Který iPad koupit? Srovnání, výhody a nevýhody

V dnešní době nabízí společnost Apple širokou škálu produktů, mezi kterými se nacházejí také různé modely iPadů. Tato populární zařízení se stala nedílnou součástí moderního života a jejich výběr může být pro zákazníka velmi obtížný. S tolika možnostmi je těžké se rozhodnout, který iPad je ten pravý.

iPad je populární tabletový počítač vyvinutý společností Apple. Je známý svým elegantním designem, vysokou kvalitou zobrazení a bohatým ekosystémem aplikací. iPad nabízí uživatelům širokou škálu funkcí a možností, které zahrnují surfování po internetu, sledování videí, čtení elektronických knih, psaní a editaci dokumentů a hraní her.

Jak vybrat iPad

Při výběru správného iPadu je důležité zvážit několik faktorů, aby se zajišťovala optimální funkčnost a splňovaly se potřeby uživatele.

  • Účel použití: Prvním krokem při výběru iPadu je zvážit účel, pro který bude zařízení používáno. Pokud uživatel plánuje používat iPad pro základní úkony, jako je prohlížení webových stránek, sledování videí nebo práce s dokumenty, základní model iPadu by mohl být dostatečný. Na druhou stranu, pokud uživatel chce provádět náročnější úkoly, jako je grafické zpracování, hraní her nebo práce s profesionálními aplikacemi, mohl by být vhodnější zvolit iPad Pro s výkonnějším hardwarem.
  • Velikost a kapacita úložiště: Dalším faktorem, který je třeba zvážit, je velikost iPadu a kapacita úložiště. iPady jsou k dispozici v různých velikostech, například 9,7 palců, 10,2 palců, 11 palců a 12,9 palců. Menší modely jsou obvykle vhodné pro přenosnost, zatímco větší modely mohou nabídnout větší displej pro sledování obsahu. Pokud uživatel plánuje uchovávat na iPadu mnoho dat a aplikací, je vhodné zvážit vyšší kapacitu úložiště, jako jsou modely s 32 GB, 64 GB, 128 GB nebo vyšší.
  • Výkon a výdrž baterie: Při výběru iPadu je důležité zvážit také výkon zařízení a jeho výdrž baterie. Pokud uživatel plánuje provádět náročné úkoly, jako je editace videa nebo hraní graficky náročných her, je vhodné zvolit model s vyšší výpočetní silou a grafickým výkonem. Je však třeba mít na paměti, že výkonnější iPady mohou mít nižší výdrž baterie. Pokud uživatel plánuje používat iPad na cesty nebo delší dobu bez nabíjení, je vhodné vybrat model s delší výdrží baterie.
  • Příslušenství a kompatibilita: Dalším důležitým aspektem při výběru správného iPadu je zvážení dostupných příslušenství a kompatibility s dalšími zařízeními. Apple nabízí různé příslušenství pro iPady, jako jsou klávesnice, pera a ochranné obaly. Je také důležité zvážit kompatibilitu iPadu s dalšími zařízeními, například sluchátky, reproduktory nebo externími monitory. Pokud uživatel plánuje používat iPad ve spojení s jinými zařízeními, je důležité zjistit, zda jsou kompatibilní.
  • Cena a rozpočet: Nakonec je důležité zvážit cenu iPadu a váš rozpočet. Ceny iPadů se liší v závislosti na modelu, velikosti úložiště a případných přidaných funkcích. Je dobré stanovit si rozpočet předem a zvážit, jaký model iPadu si uživatel může dovolit. Alternativou může být také koupě staršího modelu iPadu, který může být cenově dostupnější, ale stále plně funkční pro uživatelovy potřeby.

Při výběru správného iPadu je důležité zvážit účel použití, velikost a kapacitu úložiště, výkon a výdrž baterie, příslušenství a kompatibilitu, stejně jako cenový rozpočet. Pro optimální výkon a uspokojení uživatelových potřeb je důležité vybrat iPad, který nejlépe vyhovuje uživatelovu životnímu stylu a požadavkům na technologii.

iPad je vybaven výkonným čipem, který umožňuje plynulý běh náročných aplikací a her.

iPad (6. generace)

Vůbec nejdostupnějším modelem je klasický iPad. Jedná se o tradiční 9,7palcový model, který má shodný design s iPadem Air, který na trh vstoupil již v roce 2013. Firma Apple tento tablet staví do pozice „vstupního“ modelu a iPadu s ambicí dobývat školství. V segmentu zařízení pro využití ve školních lavicích ovšem Applu zejména ve Spojených státech silně konkurují chromebooky.

Ačkoli je iPad 6. generace oproti zbytku portfolia „levným“ modelem, jedná se o velice solidní tablet s pěkným displejem i rychlým hardwarem, který běžným uživatelům plně postačí. Navíc klasický iPad nově podporuje i elektronickou tužku Apple Pencil. Tu do té doby mohli využívat pouze majitelé dražších iPadů Pro.

