Apple do roku 2020 začne údajně na všech iPhonech využívat OLED displeje

Když Apple v září roku 2017 představil iPhone X, jednalo se vůbec o první telefon z produktové řady jablečného giganta, který byl vybaven moderním OLED displejem. Řada lidí v ten moment předpokládala, že životní cyklus levnějších LCD displejů, kterými byly vybaveny předchozí modely, se u Applu chýlí k rychlému konci.

O to větší bylo překvapení, když Tim Cook a spol. v říjnu loňského roku představili nízkonákladový iPhone s označením XR, který byl vybaven právě levnějším a méně kvalitním LCD displejem.

Apple tak do světa vydal poměrně jasný signál, že LCD displejů se alespoň u svých levnějších modelů produktové řady následující rok zbavovat nehodlá. Nic však netrvá věčně a zdá se, že éra LCD displejů u Applu nakonec přeci jen končí.

Deník Wall Street Journal totiž informoval, že Apple koketoval s myšlenkou plné implementace OLED displejů, kterými by rád osadil všechny nadcházející modely. Na jejich výrobě má Apple spolupracovat s korejským gigantem LG a kvůli uspokojení poptávky dokonce buduje vlastní výrobní linku na Tchaj-wanu.

To by mimo jiné znamenalo velké problémy pro japonského výrobce Japan Display, který právě levnější LCD displeje pro Apple dodává. Za vše zřejmě může i nepříliš úspěšný iPhone XR, na jehož výrobě komponent se právě japonská firma podílí.

Nižší prodeje a tím pádem i snížená poptávka ze strany Applu japonskému výrobci způsobují velké finanční problémy, a proto údajně kontaktoval tchajwanskou společnost TPK Holdings a čínský státní investiční fond Silk Road Fund s žádosti o investici, která by měla firmě pomoct přečkat tyto finančně složitější časy.

Výroba komponent pro Apple totiž v případě japonské společnosti představovala v minulosti zhruba téměř polovinu všech jejích tržeb.

Co je to OLED displej?

Displeje s organickými světelnými diodami (OLED) jsou působivou zobrazovací technologií pro mobilní zařízení, televizory a další aplikace. Displeje OLED jsou tenčí, jasnější a energeticky úspornější než displeje LCD. Displeje OLED mají oproti displejům LCD několik výhod, včetně rychlejší doby odezvy, lepšího kontrastu, širších pozorovacích úhlů a nižší spotřeby energie.

Zařízení OLED jsou vyrobena z organických materiálů, obvykle na bázi uhlíku. Po připojení proudu tyto materiály vyzařují světlo. Displeje OLED nevyžadují podsvícení jako displeje LCD, takže mohou být tenčí a lehčí. OLED lze vyrobit pružné, což umožňuje jejich použití v zakřivených displejích, a nabízejí vyšší jas a kontrast.

Jednou z nejpůsobivějších vlastností displejů OLED je jejich doba odezvy. LCD displeje mají pomalou dobu odezvy, což může vést k rozmazání pohybujících se obrazů. Displeje OLED mají mnohem kratší dobu odezvy, což je ideální pro aplikace, které vyžadují rychle se pohybující obraz. Displeje LCD mají také omezený počet barev, které mohou produkovat. Displeje OLED mohou produkovat mnohem širší škálu barev, takže jsou vhodnější pro herní a video aplikace.

Displeje OLED jsou také energeticky úspornější než displeje LCD. Vyžadují mnohem méně energie a mohou pracovat delší dobu, aniž by se vybíjela baterie. Díky tomu jsou ideální pro mobilní zařízení, která potřebují šetřit energii baterie.

OLED mají i některé nevýhody. Za prvé mohou být drahé. OLED mají také omezenou životnost, protože organické materiály mají tendenci časem degradovat. Životnost diod OLED však lze prodloužit opatrným zacházením a správnou údržbou.

Celkově jsou displeje OLED působivou zobrazovací technologií. Jsou tenčí a lehčí než LCD, nabízejí lepší kontrast a širší pozorovací úhly a vyžadují méně energie. Jsou ideální pro mobilní zařízení, hry a video aplikace a nabízejí rychlejší dobu odezvy a širší škálu barev. Displeje OLED jsou sice dražší než displeje LCD, ale díky výhodám, které nabízejí, se jejich pořízení vyplatí.

Co je to LCD displej?

