macOS Catalina ohlašuje konec překombinovaných iTunes a novou éru aplikací

macOS je v posledních letech čím dál více propojený s iOS a tyto dva systémy se vzájemně ovlivňují, jak co se týče vzhledu, tak schopností. Loni tak přišel na masOS tmavý režim, letos se objevil v iOS. Letos zase macOS přebírá mnoho věcí z mobilního operačního systému, což ovšem vůbec neznamená, že stává primitivnějším.

macOS Catalina si z iOS bere to nejlepší jako rozdělené přebujelých iTunes do jednotlivých přehledných aplikací, kontinuitu vývoje aplikací mezi iOS a macOS a zvýšené zpřístupnění systému uživatelům s tělesným postižením.

iTunes končí, nahradí je 3 samostatné aplikace

Nejvýraznější novinkou macOS Catalina, který si jméno bere od ostrova v Kalifornii, je paradoxně jeden velký konec. Craig Federighi, který systém představoval, nejprve v žertu navrhl další rozšíření iTunes v podobě kalendáře, mailu poznámek, docku… následně uznal, že takový vývoj nemůže pokračovat a je na čase se inspirovat u iOS přehledným rozdělením do několika aplikací pro Apple Music, podcasty a Apple TV.

Na podzim, kdy vyjde macOS 10.15, tedy proběhne poslední rozloučení s všemocnými iTunes a přibudou tři nové aplikace – Apple Music, Apple Podcasts a Apple TV. Apple Music bude sloužit pouze pro přehrávání hudby, ať už vlastní z počítače, koupené přes iTunes nebo ze streamovací služby, vše se přitom bude odehrávat ve známém uživatelském prostředí, ale oproštěném od dalších sekcí a funkcí.

Totéž platí i pro dvě další aplikace – v uživatelském prostředí vycházejí ze známých iTunes, ale obsahují jen to, co je spojené s jejich jediným účelem, ať už je to poslech hudby, podcastů nebo sledování filmů a seriálů z iTunes, streamovacích služeb třetích stran s nimiž má Apple smlouvu a v budoucnu i z Apple TV+.

Aplikace Apple TV bude nově podporovat přehrávání obsahu v 4K HDR a Dolby Atmos. Kompletní funkcionalita pro synchronizaci iOS zařízení s počítačem se přesouvá do Finderu, nebude tedy už třeba otevírat žádnou další aplikaci.

Project Catalyst aneb jednoduchý port aplikací pro iOS na macOS

Apple už několik let experimentuje s možností používání iOS aplikací na Macu a zrychlováním vývoje aplikací pro desktop. macOS Catalina vývojářům konečně poskytne nástroje pro snadné portování iOS aplikací na obrazovky počítačů a uživatelé se tak mohou těšit například nativní aplikace dosud pouze webových služeb, kontinuitu jejich oblíběných nástrojů z iPhonu nebo iPadu a rozšíření nabídky her.

Kromě samotného jednoduchého procesu pro převedení například iPadové aplikace na Mac Apple vývojářům poskytne i nástroje pro snadné přidávání funkcí a ovládacích prvků specifických pro macOS, snad se tedy není třeba obávat podivně roztažených oken a virtuálních tlačítek.

Místo toho se mohou těšit na aplikace, které se na Macu dosud neobjevily třeba právě proto, že se jejich samostatný vývoj pro tuto platformu tvůrcům nevyplatil. Mezi zmíněné aplikace a hry, které se díky projektu Catalyst na macOS Catalina objeví, patří Twitter, Jira Cloud a Asphalt 9.

Sidecar z iPadu učiní druhý displej a na Mac přinese podporu pro Apple Pencil

Díky vysokému rozlišení displeje, téměř bezrámečkovému designu a skladnosti má iPad potenciál být velmi užitečný nejen jako samostatné zařízení, ale také jako příslušenství k počítači. Dosud bylo pro toto spojení nutné vyhledat aplikaci třetí strany, ale od letošního podzimu bude možné nativně používat iPad jako druhý displej pro Mac. Tablet se přitom může stát jak rozšířením pracovní plochy o další pixely, tak přesnou kopií obrazovky počítače například pro lepší spolupráci nebo demonstraci ve skupině.

