Apple globálně snížil cenu svého reproduktoru HomePod. Patrně tím reaguje na slabé prodeje

HomePod měl velmi obtížný start. Přišel totiž v době, kdy trh s chytrými reproduktory ovládal zejména Amazon se svým řešením Echo, na jehož záda postupně dýchal i Google a jeho Home. A ačkoliv HomePod přicházel z dílen Applu, málokdo věřil, že v této silné konkurenci může obstát.

Kalifornská společnost však na to šla chytře. Namísto toho, aby designově atraktivní HomePod profilovala jako ryze „chytrý reproduktor“, pasovala jej do role kvalitního systému pro hudbu a hlasovou asistentku Siri brala jako doplněk, jenž by dotvářel ekosystém ostatních zařízení od Applu.

I tak ale HomePod širší veřejnost dostatečně neoslovil. Ve Spojených státech má dle nedávných výsledků ze čtvrtého kvartálu roku 2018 ovládat pouze 6 % trhu a podíl ve Velké Británii, Austrálii, Německu, Španělsku, Mexiku nebo Číně taktéž patrně není nijak zázračný. Pravděpodobně proto se firma rozhodla k důležitému kroku.

HomePod na trhu

Na trzích, kde je jablečný reproduktor k dispozici, snížila jeho prodejní cenu. Konkrétně na oficiálním e-shopu Applu v USA stojí nově 299 dolarů (cca 6 900 Kč) oproti původním 349 dolarům, přičemž britský online store hlásí novou cenu ve výši 279 liber (z původních 319 liber).

Podobné kroky se u HomePodu ostatně odehrály již v minulosti, nicméně nikoliv na oficiálním webu společnosti, ale u prodejců třetích stran, kteří na tento produkt často dávají slevy. Co se pak týče motivace k tomuto rozhodnutí, nabízí se jedno logické vysvětlení: Apple se chce pokusit zvednout jeho prodeje.

Nyní je velkou otázkou, zdali to opravdu může fungovat. Ač se snížení ceny o přibližně 15 % může zdát jako velmi dobré (minimálně na poměry Applu), stále stojí cca dvakrát tolik, co Echo od Amazonu. Mimo jiné se také proslýchá, že by Apple mohl vyrukovat s novým, ještě levnějším modelem pro méně náročné zákazníky a snížení ceny původního HomePodu tak tento příchod může značit.

Co je HomePod?

Apple HomePod je pokročilý chytrý reproduktor s virtuální asistentkou Apple Siri. Je vybaven wooferem pro hluboké a přesné basy, sedmi výškovými reproduktory s tvarováním paprsku pro čistou vysokofrekvenční akustiku a soustavou šesti mikrofonů pro rozpoznávání hlasu.

Uživatelům umožňuje ovládat hudbu, spravovat úkoly, nastavovat připomenutí a přijímat odpovědi na otázky pouhým promluvením na reproduktor. Lze jej také použít k ovládání zařízení chytré domácnosti.

Chytrá domácnost od Apple

Aplikace Apple Home je vstupem společnosti Apple do oblasti technologií „chytré domácnosti“. Umožňuje uživatelům nastavovat a ovládat příslušenství podporující HomeKit z iPhonů a iPadů.

Aplikace Home App vytváří rozhraní pro nastavení domácí automatizace pomocí produktů chytré domácnosti a hlasového ovládání. Lze ovládat světla, kamery, dveřní zámky, termostaty, vypínače a další zařízení. Apple HomeKit také umožňuje uživatelům vytvářet vlastní automatizace, například nastavit rozsvícení světel při příchodu domů.

Společnost Apple oznámila novou funkci Security Video, která nabízí streamování videa z kompatibilních bezpečnostních kamer HomeKit. Pomocí aplikace Apple Home mohou uživatelé snadno připojit a ovládat téměř jakékoli zařízení ve své domácnosti.