Chystá ČSSD rekonstrukci vlády? ODS se už připravuje na její pád…

Slib. Titulní strany českých deníků dnes ovládli tři muži: Ariel Šaron, George W. Bush a Mahmúd  Abbas. Izraelský premiér, americký prezident a palestinský premiér na fotografii Menahema Kahana z agentury AP, kterou převzaly Lidové noviny, Právo i Hospodářské noviny, mávají. Dívají se někam, kam my sami nevidíme – a budou to patrně novináři, kteří se v hojném počtu sjeli do jordánského města Akaba, aby vyslechli, zda se podaří schválit mírový plán, jenž by měl dát vzniknout nezávislému palestinskému státu v roce 2005.

Titulní stranu nejvíce „opentlilo“ Právo: titulek, nadtitulek a tří podtitulky! „Palestinský premiér chce ukončit boj“, zní titulek. „Bush k Palestincům a Izraelcům: O svatou zemi se musíte dělit“, zní nadtitulek. A tři doplňující podtitulky: „Izrael začne likvidovat nelegální osady // Osadníci to odmítají // Hamas nehodlá složit zbraně.“

TIP: Jak funguje insolvenční rejstřík, živnostenský rejstřík nebo akciová společnost?

„Včerejší scéna na mořském břehu v jordánské Akabě zajisté připomenula pamětníkům událost, která se odehrála před devíti lety, rovněž v Akabě: král Husejn a premiér Jiccak Rabin tehdy za přítomnosti premiéra Clintona podepsali jordínsko-izraelskou mírovou smlouvu,“ píše z Tel Avivu pro Lidové noviny ve sloupku, nečekaně umístěném na pravé straně hned vedle fotografie, která je větší než v Právu, dopisovatel Jehuda Lahav.

Srovnání ale posle Lahava trochu kulhá. „Jordánsko-izraelský mír neměl prakticky domácí odpůrce, zatímco vlivní odpůrci izraelsko-palestinského urovnání – z jedné i z druhé strany – čekají na příležitost zasáhnout,“ píše. „Přívrženci dohody nyní připomínají běžce na startu dlouhého překážkového běhu. Výstřel z pistole – nikoliv startovací – může závod ukončit ještě dříve, než začne,“ uzavírá ve sloupku s názvem „Překážkový běh“.

Kostelka: pragmatik bez budoucnosti

Čemu se podobá situace české vlády? V pondělí do ní nastoupí nový ministr obrany, dvaapadesátiletý Miroslav Kostelka, současný první náměstek odstoupivšího Jaroslava Tvrdíka. „Podle Špidly Kostelku doporučil bývalý ministr Jaroslav Tvrdík. Premiér uvedl, že Kostelka má v resortu respekt a může okamžitě pokračovat v reformě armády,“ píše Alexander Mitrofanov v dnešním Právu. „Tvrdík, i přes své páteční ujišťování, že skládá všechny stranické funkce, zůstává členem předsednictva,“ připomíná Právo, jemuž to potvrdila místopředsedkyně ČSSD Marie Součková. Generál ve výslužbě Kostelka je ale v tyto dny zajímavější než „operetní“ Tvrdík.

Novinář Tomáš Hořejší v Lidových novinách kreslí jeho portrét. A hned na titulní straně. „Bude mnohem méně mediální, bude lépe vycházet s lidmi v uniformě. Takový starší moudrý otec bez patetických gest a vlastních emocí vyvolávajících divoké emoce i u podřízených,“ cituje novinář jednoho ze spolupracovníků, kteří Kostelku znají. „Prostě dospělý muž,“ shrnuje tentýž zdroj.

Vypadá to skoro, že na ministerstvu teď převezme vládu buď robot nebo někdo hodně vzdálený dítěti. Podle hlasů z ministerstva nebude Kostelka hlavně politikem. „Kostelka na rozdíl od Tvrdíka žádnou politickou budoucnost nemá, a proto o ni nemusí, nemůže a ani nechce hrát,“ uvedl další zdroj. Takže pragmatik bez budoucnosti, který bude ale mít vážnost mezi vojáky? Tak, tak. Lidové noviny zároveň oznamují, že Kostelka umí anglicky! A prý „bez tlumočníka“. Hm, v armádě vládne ve špičkách opravdu velmi vysoká úroveň!

Bývalý člen KSČ je prostě „slušný člověk“, se kterým se „dobře dělá“ a který „zná svou práci“. Ani politik, ani buldozer, prostě generál ve výslužbě, syn své doby: od pondělí nový ministr obrany Miroslav Kostelka. Sliby zatím žádné nedal, nemusí je také plnit?

Vládní rekonstrukce?

Nebyl by to Alexander Mitrofanov, kdyby na vládě kromě jmenování Kostelky (u kterého si vypomohl z agentury ČTK a veřejně to neskrývá) ještě něco sám nevyšťoural. Co? „Na včerejším předsednictvu se nečekaně rozproudila krátká diskuse o případné rekonstrukci vlády po referendu o vstupu ČR do Evropské unie, kterou navrhl Špidlovi šéf středočeské ČSSD Richard Dolejš. Právu to potvrdili nezávisle na sobě dva členové předsednictva,“ píše Mitrofanov.

