Liberální strany chtějí v Praze vyhrát komunální volby, chystají se i na celostátní

PRAHA – Vyhrát komunální volby v hlavním městě si dalo za cíl šest politických uskupení, jejichž zástupci podepsali tzv. Pražskou výzvu. Mezi signatáři jsou zástupci Cesty změny (CZ), Evropských demokratů (ED), Občanské demokratické aliance (ODA), Unie svobody-Demokratické unie (US-DEU), Strany pro otevřenou společnost (SOS) a Strany zelených (SZ).

Podobně jako v případě tzv. Liberecké výzvy, kterou podepsali 4. července liberečtí představitelé uvedených stran včetně Sdružení nezávislých kandidátů (SNK), vyzývají i pražští představitelé ke společnému postupu nejen na komunální, ale i na celostátní úrovni.

„Když jsme byli schopni dohodnout se na programu, jsme schopni se dohodnout i na personálních věcech,“ řekl šéf pražské Unie svobody-DEU Petr Bidlo. „Myslím, že je to velmi dobrý výsledek, který obsahuje příslib kroků budoucích,“ míní předseda pražské Cesty změny Jakub Pinta.

Mezi programovými prioritami je uvedeno identických šest bodů Liberecké výzvy: proevropská orientace, nižší daně, podpora vzdělávání, ochrana životního prostředí, podpora občanské společnosti a zásadní omezení korupce a byrokracie.

Úspěšný projekt SNK a Evropských demokratů ve volbách do Evropského parlamentu a zkušenosti z krajských voleb nás přesvědčily, že musíme překonávat vzájemnou roztříštěnost a osobní ambice jednotlivců, abychom občanům vrátili ochotu podílet se na politickém životě naší země, abychom v co největší míře prosadili námi nabízený volební program a změnili tak současnou politickou scénu,“ stojí mimo jiné v deklaraci.

Výzvu podepsali rovněž pražští senátoři sdružení v Klubu otevřené demokracie (KOD): Martin Mejstřík, Karel Schwarzenberg, Jaromír Štětina, ale také místopředseda Senátu Parlamentu České republiky Edvard Outrata.