Dohoda o společné kandidátce do Evropské parlamentu

Dohodu o společné kandidátce do Evropské parlamentu pod názvem Unie liberálních demokratů (ULD) podepsali včera předsedové stran. Za Unii svobody-Demokratickou unii (US-DEU) předseda Petr Mareš, za Cestu změny (CZ) předseda Jiří Lobkowicz, za Liberální reformní stranu (LiRA) Milan Hamerský, za Občanskou demokratickou alianci (ODA) předsedkyně Jiřina Nováková. Liberální kandidátka jako jediná z České republiky směřuje do frakce evropských liberálů – ELDR.

Čelo kandidátky po velkých diskusích obsadila nezávislá senátorka Helena Rögnerová, za ní na 2. místě unionistický poslance Pavel Svoboda, na 3. místě předsedkyně ODA Jiřina Nováková. Čtvrté místo patří unionistickému poslanci Svatopluku Karáskovi, 5. místo spisovatelce Tereze Brdečkové, kterou jako nestranickou navrhla Cesta změny.

TIP: Jak funguje půjčka na směnku?

Lesník a hostinský Karel Schwarzenberg, potomek slavného šlechtického rodu, se rozhodl po rozvaze kandidovat až na 11. místě kandidátky. Cesta změny a další liberální strany sdružené v Evropském liberálním fóru (ELF) jej původně navrhovaly do čela kandidátky, posléze na 2. místo. Schwarzenberg se rozhodl podpořit liberální kandidátku a o své vůli ustoupil ve prospěch společného projektu.

Do prvních patnácti míst figurují za Cestu změny také na 10. místě lékař a vydavatel Martin Jan Stránský a na 14. místě publicistka a mluvčí Kateřina Lusk Poslední.  

„Hlavním naším cílem je politika, která nebude preferovat osobní ambice, ale skutečné politické cíle,“ říká Jiří Lobkowicz, předseda Cesty změny. „Mnozí nám vyčítají ústupky na kandidátce, včetně našeho místopředsedy Václava Prokůpka, ale politika není jenom otázkou neústupnosti, vyžaduje někdy i kompromisy ve prospěch společné věci,“ dodává Lobkowicz, který dal své jméno k dispozici na symbolickém posledním 32. místě.

Na 30. místě Unie liberálních demokratů, které navrhla Cesta změny, kandiduje symbolicky sociolog Petr Matějů, na 31. místě publicista Josef Brož.

TIP: Jaké jsou ty nejlepší účesy pro kluky, které se hodí nejen na dovolenou Kapverdy?

Dnešním dnem končí možnost oficiální registrace kandidátek do Evropského parlamentu. Dalších šest dní je na doplnění a dalších deset dní na stažení z kandidátky.