Dolejš měl na předsednictvu navrhovat výměnu dvou ministerstev: ministerstvo pro místní rozvoj Pavla Němce (US-DEU) a ministerstvo životního prostředí Libora Ambrozka (KDU-ČSL). „Na údajnou Špidlovu námitku, že takto by byla narušena stabilita beztak vratké koalice, měl Dolejš odpovědět, že silný premiér by využilo toho, že lidovci a unionisté se bojí případných předčasných voleb jako čert kříže, a uspořádal by věci po svém,“ píše Mitrofanov.

Podle Lidových novin, které ale bývají informovány méně dobře, se „ODS připravuje na pád vlády“. Jak to ale ve skutečnosti probíhalo, si můžeme udělat obrázek z výroků předsedy ODS Mirka Topolánka. „Bavili jsme se o různých alternativách,“ řekl listu Topolánek, který se sešel v pondělí večer v senátním „S“ klubu na „mimořádné schůzce grémia ODS“. Jaké jsou ty varianty?

„Že vláda nepřežije podzim a předčasné volby nebudou a předčasné volby budou, nebo nebudou. Že padne příští rok a předčasné volby zase buď budou, nebo nebudou. Anebo také o tom, že vláda vydrží až do roku 2006. Jsme připravení na všechny varianty,“ doplnil Topolánka logickým rébusem místopředseda Petr Nečas.

Varianta, která se již delší dobu těší největšímu zájmu opozice, je pád vlády, který by se vyřešil společně s volbami do Evropského parlamentu v červnu 2004. ODS by dávala přednost pro případ již podzimního pádu, sestavení „duhové vlády“, která by dovedla zemi k předčasným volbám. Novinář Kolář si myslí, že v ODS se „mluví o podzimu“. Tomu ale odporuje poslední Nečasův výrok: „Faktem je, že kdyby k tomu došlo, bylo by z ekonomického i praktického hlediska výhodné spojit případné předčasné volby s volbami krajskými, nebo volbami do Evropského parlamentu v příštím roce.“

Kdo vadí Kaslovi?

Ano, takto sugestivně se ptá v dnešní replice na článek Jana Kasla před dvěma dny v Lidových novinách Igor Němec, toho času pražský radní stejně jako Kasl. Rozhořčený Němec, který je obviňován z toho, že neumožnil spolku „ANO pro Evropu“ vyhulákat se na Staroměstském náměstí (ne, vážně, měl to být jenom takový tichý koncertík s umaštěnými folkovými zpěváky) to dnes vysvětluje v článku „Co a kdo vadí Janu Kaslovi?“ na straně 13. Jindy dost nezajímá rubrika Horizont (kde jsou ty časy editora strany Martina Zvěřiny?) se tentokrát dá číst alespoň jako legrace. Kdo není v obraze, zopakuji, že Kasl napálil Němce za jeho protievropanství a ideologickou barvu ODS, které mu zakaluje vidění, zvlášť, když se mu v hledí objeví Monika Pajerová, toho času koordinátorka toho spolku. Pochopitelné, tedy pro Němce.

Hm, kdy vlastně Kasl vystoupil z ODS? Ale k věci: za prvé – Němec není proti Evropě! „Budu hlasovat pro vstup do EU!“ stojí tu od Němce černém na bílém. Za druhé – Neví nic o své mysli zakalené ideologií. Za třetí – s osobami jako je Monika Pajerová se nikdy nesetkal. A potom už jde Němec k jádru věci: spolek doručil žádost 5. května  a to bez uvedení lokality. Takže nesplňovali tyto náležitosti: čas (žádost se dává 2 měsíce předem), místo (chyběl situační nákres, který nebyl doručen příslušnému odboru dopravy) a způsob (nepředložili to ani MČ Praha 1). „Přesto komise 6. května žádost projednala s ohledem na její politický i celonárodní význam a jednomyslně (všemi 14 členy komise, 1 chyběl) vyslovila s akcí souhlas s tím, že se uskuteční v jiné lokalitě,“ píše Němec.

Důvodů k tomu přemístění je hodně: hlavně ale obecně hluk, a to i (u bezvěrce Němce je to zajímavé!) rušení mše v chrámu Matky Boží před Týnem. Proto si Němec myslí, že by měli hulákat (pardon) třeba na Letné nebo na Výstavišti. A pak, Němec je jenom jeden, a komisi tvoří i ostatních 15 členů! „Místo mediální kampaně by bylo mnohem účelnější, aby organizátoři koncertu jednali věcně správně a opatřili si patřičné doklady, které jim dosud chybějí,“ připomíná Němec.

Takže, co z toho plyne? „Koncert nikdy zakázán nebyl! Komise pouze doporučila jeho konání v příhodnější lokalitě,“ končí Němec. A co a kdo vadí Janu Kaslovi? To se z článku už bohužel nedozvíme…