Apple Sidecar

Sidecar je jednou z nejnovějších funkcí operačního systému macOS, která umožňuje uživatelům propojit své Apple zařízení a využívat je společně. Tuto funkci lze využít například pro zrcadlení obrazu z Macu na iPad a využití tabletu jako druhého monitoru.

Nová aktualizace operačního systému iOS však přináší ještě jednu zajímavou funkci pro vlastníky iPhonů: možnost použití iPhone jako kamery při práci se Sidecarem.

Sidecar Apple

Už ze zběžného nahlédnutí do mnoha současných kategorií technologií je celkem zřejmá honba za co největšími pracovními plochami, tedy displeji. Většina zařízení s nimi se v posledních letech zvětšila, v zásadě s výjimkou laptopů. I velká, 17palcová zařízení náročnějším uživatelům zkrátka neposkytnou dostatečnou pracovní plochu a kvůli přenositelnosti se už dále zvětšovat nemohou.

Řešením je použít externí displej, který ale ve většině případů stejně příliš neposlouží na cestách. Existují i přenosné verze, mnohem jednodušší a praktičtější je ovšem ve většině případů použít iPad s velice kvalitním zobrazovačem. Tuto možnost už nějakou dobu nabízely aplikace třetích stran jako Duet Display a v nejnovějších verzích operačních systémů ji konečně přidal i Apple – alespoň pro některé uživatele.

Sidecar, který umí z iPadu přes kabel i bezdrátově učinit druhý displej počítače nebo kreslící tablet, zjednodušeně vyžaduje MacBook s motýlkovou klávesnicí. Přesněji to zahrnuje 12palcové MacBooky od 2. generace z roku 2016, MacBooky Pro z roku 2016 a novější a MacBooky Air z roku 2018 a novější.

Pro desktopové počítače to znamená Mac mini z roku 2018 a novější, iMac z roku 2015 a novější, všechny iMacy Pro a pouze nejnovější, zatím nedostupné Macy Pro.

Omezená dostupnost Sidecaru se týká také iPadů, kde je funkce zkráceně dostupná na zařízeních podporujících Apple Pencil. V konkrétních modelech to znamený všechny verze iPadu Pro, iPad z roku 2018 (6. generace) a novější, nejnovější iPad mini (5. generace z letošního roku) a nejnovější iPad Air (3. generace z letošního roku).

Sidecar Apple – jak připojit

Připojení iPadu k Macu pomocí Sidecaru je velmi jednoduché. Uživatelé mohou buď použít kabel Lightning nebo bezdrátové připojení Bluetooth. Po připojení se iPad automaticky objeví jako druhá obrazovka v menu systému a uživatelé si mohou vybrat, zda chtějí zobrazit stejnou pracovní plochu jako na svém Macu, nebo si ji rozšířit na iPad.

Kromě toho mohou uživatelé využít i vlastnosti dotykového ovládání iPadu. Pomocí Apple Pencilu nebo prstu mohou přidávat poznámky, kreslit nebo psát přímo na iPadu. Tuto funkci ocení zejména grafici a designéři, kteří mohou využít citlivost Apple Pencilu pro precizní úpravy svých návrhů.

Sidecar nabízí i další užitečné funkce, jako například možnost použití iPadu jako druhého displeje pro prezentace nebo videohovory. Uživatelé mohou také využít režim zrcadlení, který umožňuje zobrazovat stejný obsah na obou obrazovkách. To může být užitečné například při prezentování výsledků práce na velkém monitoru a zároveň udržování kontroly nad obsahem na iPadu.

Funkce Sidecar je k dispozici pro uživatele macOS Catalina nebo novějších verzí a pro iPady s operačním systémem iPadOS 13 nebo novějších verzí. Požadavky na hardware zahrnují podporované modely Maců a iPadů, stejně jako vyžadované připojení kabelově nebo bezdrátově.

Pro použití Sidecar je nutné, aby počítač a iPad byly připojeny stejnou Wi-Fi sítí.

Jak využít Sidecar Apple pro kreativní práci

Sidecar je funkce dostupná pro uživatele zařízení Apple, která umožňuje propojení iPadu s Macem, aby mohli být použity společně jako jedno zařízení. Tato funkce je zejména pro kreativní pracovníky skvělým nástrojem pro zlepšení produktivity a zvýšení možností využití obou zařízení.

Jedním z hlavních důvodů pro využití Sidecaru je využití iPadu jako druhého monitoru. Tím se zvětší pracovní plocha a umožní se snadnější organizace pracovních projektů. Tato funkce je zejména pro grafiky a designéry ideální, protože mohou na jednom monitoru zobrazovat náhled své práce a na druhém monitoru pracovat na detailním zpracování.

Další funkcí, kterou Sidecar nabízí, je použití iPadu jako dotykového ovládacího panelu. Tato funkce je ideální pro editory videa, kteří potřebují rychle a pohodlně ovládat různé funkce v editačním softwaru. S využitím Apple Pencilu se může stát iPad dokonce i nástrojem pro kreslení a návrh, což je pro umělce ideální.