Co se týče cen, nejlevnější WiFi variantu s 32GB pamětí lze pořídit za 8 990 korun. Nejdražší varianta se slotem na SIM kartu pro možnost mobilního připojení a s 512GB pamětí pak stojí 14 990 korun.

iPad mini 4

Za dostupný model lze označit také čtvrtou generaci iPadu mini. Tento 7,9palcový tablet do prodeje přišel již v září 2015 a nejedná se tedy o zařízení s nejaktuálnějším hardwarem. Pokud člověk hledá kompaktní tablet, na kterém stále dobře funguje i nejnovější iOS 12, iPad mini 4 by neměl být krokem vedle.

iPad mini 4 by si určitě zasloužil nástupce s aktuálním hardwarem, ale pokud se na něj někdo rozhodne čekat, možné je, že se nedočká. Telefony totiž natolik vyrostly, že není tak úplně jisté, že by po tabletu s úhlopříčkou pod 8 palců byla dostatečná poptávka.

iPad mini 4 lze pořídit v nejlevnější verzi za 10 990, přičemž dostane uživatel 128 GB paměti a WiFi připojení. Verze se stejnou pamětí a slotem na SIM kartu vyjde na 14 490 korun.

iPad Pro 10,5“

V nabídce lze nalézt i 10,5palcový iPad Pro. Jedná se o model představený v červnu 2017 a o nejlevnější iPad pro profesionály. Tablet má tedy výkonný hardware a podporuje Apple Pencil (1. generaci) i speciální klávesnici Apple Keyboard, kterou lze připojit přes speciální Smart Connector.

Tablet má navzdory velkému displeji takřka stejné rozměry jako 9,7palcový model, a to díky užším rámečkům okolo displeje. Není ovšem menší než letošní 11palcový model.

Oproti novým iPadům Pro má tento tablet fyzické tlačítko Home s integrovanou čtečkou otisků prstů, což ale samozřejmě znamená také větší rozměry. iPad Pro s úhlopříčkou 10,5“ je tedy pravděpodobně nejžhavějším adeptem na vyřazení z nabídky. Nový iPad pro je ve všech ohledech lepší.

Než ale iPad Pro 10,5“ z nabídky zmizí, zákazníky může nalákat cenou. Přeci jen se jedná o výborný tablet pro profesionály s podporou původní Apple Pencil i klávesnice, ale k dostání je za ještě přijatelnou cenu. Ta startuje na 18 490 korunách za 64GB verzi s WiFi. Nejdražší verze s podporou mobilního internetu a 512GB pamětí je pak k dostání za 32 990 korun.

iPad Pro 11“ a iPad Pro 12,9“

Nejnovějšími přírůstky do rodiny iPadů jsou špičkové profesionální tablety iPad Pro ve dvou velikostech – 11″ a 12,9″. Jak již bylo řečeno, nové iPady postrádají fyzické tlačítko Home a ovládat je lze pomocí gest, která jsou známá z iPhonů X, XS (Max) a XR. Lze je pohodlně odemykat pouhým pohledem, a to s pomocí technologie pro rozpoznávání obličeje Face ID.

Příjemné je, že se Applu podařilo přední kameru se senzory pro Face ID umístit i do úzkého rámečku nad displejem a iPady Pro tedy nemají onen výřez, který známe z aktuálních smartphonů.

Nové iPady Pro kromě nabušeného hardwaru a krásného displeje takřka bez rámečků lákají také na podporu zbrusu nové tužky Apple Pencil, kterou lze magneticky přichytit k boku iPadu a takto ji i nabíjet. Apple představil rovněž novou klávesnici kombinovanou s pouzdrem.

Nejlevnější verzí nového iPadu Pro je 11palcová varianta s 64 GB velkou pamětí a podporou WiFi. Ta vyjde na 22 990 korun. Na druhém pólu je 12,9palcová verze s pamětí 1 TB a podporou mobilního internetu, která vyjde na hrozivě vypadajících 55 990 korun.

Po srovnání různých modelů iPadů a jejich funkcí je zřejmé, že každý z nich nabízí jedinečné vlastnosti a výhody. Každý uživatel by měl zvážit své individuální potřeby a preference při výběru nejlepšího iPadu.

Pro ty, kteří hledají zařízení vhodné pro každodenní použití, jako je surfování na internetu, sledování videí nebo základní produktivita, jsou k dispozici cenově dostupné možnosti s dostatečným výkonem.

Pro ty, kteří vyžadují více výkonu a využití pro náročné aplikace, kreativní práci nebo profesionální účely, jsou k dispozici modely s výkonnějšími čipy a speciálními funkcemi pro tvorbu obsahu.

Pokud se jedná o výkon a všestrannost, existují modely, které poskytují špičkovou technologii a nejnovější inovace, což umožňuje uživatelům využívat iPad jako náhradu za tradiční počítač.