Nejlevnější z nových iPhonů se jmenuje XR. Je hliníkový a má LCD displej téměř bez rámečků

Apple představil novou generaci hodinek Apple Watch a také hned trojici nových iPhonů, z nichž tím naposledy odhaleným je iPhone XR. Zatímco modely iPhone XS a iPhone XS Max přímo navazují na tisícidolarový iPhone X, model XR má být dostupnějším modelem pro široké masy. Snahu oslovit co nejvíce zákazníků ostatně dokresluje i fakt, že přichází hned v šesti barevných provedeních.

iPhone XR disponuje na rozdíl od svých dražších sourozenců LCD panelem, čímž navazuje na modely iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Novinka má ovšem moderní, téměř bezrámečkový displej o úhlopříčce 6,1 palce, takže velikostí displeje míří mezi iPhone XS (5,8″) a XS Max (6,5″), ale zařízení je znatelně menší než loňský iPhone 8 Plus s úhlopříčkou 5,5 palce.

Displej má rozlišení HD+, disponuje technologií True Tone a lze jej probudit poklepáním, jak známe z OLED u iPhonů X (nově XS). U LCD panelu to Apple nabízí vůbec poprvé. Zajímavé je, že displej nedisponuje technologií 3D Touch, ale místo ní nabídne haptickou odezvu podobné té, jakou se chlubí trackpad u MacBooků Pro.

Oproti iPhonu XS a XS Max nabídne iPhonu XR „jen“ jeden zadní fotoaparát s novým 12megapixelovým snímačem. Jedná se o stejný snímač, který nabízí modely XS. Fotoaparát je přizpůsoben i k focení portrétů, a to hlavně díky využívání umělé inteligence.

Jde tedy o něco podobného, co nabízí Google u svého Pixelu, jenž má vzadu také jen jednu čočku a o hloubku portrétů se tedy stará místo druhého objektivu software.

Přední True Depth kamera je stejná jako u dražších modelů XS a XS Max. Jedná se o 7megapixelový snímač s podporou technologie rozpoznávání obličeje. Odemykání displeje pohledem za pomoci Face ID má být přitom oproti iPhonu X znatelně rychlejší. True Depth kamera si samozřejmě poradí i s vytvářením Animoji a Memoji.

Co se týče hardwarové výbavy, i iPhone XR přichází s novým nabušeným procesorem A12 Bionic, který má 7nm architekturu a jeho obrovský výkon najde využití mimo jiné v rozšířené realitě. Čip je zhruba o 15 procent výkonnější a také úspornější.

Na rozdíl od modelů XS a XS Max je nejlevnější z nových modelů hliníkový. Zajímavé je, že poprvé od iPhonu 5C Apple přišel s širokou nabídkou barevných variant. Nový iPhone si budou moc uživatelé vybrat hned ze šestice barevných variant, mezi kterými je černá, bílá, modrá, žlutá, korálově červená a „charitativní“ červená (PRODUCT)RED.

Co se týče paměťových variant, k dispozici jsou modely s 64GB, 128GB a 256GB pamětí. Varianta s 512GB pamětí je tedy vyhrazena jen dražším iPhonům XS a XS Max.

Co je LCD dislej?

Displej z tekutých krystalů (LCD) je typ obrazovky používaný v počítačích, televizorech a dalších elektronických zařízeních. Skládá se z tenké vrstvy materiálu z tekutých krystalů umístěné mezi dvěma průhlednými elektrodami a dvěma polarizačními filtry.

Materiál tekutých krystalů se aktivuje elektrickým proudem, což způsobí, že se molekuly v tekutých krystalech určitým způsobem vyrovnají, což pak ovlivní způsob, jakým je světlo přenášeno přes displej.

Displeje LCD mají oproti tradičním displejům CRT (Cathode Ray Tube) mnoho výhod. Jsou tenčí a lehčí, spotřebovávají méně energie a lze je snadno zobrazit v přímém i nepřímém světle. Displeje LCD také nabízejí lepší kvalitu obrazu než CRT, s ostřejším kontrastem a barvami. Díky tomu jsou ideální pro aplikace, jako jsou digitální nápisy, videostěny a hry.

Moderní LCD displeje mohou mít řadu funkcí, včetně technologie dotykové obrazovky, podsvícení LED a rozlišení s vysokým rozlišením. Displeje LCD lze také použít v různých tvarových faktorech, od velkých televizorů až po malá přenosná zařízení.

Vlastnosti CRT displeje

Displej CRT (katodová trubice) je typ zobrazovací technologie, která se používá již desítky let. Často se používá pro počítačové monitory a televizory a díky vynikající kvalitě obrazu je stále preferovanou volbou pro hraní her.

CRT displeje fungují tak, že na obrazovku pokrytou fosforem vystřelují elektrony ze zahřáté katody. Když na luminofory dopadne paprsek elektronů, rozzáří se a vytvoří kompletní obraz. Elektronový paprsek je řízen řadou magnetů a cívek, které lze nastavit tak, aby se měnil jas a kontrast obrazu.

