekoliv, a to i offline.

Co se týče ovládání, na Macích se budou hry odvíjet pochopitelně od klávesnici a trackpadu, potažmo myši. Několik titulů však podporuje i externí herní ovladače od PlayStationu (DualShock 4) nebo Xboxu (Xbox Wireless with Bluetooth), takže je možné si z Macu udělat „skromnou“ konzoli.

Hráči si mohou vybírat od závodních her po chytré skákačky až po střílečky nebo zábavné adventury, do nichž se řadí i pohádkový titul Pilgrims, za kterým stojí uznávané české studio Amanita Design. Obecně je pak nabízen jeden měsíc hraní zdarma, ovšem pokud již tuto akci čerpáte na jiném zařízení, bude se započítávat zbývající čas.

macOS Catalina získá člověk přes Předvolby systému – Aktualizace softwaru. Stažení a instalace může zabrat i více jak tři hodiny.

Hry na Apple Arcade

Apple Arcade je herní služba založená na předplatném, která byla spuštěna v září 2019. Nabízí více než 100 exkluzivních her pro iPhone, iPad, Mac a Apple TV. Obsahuje řadu titulů od předních vývojářů a vydavatelů, jako jsou Annapurna Interactive, Cartoon Network a Sega, i od nezávislých vývojářů.

Hry na Apple Arcade pokrývají různé žánry, včetně akčních, dobrodružných, závodních, sportovních a strategických. Mezi oblíbené tituly patří například Super Impossible Road, Neo Cab, Sayonara Wild Hearts a Where Cards Fall.

Jaké jsou nejlépe hodnocené hry na Apple Arcade?

  • Oceanhorn 2: Knights of the Lost Realm
  • Skate City
  • Sayonara Wild Hearts
  • What the Golf?
  • Beyond a Steel Sky
  • Bleak Sword
  • The Pathless
  • Kings of the Castle
  • Complete Madness
  • Mini Motorways

Všechny hry na Apple Arcade jsou bez nákupů v aplikacích, reklam nebo sledování. Nevyžadují ani samostatný nákup a fungují na všech zařízeních Apple díky synchronizaci uložených her a postupu.

macOS Catalina

macOS Catalina je nejnovější verze desktopového operačního systému Apple pro počítače Mac a MacBooky. Byla vydána 7. října 2019. Je nástupcem macOS Mojave a přináší řadu nových funkcí a změn.

Mezi novinky obsažené v Catalině patří přepracovaný Finder, nová aplikace Hudba, Apple Arcade, vylepšená podpora Sidecar, nová aplikace Voice Memos, ScreenTime, podpora iPadu jako sekundárního displeje a Catalyst umožňující vývojářům přinášet aplikace pro iPad na Mac.