O setkání, které mělo údajně změnit její život

Klára. Nepřehlédněte! Mladá fronta Dnes se dnes postarala opravdu o exemplární mediální manipulaci, o které je třeba psát, protože jinak se z toho stane běžný úzus. List kvůli tomu změnil i běžné „zalomení“ titulní stránky – tam, kde se obvykle objevuje anotace na polemický názor v rubrice komentářů pod názvem „Hyde Park“ je dneska ošklivě dlouhý sloupek v červeni s novou zarážkou „Čtěte v magazínu“. Přiznávám, že obvykle blbosti v magazínu tohoto listu nečtu, tentokrát jsem se ale rozhodl učinit opak.

Už titulek totiž zní dvojsmyslně: „Povídali jsme si o státním rozpočtu“. Jelikož jde o titulek v kurzívě a nepochopitelně dlouhý dokonce na tři řádky, jde patrně o nový žánr mystifikace. „Před rokem a půl byly zveřejněny překvapivé fotografie Václava Klause s neznámou mladou dívkou. Tou dívkou byla Klára Lohniská, letuška a studentka ekonomie,“ začíná první odstavec.

TIP: Jak funguje AXA povinné ručení a jak využít srovnání povinného ručení?

Kdo si na to nevzpomíná? Klaus tehdy pomalu odcházel z vedení ODS (skončil v prosinci 2002), začaly se objevovat zprávy o jeho zdravotním stavu (otok ucha) a najednou, hle! Sotva měsíc poté, co byl Klaus „u konce s dechem“, otřásla mediálním světem zpráva deníku Blesk, že má Klaus (o němž se občas proslýchá, že jeho sexuální orientace není zřejmá) milenku.

Fotografie, za nimiž se skrývá neznámý autor, zachytili KIause při návštěvě jisté studentky Kláry. „To ale není Livia,“ napsal 27. srpna 2002 bulvární Blesk, který o den později zveřejnil „překvapivě“ její totožnost.

Dnes tedy tzv. seriózní list „mladých“, kdysi „mladých svazáků a komunistů“, nyní stále širšího okruhu prezidenta „všech občanů“, přináší exkluzivní rozhovor ve svém magazínu s onou nešťastnou studentkou Klárou a to dokonce s její fotografií na titulní stránce.

Rozhovor vede hudebník Ondřej Hejma, zpěvák kdysi neprodejné skupiny Žlutý pes, nyní tedy v žoldu hradní skupiny, protože: jak jinak, než „služebností“ se dá nazvat tato mediální manipulace, v níž dělá zpěvák Hejma ze čtyřiadvacetileté slečny novou hvězdu ve stylu Moniky Lewinské? Qui bono?

Celá manipulace má ale jednu podstatnou chybičku. Autorem fotografie slečny Kláry je již zesnulý fotograf Petr Škvrně (zemřel 3. června 2003). Copak asi vedlo náš slavný deník, že se rozhodl zveřejnit „nečekaně“ po půl roce od úmrtí fotografa jeho fotografie slečny Kláry?

Klára Lohniská totiž v rozhovoru na pěti stranách vysvětluje, že ji v rozhodnutí poskytnout rozhovor vedla snaha se k tomu „aspoň jednou vyjádřit“ (s. 8). To spolu s Hejmou dělali rozhovor tak dlouho? Nebo si Kláru fotograf Škvrně (jinak také „nečekaně“ fotograf Václava Klause – viz. poměrně známá fotografie Klause jako houmlesáka na lavičce) vybral jen tak pro zábavu?

Proč tedy Klára vysvětluje, že se po uveřejnění fotografií v Blesku „úplně uzavřela“, a „na všechny nabídky reagovala odmítavě, pokládala jsem telefony“? Hejma se přesto trochu natvrdle ptá: „Jaký je to život, v utajení, schovávání před fotografy, v tom blázinci kolem toho?“ – a Klára říká: „Je to jednodušší, než by si kdo myslel. Po delší době je to ale strašně náročné.“ A ještě jedna otázka je dost dobrá: „Hodně se spekulovalo, že si Václav Klaus celý příběh vymyslel, aby tím posílil svůj veřejný obraz čili image?“ – Klára: „To ne!“ Hm, kdo by to byl řekl, Kláro… Kolik ti za tyhle lži kluci zaplatili?

Nemělo by dál smysl zabývat se všemi těmi plky, co tato ambiciózní slečinka dnes v magazínu vypráví, kdyby to nemělo za cíl to jediné: udělat znovu (a pokolikáté ještě?) z prezidenta Václava Klause nejen „populárního prezidenta“, ale i „lamače dívčích srdcí“.

Nikoho to pochopitelně nepobouří, nikoho to nenaštve, jen v podhradí (a hlavně po hospodách) se bude říkat, jak ten „náš prezident“ je ale chlapák, že si umí takhle mediálně „vrznout“. Klára z toho vytlouká, co může, a pokud jste snad dosud nevěděli, jak se dělá mediální prostituce, máte o tom teď nehynoucí důkaz!

A ještě jednu věc bych rád exkluzivně věděl. Co asi dělal Hejma s Klárou, když „byl magnetofon vypnutý“? Hejma také právě nevypadá na nějakého mladého nezkušeného klouzka… Prý má Klára nového přítele!

TIP: Jaké podmínky má dlouhodobá půjčka bez registru?