Apple vydal nový iOS 12. Má být hlavně rychlejší a stabilnější na starších zařízeních

Apple oficiálně vydal novou verzi mobilního operačního systému iOS – iOS 12. Hlavní doménou této aktualizace má být zejména optimalizace výkonu u starších zařízení spojená s rychlejší a stabilnější odezvou, nicméně se můžete těšit i na řadu zajímavých funkcí.

Pro používání iOS 12 musí uživatelé vlastnit zařízení novější než iPhone 5s (včetně), iPad mini 2/iPad Air (včetně) nebo iPod touch 6. generace. Následně potřebujete mít cca 1,65 GB volného místa v paměti a pravděpodobně i trpělivost.

Stažení a instalaci lze provést dvěma způsoby. Buď přímo z iPhonu či iPadu (potažmo iPodu touch), a to konkrétně v Nastavení — Obecné a kliknutím na položku Aktualizace softwaru, nebo pomocí iTunes.

K tomu stačí připojit zařízení k počítači, kde je nejnovější verze iTunes nainstalovaná. Následně iTunes otevřít, vybrat vaše připojené zařízení, kliknout na Souhrn a poté na možnost Ověřit aktualizaci, kdy se objeví výzva ke stažení a instalaci systému. Aktualizace je zdarma nicméně je vždy jistější si veškerá data před aktualizací zálohovat.

Nové notifikace, Memoji a později také FaceTime pro vícero lidí

Vedle zajištění svižnějšího provozu na vybraných iPhonech a iPadech (a iPodu touch) nabízí iOS 12 také několik doplňkových funkcí.

Protože Apple tíhne k emoji, zahrnul do systému čtveřici nových Animoji (koala, tygr, duch a tyranosaurus) a spustil zcela novou funkci Memoji, kde si může uživatel tvořit vlastní animované obličeje. Jak Animoji, tak Memoji jsou dostupné pouze na iPhone X, respektive na Xs, Xs Max nebo XR.

Vhodnou novinkou je také přehlednější zobrazování notifikací na uzamčené obrazovce. Díky iOS 12 nově může uživatel efektivněji spravovat veškerá oznámení, která se díky Siri navíc seskupují podle vláken a témat pro lepší orientaci. Nelze opomenout ani funkci Čas u obrazovky, s niž si může uživatel měřit čas strávený v aplikacích.

Součástí iOS 12 je také například možnost doplňovat pořízené fotky o různé grafické objekty a efekty, druhá generace balíčku nástrojů ARKit pro vývojáře aplikací s rozšířenou realitou a aplikace Shortcuts (Zkratky), díky které může uživatel do jednoho příkazu pro Siri vytvořit sekvenci několika povelů.

Výhledově by na iOS 12 měl zamířit i skupinový FaceTime, který má podporovat až 32 lidí současně. Apple tuto komunikační funkci prezentoval jakožto přímou součást tohoto systému, nicméně jeho vydání odsunul. Pozdní doručování produktů není ostatně Applu nijak cizí.

Veškeré novinky jsou blíže popsány na oficiálních stránkách Applu.

Co je to iTunes?

iTunes je přehrávač médií, knihovna médií, internetové rádio a aplikace pro správu mobilních zařízení vyvinutá společností Apple Inc. Poprvé byl vydán v roce 2001 a slouží k přehrávání, stahování a organizaci digitálního audia a videa v osobních počítačích s operačními systémy macOS a Microsoft Windows.

Obchod iTunes Store je k dispozici také v zařízeních iPhone, iPad a iPod Touch. Prostřednictvím obchodu iTunes Store mohou uživatelé nakupovat a stahovat hudbu, hudební videa, televizní pořady, audioknihy, filmy a v některých zemích i půjčovny filmů a vyzváněcí tóny, které jsou k dispozici v zařízeních iPhone a iPod Touch.

iTunes jsou také hlavním způsobem správy hudby v populárních digitálních audio přehrávačích iPod společnosti Apple. Prostřednictvím iTunes mohou uživatelé organizovat svou hudbu do seznamů skladeb, nahrávat kompaktní disky a nakupovat hudbu a videa prostřednictvím vestavěných pravidel pro seřazování hudebních obchodů.

iTunes také obsahují funkce, jako je vestavěný ekvalizér, grafické uživatelské rozhraní a dokonce i minipřehrávač, který usnadňuje přehrávání hudby. Podporuje také mnoho zvukových formátů, včetně MP3, AAC, AIFF, WAV, WMA a Apple Lossless, a také videoformáty, jako jsou MPEG-4, QuickTime a AVI.

iTunes se stal pro mnoho lidí oblíbenou platformou pro ukládání, organizaci a nákup hudby a videa. Používá se také k synchronizaci hudby a videí se zařízeními iPod, iPhone a iPad společnosti Apple. V obchodě iTunes Store mohou uživatelé nakupovat hudbu, filmy, televizní pořady a další obsah.

