Pád premiéra Špidly otevřel naplno agónii uvnitř ČSSD

PRAHA – Odstoupení premiéra a předsedy vlády Vladimíra Špidly nestačí. Podle předsedy Cesty změny Jiřího Lobkowicze další prodlužování nynější vládní sestavy povede pouze k poškozování země. Řešením jsou podle něj pouze předčasné volby.

“Čeká nás minimálně další rok vládní agónie,“ říká předseda Cesty změny Jiří Lobkowicz, který považuje za nedostačující, aby vláda byla nadále u moci. Jediné řešení z vládní krize, která vznikla odstoupením premiéra a předsedy ČSSD Vladimíra Špidla, je podle Lobkowicze urychlené vypsání předčasných voleb.

Nástup místopředsedy vlády a ministra vnitra Stanislava Grosse, který byl pověřen ČSSD vyjednáváním o sestavení nové vlády, tuto krizi podle Lobkowicze nevyřeší. „Svěřit osud této země do rukou takového kluka, to je opravdový hazard!“ říká Lobkowicz. „Vždyť on neměl nikdy žádný kontakt s realitou, o kvalifikaci už vůbec nemluvím,“ dodává. Rozhodnutím pověřit nějakého politika sestavením vlády ovšem disponuje pouze prezident České republiky, který se k tomu dosud nevyjádřil.

První jména, která v souvislosti s očekávanou vládní rekonstrukcí padla, nejsou podle Lobkowicze zárukou kvalitního vývoje. To samé platí i o novém vedením dvou vládních koaličních stran: US-DEU a KDU-ČSL. „Není opravdu lepších jmen, spjatých s klientelismem České republiky, než jména Pavla Němce a Miroslava Kalouska,“ říká Lobkowicz. „V tom si oba se Stanislavem Grossem dobře rozuměli,“ upřesňuje. O Miroslavu Kalouskovi, předsedovi KDU-ČSL, se podle prvních informací uvažuje na post ministra financí. Dosavadní místopředseda US-DEU a ministr pro místní rozvoj Pavel Němec byl na dnešním sněmu v Hradci Králové zvolen novým předsedou po místopředsedovi vlády a předsedovi Petru Marešovi, který rezignoval po neúspěchu v evropských volbách.