Rusko bude v iPhonech požadovat vlastní aplikace. Omezení může čekat také Apple TV+

Od prvního července tohoto roku v Rusku vejde v platnost nový protekcionistický zákon. Podle něj budou veškeré technologické společnosti se sídlem v jiné zemi muset svá zařízení nabízet s předinstalovanými ruskými alternativami k vlastním systémovým aplikacím. Tato kontroverzní legislativa zde jasně poukazuje na rostoucí snahu vlády kontrolovat komunikační technologie. Předpokládají se také důsledky pro mediální společnosti, kam Apple se službou Apple TV+ nyní také patří.

V listopadovém článku jsme popsali motivace nového zákona předkládané jeho podporovateli. Nemá se prý jednat o snahu Ruska získat přístup do zařízení zahraničních firem pro špěhování uživatelů. Země se pouze snaží podporovat domácí vývojáře a technologické společnosti, které na neregulovaném trhu nemusí být schopné konkurovat nadnárodním korporacím. Na iOS zařízeních i ostatních platformách Applu prodávaných na ruském trhu by tak musel být kromě Safari nainstalován také prohlížeč Yandex.

I kdyby bylo podobné vysvětlení relevantní, je nutné ho vidět v dalších souvislostech. Podobně jako Čína také Rusko požaduje ukládání dat uživatelů ze sociálních sítí a webových služeb na serverech na domácí půdě. Data ruských uživatelů například iCloudu by tak mohla být šifrována, Apple by ale musel vyhovět soudním příkazům, které v daném politickém prostředí nemusí být náročné získat.

VK.com, ruská verze Facebooku

Z tohoto důvodu už v Rusku není dostupný například LinkedIn. Jak vysvětluje magazín The Hollywood Reporter, firmy jako Facebook a Twitter tuto legislativu, platnou už tři roky, aktuálně porušují. K celé situaci se zatím příliš hlasitě nevyjadřovaly, stále však data všech uživatelů ukládají na serverech mimo právní moc Kremlu.

Ruští zákonodárci a politici přitom požadují zákaz Facebooku a Twitteru, protože prý umožňují šíření protiruského obsahu usilujícího o narušení důvěry občanů ve vládu. Paradoxní samozřejmě je, že tytéž společnosti byly obviněny americkými politiky a bezpečnostními státními orgány z ovlivňování tamních voleb dezinformacemi pocházejícími z Ruska.

Mnoho technologických firem proti zákonům omezujícícm jejich operace v Rusku protestuje. Velmi kritická je například asociace The Association of Trading Companies and Manufacturers of Electrical Household and Computer Equipment, kam patří také Apple. Zákony podle ní budou mít negativní vliv na výrobce hardwaru, softwaru, vývojáře i zákazníky. Některé operační systémy totiž například instalaci alternativních aplikací jako systémových nástrojů vůbec neumožňují.

Tim Cook (Foto: Fortune Photo / Flickr)

Země s vládou Vladimira Putina měla chystat také legislativní reakci na nástup Apple TV+ a dalších západních streamovacích služeb. Důvodem má být opět shana ochránit místní filmový a televizní průmysl. V tomto ohledu se zatím mnoho neudálo, jelikož Apple TV+ stále nemá příliš velký dosah. Žádný z dostupných pořadů například neobsahuje ruský dabing, přičemž tamní publikum není zvyklé sledovat filmy a seriály s titulky.

„Momentálně nevnímáme Apple TV+ jako konkurenci, protože mají zcela jinou politiku obsahu a publika,“ řekla pro The Hollywood Reporter Elena Khlebnikova, ředitelka obsahu streamovací služby TVzavr. Pokud by ovšem snahy Applu, Netflixu a dalších získat v Rusku větší část filmového a televizního trhu narostly, mohly by se dostat do rozporu se zákony. V extrémním případě by se pak mohla objevit i snaha o úplné vytlačení daných firem z ruského trhu.