LG, Sony a Vizio překvapily. Po Samsungu oznámily podporu AirPlay 2 a HomeKitu

Samsung na veletrhu spotřební elektroniky CES překvapil veřejnost, když oznámil, že budou jeho chytré televize z roku 2018 a 2019 podporovat iTunes a bezdrátový protokol AirPlay 2. Ten slouží pro přenos multimediálního obsahu a uživatel tak může bezdrátově přehrávat filmy, hudbu, fotky či třeba podcasty ze svého iPhonu, iPadu nebo Macu přímo v televizi.

Skvělou zprávou je, že hned po Samsungu podporu AirPlay 2 oznámili i další výrobci televizí – LG, Sony a Vizio.

AirPlay 2

AirPlay 2 je funkce bezdrátového streamování vytvořená společností Apple, která uživatelům umožňuje bezdrátově streamovat zvuk ze zařízení Apple, jako jsou iPhony, iPady, notebooky a počítače Mac, do reproduktorů, soundbarů a receiverů s podporou AirPlay.

AirPlay 2 přidává zvuk do více místností a umožňuje uživateli streamovat zvuk do více reproduktorů AirPlay v domácnosti, přičemž každý reproduktor přehrává stejný zvuk.

AirPlay 2 také umožňuje uživatelům spojit stereofonní páry kompatibilních reproduktorů do jednoho reproduktorového systému, což jim umožní přehrávat zvuk při vyšší hlasitosti a lepší kvalitě zvuku. A konečně, AirPlay 2 umožňuje hands-free streamování zvuku prostřednictvím HomePodu a Siri.

HomeKit

HomeKit je rámec společnosti Apple pro domácí automatizaci. Umožňuje uživatelům ovládat chytrá domácí zařízení ze zařízení iOS (iPhone, iPad, Apple Watch) nebo Macu pomocí hlasových příkazů Siri.

HomeKit funguje s kompatibilními produkty různých výrobců a uživatel může snadno vytvářet „scény“ pro ovládání více zařízení jediným příkazem. Kromě toho HomeKit umožňuje vzdálený přístup k domácím zařízením, automatizaci různých úloh a bezpečnou komunikaci všech připojených zařízení.

Podpora LG, Vizia a Sony

LG, druhý ze známých korejských výrobců televizí, v Las Vegas oznámil, že jeho televize budou podporovat jak AirPlay, tak i HomeKit. Jeho televizory bude tedy možné používat nejen k bezdrátovému přehrávání obrazu a zvuku ze zařízení od Applu, ale i k ovládání chytré domácnosti s pomocí hlasové asistentky Siri.

Vylepšení se týká nových televizí z roku 2019, které spadají pod řadu AI. Společnost LG přitom do televizí kromě AirPlay 2 a HomeKitu integrovala i chytrou asistentku Alexa od Amazonu.

Podporu AirPlay 2 a HomeKitu oznámil i americký výrobce televizí Vizio. Vylepšení se přitom bude týkat i stávajících televizí SmartCast TV a přijde coby bezplatná softwarová aktualizace během druhého čtvrtletí letošního roku.

Zatím posledním hráčem na trhu televizí, který přidá podporu AirPlay 2 a HomeKitu, je japonské Sony. Velmi zajímavé je, že televize od Sony budou tyto funkce Applu podporovat i přesto, že běží na systému Android TV. Takto širokou adopci protokolů AirPlay 2 a HomeKit čekal opravdu málokdo a ukazuje se, že Apple výrazně mění taktiku.

Je nutné kupovat Apple TV?

Ekosystém Applu byl vždy velice uzavřený a například pro využívání AirPlay 2 a HomeKitu Apple prodává vlastní chytrou krabičku Apple TV, kterou si uživatel může připojit k televizi.

Nyní tedy u největších výrobců chytrých televizorů potřeba zakoupit Apple TV v podstatě odpadá. Rozšíření HomeKitu může nicméně pomoci prodejům chytrých zařízení do domácnosti kompatibilních s ekosystémem Applu.

Apple TV

Apple TV je digitální multimediální přehrávač a mikrokonzole vyvinutá a prodávaná společností Apple Inc. Jedná se o malý síťový přístroj a zábavní zařízení, které dokáže přijímat digitální data z různých zdrojů a přenášet je do schopného televizoru.

Apple TV běží na operačním systému tvOS a umožňuje uživatelům přístup k různým streamovacím službám, včetně Netflixu, a také k vlastnímu obchodu iTunes Store společnosti Apple, kde si mohou zakoupit nebo vypůjčit filmy, televizní pořady, hudbu a další obsah.

Zařízení nabízí také přístup k dalším streamovaným médiím, jako jsou podcasty, fotografie, hudba a videa z počítače nebo mobilního zařízení do televize. Z obchodu App Store lze stahovat aplikace, které doplňují funkce a obsah.