Kromě toho si uživatelé mohou předplatit službu iTunes Match a ukládat svou hudbu v cloudu. Díky tomu mají snadný přístup ke své hudební knihovně z jakéhokoli zařízení. iTunes také nabízí uživatelům možnost půjčovat si filmy, nakupovat televizní pořady a dokonce sledovat živé přenosy.

Celkově je iTunes neuvěřitelně výkonný přehrávač a knihovna médií, která usnadňuje organizaci a nákup hudby a videí. Ať už jste fanoušky produktů Apple, nebo ne, iTunes je skvělý způsob, jak spravovat a využívat digitální média.

Co nabízí iPhone Memoji?

Příchod iPhonu Memoji způsobil revoluci ve způsobu komunikace. Tato forma komunikace vzala svět útokem a její popularita jen roste.

iPhone Memoji je animovaná verze obličeje uživatele, kterou lze přizpůsobit tak, aby vypadala jako uživatel. Je to plně přizpůsobitelný 3D avatar, který umožňuje uživatelům vyjádřit se různými způsoby. Memoji lze přizpůsobit různými výrazy obličeje, účesy, odstíny pleti a doplňky a vytvořit tak jedinečnou reprezentaci uživatele.

Jednou z nejoblíbenějších funkcí iPhone Memoji je možnost jeho sdílení. Uživatelé mohou své Memoji sdílet s přáteli a rodinou prostřednictvím textových zpráv, Facebooku, Instagramu a dalších kanálů sociálních médií. To uživatelům umožňuje vyjádřit své emoce a myšlenky vizuálním způsobem, který je snadno pochopitelný.

Memoji na iPhonu je také možné používat v různých aplikacích. Uživatelé mohou Memoji například používat k vytváření zábavných videí, přidávat je do prezentací nebo je dokonce používat jako profilový obrázek na sociálních sítích.

Celkově je iPhone Memoji způsob, jak se vyjádřit a komunikovat s ostatními. Jedná se o zábavný a kreativní způsob sdílení myšlenek a pocitů, což z něj činí ideální nástroj pro udržování kontaktu s přáteli a rodinou.

Funkce Aminoji

Animoji je funkce, která uživatelům umožňuje vytvářet 3D animované emoji, které jsou založeny na jejich vlastních výrazech obličeje. To znamená, že uživatelé mohou přátelům a rodině posílat zprávy Animoji, které realisticky napodobují jejich vlastní výrazy obličeje.

Funkce Animoji je zabudována do iPhonu X, který byl vydán v listopadu 2017. Funkce využívá systém TrueDepth kamery iPhonu X k mapování rysů obličeje uživatele a následně tyto rysy animuje do 3D postavy. Tuto postavičku pak lze poslat příteli nebo členovi rodiny jako zprávu nebo video.

Funkce Animoji umožňuje uživatelům vyjádřit se jedinečným a zábavným způsobem. Umožňuje také uživatelům přizpůsobit si Animoji změnou rysů obličeje a výrazů. Uživatelé si navíc mohou vybrat z řady různých postaviček, včetně kočky, lišky, jednorožce a dalších.

Funkce Animoji je zábavný a kreativní způsob, jak se vyjádřit a posílat zprávy přátelům a rodině. Díky funkci Animoji mohou uživatelé dát prostřednictvím zpráv a videí vyniknout své osobnosti. Je to skvělý způsob, jak přidat osobní nádech do jakékoli konverzace.

Zajímavosti – FaceTime

Díky snadnému používání a možnosti spojit se s přáteli a rodinou po celém světě je FaceTime neuvěřitelně oblíbenou aplikací.

  • Aplikace FaceTime byla vydána v roce 2010 a byla k dispozici pouze pro zařízení se systémem iOS. Od té doby se rozšířila i na počítače Mac, iPady a hodinky Apple Watch.
  • FaceTime je zdarma, ale uživatelé musí mít Apple ID a Wi-Fi nebo mobilní připojení.
  • Skupinového videohovoru přes FaceTime se může účastnit až 32 lidí.
  • FaceTime podporuje také hovory pouze se zvukem, které se hodí, když nechcete vyčerpat datový tarif.
  • Pomocí FaceTime může uživatel sdílet svou obrazovku s jinou osobou, což je skvělé pro vzdálenou technickou podporu nebo pro předvádění prezentace.
  • Verze FaceTime, která byla vydána v roce 2020, umožňuje rozmazat pozadí nebo použít vlastní obrázek na pozadí.
  • FaceTime má také funkci nazvanou Live Photos, která umožňuje pořizovat fotografie během videohovoru.
  • FaceTime můžete používat i ke hraní her s přáteli.
  • FaceTime je k dispozici ve více než 30 zemích, včetně Spojených států, Kanady, Austrálie a mnoha evropských zemí.
  • FaceTime používá end-to-end šifrování, které zajišťuje bezpečnost vašich hovorů

Díky stále se rozšiřujícímu seznamu funkcí a snadnému používání bude FaceTime jistě oblíbenou aplikací i v příštích letech.