Displeje LCD jsou typem technologie plochých displejů, která se v posledních desetiletích stává stále populárnější. LCD je zkratka pro displej z tekutých krystalů a jedná se o typ displeje, který k vytváření obrazu využívá tekuté krystaly. Displeje LCD se používají v mnoha zařízeních, včetně televizorů, počítačových monitorů, chytrých telefonů, a dokonce i v lékařských zobrazovacích zařízeních.

Displeje LCD se skládají ze dvou listů polarizovaného skla, které jsou odděleny materiálem z tekutých krystalů. Tento materiál se skládá z drobných molekul, které jsou uspořádány do krystalické struktury. Když se na materiál z tekutých krystalů přivede elektrický proud, molekuly se pohybují a otáčejí, což umožňuje průchod světla. Toto světlo je pak filtrováno přes podsvícení a vystupuje ven přes LCD panel.

Výhod LCD displejů je mnoho. Za prvé jsou mnohem tenčí a lehčí než tradiční displeje s katodovou trubicí (CRT). Také spotřebovávají méně energie a produkují méně tepla, takže jsou energeticky účinnější. Displeje LCD mají také mnohem širší pozorovací úhel než CRT, což umožňuje lepší viditelnost z různých úhlů.

Displeje LCD jsou také mnohem odolnější než CRT, protože jsou méně náchylné k poškození nárazy nebo vibracemi. Kromě toho mohou LCD displeje reprodukovat širší škálu barev a lze je používat v jasných podmínkách, například venku.

Displeje LCD však mají některé nevýhody. Například nejsou tak jasné jako CRT a mohou trpět jevem zvaným „ghosting“, kdy se obraz zdá být rozmazaný nebo zkreslený. Kromě toho mohou LCD displeje trpět „vypalováním“, kdy statický obraz zůstává na obrazovce po dlouhou dobu.

LCD displeje jsou oblíbeným a účinným typem zobrazovací technologie. Jsou lehké, energeticky úsporné a mají široký pozorovací úhel. Mohou však trpět duchy, vypalováním a nižší úrovní jasu než CRT.

Společnost LG

Společnost LG je ve světě elektroniky jednou z nejznámějších značek. Tento jihokorejský nadnárodní konglomerát působí na trhu již více než 70 let a vyrábí vše od domácích spotřebičů až po chytré telefony. Společnost LG je známá svou kvalitou a inovacemi, což z ní činí jednu z nejoblíbenějších značek na světě.

Společnost LG založil v roce 1947 Koo In-hwoi a původně se zabývala výrobou plastů. V průběhu let se společnost LG rozrostla a rozšířila se na řadu různých trhů. Nyní je jedním z předních výrobců domácích spotřebičů, elektroniky a mobilních zařízení. Společnost LG má také řadu dceřiných společností v různých průmyslových odvětvích, například v chemickém průmyslu, telekomunikacích a zdravotnictví.

Společnost LG je dobře známá svým závazkem ke kvalitě a inovacím. Neustále posouvá hranice technologií a vytváří výrobky, které jsou stylové i funkční. Vlajkové smartphony LG, řada G, patří trvale k nejlepším na trhu. Společnost vyrábí také širokou škálu domácích spotřebičů, jako jsou chladničky, pračky a klimatizace. Společnost LG vyrábí také řadu produktů pro domácí zábavu, včetně televizorů OLED a LED.

Společnost LG je také významným hráčem na trhu inteligentních domácností, kde nabízí řadu výrobků, které společně vytvářejí propojenou domácnost. Jejich řadu chytrých domácích spotřebičů, jako jsou robotické vysavače a pračky, lze ovládat prostřednictvím aplikace LG ThinQ. Tato aplikace také umožňuje uživatelům ovládat systémy domácí zábavy a přistupovat k obsahu ze streamovacích služeb.

Společnost LG je již nějakou dobu v čele trhu s chytrými domácnostmi a v této oblasti pokračuje v inovacích. V roce 2020 oznámila uvedení svého nového robotického asistenta CLOi. Tento hlasem ovládaný robot může sloužit k ovládání produktů LG, stejně jako k objednávání jídla nebo provádění dalších úkolů.

Celkově je společnost LG předním výrobcem elektroniky s dlouhou historií kvality a inovací. Jejím výrobkům důvěřují miliony lidí po celém světě a stále posouvají hranice technologií. Od jejich vlajkových chytrých telefonů až po výrobky pro chytrou domácnost je LG značkou, které lze důvěřovat a na kterou se lze spolehnout.