CRT displeje jsou známé svou vynikající kvalitou obrazu s hlubokou černou a živými barvami. Jsou také velmi citlivé, s malým vstupním zpožděním a rychlou obnovovací frekvencí.

CRT displeje však mají některé nevýhody. Jsou objemné, těžké a spotřebovávají velké množství elektrické energie. Kromě toho jsou CRT displeje náchylné k vypalování obrazu a duchům.

Ve srovnání s moderními zobrazovacími technologiemi, jako jsou LCD a OLED, nejsou CRT displeje tak energeticky účinné ani tak tenké a lehké. Mnoho lidí však stále dává přednost kvalitě obrazu CRT displeje a je ochotno obětovat trochu velikosti a spotřeby energie za lepší kvalitu obrazu.

Celkově jsou CRT displeje dobrou volbou pro ty, kteří hledají skvělou kvalitu obrazu. Přestože jsou objemné a spotřebovávají hodně energie, jsou stále preferovanou volbou pro hraní her díky vynikající kvalitě obrazu a rychlé odezvě.

Co je to Face ID?

Face ID je revoluční biometrický autentizační systém, který k bezpečnému odemykání zařízení Apple využívá pokročilou technologii rozpoznávání obličeje. Poprvé byl představen v iPhonu X v roce 2017 a od té doby se používá v řadě produktů Apple, včetně iPadu Pro, Macbooku Pro a hodinek Apple Watch.

Face ID funguje tak, že pomocí infračervené kamery mapuje obličej uživatele a poté vytvoří podrobnou 3D mapu rysů jeho tváře. Tato mapa je pak bezpečně uložena v zařízení a slouží k ověření uživatele při pokusu o odemknutí zařízení. Tento proces je neuvěřitelně bezpečný a dokáže rozpoznat obličej uživatele i v případě, že je zakrytý čepicí nebo šálou.

Při odemykání zařízení se uživatel musí podívat přímo do kamery TrueDepth, která poté porovná 3D mapu obličeje uživatele s mapou uloženou v zařízení. Pokud se obě mapy shodují, zařízení se odemkne. Face ID je neuvěřitelně rychlé a přesné a dokáže rozpoznat uživatele za pouhých několik set milisekund.

Face ID je také neuvěřitelně bezpečné. K detekci a prevenci neoprávněného přístupu využívá pokročilou umělou inteligenci a Apple tvrdí, že Face ID je 20krát bezpečnější než Touch ID. Díky tomu je prakticky nemožné, aby někdo jiný odemkl zařízení bez souhlasu uživatele.

Celkově je Face ID neuvěřitelně bezpečný a pohodlný způsob bezpečného odemykání zařízení Apple. Je rychlý, přesný a prakticky ho nelze obejít, takže je pro uživatele Apple ideálním biometrickým autentizačním systémem.

Předchůdci iPhone XR

Předchůdci iPhonu XR ovšem nebyl pouze iPhone 8 nebo iPhone 8 Plus. Jaké významné modely tak byly před ním?

V roce 2008 byl vydán iPhone 2G, který byl jako první iPhone vybaven 3,5″ displejem a 3megapixelovým fotoaparátem. Byl také první, který obsahoval obchod App Store, jenž uživatelům umožňoval stahovat a instalovat aplikace přímo do telefonu.

V roce 2010 byl vydán iPhone 4, který byl jako první iPhone vybaven displejem Retina. Měl také 5megapixelový fotoaparát s LED bleskem a jako první byl vybaven funkcí FaceTime, která uživatelům umožňovala uskutečňovat videohovory přes Wi-Fi.

iPhone 5 byl vydán v roce 2012 a byl to první iPhone s větším 4″ displejem. Představil také nový design s kovovým krytem a rádiem 4G LTE.

V roce 2014 byl vydán iPhone 6, který byl jako první iPhone vybaven větším 4,7″ displejem. Představil také nový design s kovovým krytem a domovským tlačítkem Touch ID.

iPhone 7 byl vydán v roce 2016 a byl to první iPhone s vodotěsnou konstrukcí. Vyznačoval se také novým designem se skleněnými zády a domovským tlačítkem citlivým na tlak.

iPhone 8 byl vydán v roce 2017 a byl to první iPhone se skleněnými zády a bezdrátovým nabíjením. Vyznačoval se také novým designem s rámem z nerezové oceli.

iPhone X byl vydán v roce 2017 a byl to první iPhone s bezrámečkovým designem a systémem rozpoznávání obličeje Face ID.

iPhone XR byl vydán v roce 2018 a byl to první iPhone s 6,1″ LCD displejem a jedním zadním fotoaparátem. Vyznačoval se také novým designem s hliníkovým rámem a novým systémem fotoaparátu TrueDepth.

iPhone XR je možná nejlepší zařízení od společnosti Apple, ale rozhodně není první (a ani poslední). Společnost je lídrem v oblasti inovací chytrých telefonů již několik let a jejich iPhony používá několik milionů lidí.