Podporované aplikace navíc umožní použít iPad a Apple Pencil jako kreslící tablet, takže grafik může kdykoliv snadno přecházet mezi prací na celkovém díle myší a dokreslováním detailů přesným stylusem. Kromě grafických aplikací půjde Apple Pencil použít i pro poznámkování dokumentů. Propojení Macu s iPadem bude samozřejmě probíhat kabelem nebo bezdrátově.

Ovládání hlasem

Apple má poměrně dlouhou a bohatou historii z hlediska zpřístupňování svých produktů také lidem s různými postiženími. macOS Catalina v tomto ohledu činí významný krok přidáním komplexního hlasového ovládání využívajícího technologie Siri.

Ovládání hlasem bylo představeno prostřednictvím videa, kde muž schopný pohybovat jen tváří a hlavou pokyny do mikrofonu pracoval s iMacem téměř stejně efektivně a ve zcela stejném rozsahu jako plně pohyblivý člověk.

Obrazovka je pokryta mřížkou se sektory a ovládacím prvkům jsou přiřazována čísla, takže počítač lze používat stejně jako při klikání myši a mačkání kláves, jen jsou nahrazeny hlasovými pokyny a diktováním. Stejně komplexní hlasové ovládání bude dostupné i na iOS a iPadOS s tím, že hlasovými pokyny lze ovládat i gesta.

Bezpečnost

Kdykoliv se v nových verzích operačních systémů objeví aspekt uživatelských dat a jejich bezpečnosti, Apple zdůrazní nástroj, který znemožňuje jejich nahlížení a sdílení třetími stranami i Applem samotným. Například se tak veškerá analýza hlasu a rozeznávání povelů u hlasového ovládání dějě přímo v daném zařízení a Apple žádné nahrávky nedostává, natož aby je ukládal.

macOS Catalina navíc přinese funkci Gatekeeper, která bude u aplikací kontrolovat náchylnost ke známým bezpečnostním problémům a ty také budou muset dostat svolení pro přístup k uživatelským datům. Snad jen možnost rychlého schvalování stisknutím bočního tlačítka Apple Watch nenaznačuje, že se Mac má stát pevností plnou dialogových oken.

Kromě toho je operační systém automaticky uložen na separátním oddílu na disku, takže k němu bez svolení uživatele nemají přístup aplikace třetích stran a nemůže dojít k náhodnému smazání systémových souborů.

Co se týče ztracených nebo ukradených laptopů, ty s bezpečnostním čipem T2 budou zcela nepoužitelné bez vložení uživatelského kódu a v aplikaci Find My bude možné je lokalizovat i v případě, že nebudou připojeny k internetu. To umožní triangulace prostřednictvím Bluetooth signálu vysílaného počítačem, který identifikují jakákoliv zařízení Applu nacházející se v blízkém okolí. Celý proces přitom využívá end-to-end šifrování, takže nemůže být zneužit a nijak znatelně neovlivní výdrž zařízení.

Čas u obrazovky a vylepšení systémových aplikací

macOS Catalina jednoznačně patří k bohatším verzím desktopové platformy Applu, což potrvzuje také příchod Času u obrazovky na Mac a mnoho menších novinek u jednotlivých aplikací. Velká část novinek je přitom inspirována schopnostmi iOS.

Fotky tak dostanou nové zobrazení zaměřené na výběr toho nejlepšího a nejdůležitějšího, Poznámky nabídnou galerii poznámek a lepší vyhledávání, Připomínky se představí v kompletně přepracované verzi, Safari navrhne položky ze seznamu četby a odkazy z iMessage a Mail umožní blokovat vybrané odesílatele, ztišit konverzace a odhlásit se z poštovních seznamů.

Tyto a mnoho další detaily i významné novinky si uživatelé budou moci poprvé vyzkoušet v rámci tradičního veřejného testování, které bude spuštěno v létě. Finální verze macOS Catalina pak vyjde na podzim.