Francois Bayrou, předseda EDS, má šanci stát se francouzským prezidentem

bayrou_prezidentem

Sotva dva měsíce zbývají do prvního kola francouzských prezidentských voleb. Vedle dvou kandidátů pravice – preferovaného Nicolase Sarkozyho a levice – charismatické Segolène Royalové, se v posledních dnech dere do popředí třetí muž – centrista François Bayrou.

Podle průzkumu dvou agentur z počátku týdne by měl Bayrou, předseda Svazu pro francouzskou demokracii (UDF), reálnou šanci zvítězit ve druhém kole a porazit oba kandidáty: jak předsedu Svazu pro lidové hnutí (UMP) Sarkozyho, tak předsedkyni Socialistické strany (PS) Royalovou.

Politik Bayrou je mimo jiné spolupředsedou Evropské demokratické strany (EDS), která sdružuje osm liberálních a centristických stran včetně Cesty změny (CZ). Předseda CZ Lobkowicz podporuje Bayrův politický zápas: je podle něj rovněž zápasem o budoucí podobu Evropy a důkazem, že liberální střed není v Evropě mrtev.

V prvním kole by mohl Bayrou získat až 16 procent, což je podle výzkumů o celých 10 procent více od počátku roku. Francouzský volební systém počítá s dvěma koly, do toho druhého postupují první dva kandidáti z kola prvního.

„Těší mne, že můj přítel François nabízí po dlouhé době konečně alternativu zemi, kterou mám z hloubci srdce rád. Měli bychom vědět, že je to rovněž alternativa pro Evropu,“ říká Jiří Lobkowicz, předseda Cesty změny.

Francouzské „ne“ evropské ústavě zablokovalo současný ratifikační proces a možnosti evropského sjednocení. Bayrou, přesvědčený Evropan, by mohl být výrazným elementem, který situaci změní. „Sdílím s ním hodnoty, obdivuji ale zároveň odvahu, s jakou je schopen postavit se proti zavedeným pořádkům,“ dodává Lobkowicz.

Centristický kandidát byl dlouhá léta považovaný za outsidera francouzského politického systému, ačkoliv byl již počátkem 90. let ministrem školství Balladurovy vlády. Únava a regrese francouzského politického systému ale nabízí nečekaně hned několik výhod pro Bayroua, který nesdílí svůj styl s velkou částí politických elit, rozdělených na zápas mezi levicí a pravicí. Dědic centrismu bývalého prezidenta Valéry Giscard d´Estaing se v poslední době vymezil jak vůči vládní pravici, tak vůči levicové opozici.

baroualobko-4398181

François Bayrou (uprostřed) s předsedou Cesty změny Jiřím Lobkowiczem (vpravo) při jednání EDS na Mělníku v květnu 2006.