Pro fotografy může být Sidecar skvělým nástrojem pro editaci fotografií. Místo použití malého notebookového monitoru se fotograf může díky Sidecaru připojit k iPadu a mít tak mnohem větší a kvalitnější zobrazení fotografií. Tuto funkci lze využít i pro prezentaci fotografií klientům.

Kromě výše uvedených oblastí využití může být Sidecar užitečný i pro mnoho dalších kreativních profesí. Například pro architekty a designéry interiérů, kteří mohou s pomocí iPadu snadno a rychle vytvářet a upravovat plány a návrhy.

Kromě toho, že Sidecar umožňuje uživatelům propojit iPad s Macem, nabízí také řadu funkcí, jako například dotykové ovládání pomocí Apple Pencilu, přizpůsobení klávesových zkratek a mnoho dalšího.

Porovnání funkce Sidecar Apple s ostatními podobnými funkcemi

Sidecar je funkce, kterou Apple uvedl v roce 2019 jako součást macOS Catalina a iPadOS 13. Tato funkce umožňuje uživatelům používat svůj iPad jako druhý monitor pro svůj Mac a poskytuje tak novou úroveň produktivity pro uživatele Apple.

Nicméně, Sidecar není jedinou funkcí, která nabízí tuto funkčnost. Existuje mnoho dalších podobných funkcí od jiných výrobců, jako je například Duet Display, Splashtop XDisplay, iDisplay a další.

Prvním faktorem, který se při porovnání Sidecaru s jinými funkcemi bere v úvahu, je kompatibilita. Sidecar je dostupný pouze pro uživatele Apple, kteří mají požadované verze operačního systému. Na druhé straně jsou ostatní funkce k dispozici i pro uživatele Windows a Android. Takže pokud uživatel není na platformě Apple, nemůže využívat Sidecar.

Druhým faktorem je snadnost použití. Sidecar je snadno použitelný, protože nemusí být nainstalován žádný software a uživatelé mohou používat iPad jako druhý monitor pomocí bezdrátového připojení. To je výhodné pro uživatele, kteří nemají zkušenosti s nastavováním počítačových zařízení.

Nicméně, ostatní funkce vyžadují instalaci softwaru a někdy také kabelové připojení mezi počítačem a mobilním zařízením. To může být pro některé uživatele obtížné.

Dalším faktorem je kvalita obrazu. Sidecar nabízí vysokou kvalitu obrazu, protože používá vlastní hardwarovou akceleraci, aby zajistil plynulost a rychlost obrazu. Ostatní funkce mají také vysokou kvalitu obrazu, ale v některých případech může docházet k zpoždění při přenosu dat.

Posledním faktorem je cena. Sidecar je zdarma a je k dispozici pro uživatele Apple. Nicméně, ostatní funkce jsou placené a cena se může lišit v závislosti na konkrétní funkci a požadavcích uživatele.

Sidecar Apple – bezpečnost

Sidecar je funkce, která umožňuje uživatelům Apple za použití svých zařízení iPad a Mac provozovat dva displeje souběžně. Tento nástroj se stal velmi populární a uživatelé jej používají k řešení svých pracovních úkolů a zábavy. Nicméně, s použitím funkce Sidecar přichází také určité bezpečnostní otázky, které uživatelé musí mít na paměti.

První otázkou, kterou by si uživatelé měli položit, je, jakou verzi operačního systému používají. Funkce Sidecar vyžaduje minimálně macOS Catalina a iPadOS 13. Tyto verze obsahují různé bezpečnostní aktualizace, které zajišťují, že data přenášená mezi zařízeními jsou chráněna.

Další důležitou otázkou je, jaký typ připojení používá člověk k propojení iPadu a Macu. K propojení lze použít kabel nebo bezdrátové připojení. Pokud uživatelé používají bezdrátové připojení, měli by mít na paměti, že zabezpečení bezdrátových sítí není vždy 100% spolehlivé. Proto je doporučeno použít WPA2 nebo WPA3 jako bezpečnostní protokol.

Dalším bezpečnostním problémem, se kterým se uživatelé mohou setkat, je přístup k datům, která jsou zobrazována na druhém displeji. Pokud se uživatelé nacházejí v prostředí s velkým množstvím lidí, mohou mít cizí osoby přístup k citlivým informacím, jako jsou hesla, bankovní údaje nebo podniková data. Proto je důležité, aby uživatelé dbali na to, aby byli jedinými osobami, kteří mají přístup k obrazovce iPadu.

Další otázkou, na kterou by si uživatelé měli položit, je, zda používají nejnovější verzi aplikace Sidecar. Pokud používají starší verzi aplikace, mohou se vyskytnout bezpečnostní chyby, které by mohly způsobit únik dat nebo jiné problémy. Je proto důležité zajistit, aby aplikace byla vždy aktualizována na nejnovější verzi.