Samořídícím autům stále nevěřím, říká spoluzakladatel Applu Steve Wozniak. Ztrácí důvěru i v Teslu

Autonomní technologie jsou jedním z nejskloňovanějších pojmů, když přijde řeč na budoucnost přepravy. Již nyní existuje několik výrobců v čele s automobilkou Tesla, kteří se snaží možnost samořízení, respektive plnohodnotného autopilota, dostat mezi běžnou veřejnost.

Současně se však vyskytuje i celá řada lidí, jež této vizi zkrátka nevěří. Mezi nimi je i Steve Wozniak, spoluzakladatel Applu.

Ten na téma autonomních vozů vedl diskuzi s reportérem serveru CNBC, kterému sdělil jeho skepsi z tohoto trendu. Podle něj totiž samořídící technologie stále nejsou na úrovni, jež by zaručovala bezpečnou a obecně funkční přepravu. „Nevěřím samořídícím autům. Nemyslím si, že je aktuálně možné, aby vozy jezdily samy. A bez volantu,“ dodává Wozniak.

On sám je nicméně majitelem vozu od Tesly vizionáře a podnikatele Elona Muska, která myšlenku samořídících aut prakticky rozšířila mezi širší veřejnost a která se neustále snaží ve svých vozech pilovat funkci autopilota. „Tesla dělá tolik chyb, což mě utvrzuje v názoru, že auta bez volantu a se schopností samy řídit tady jen tak nebudou,“ říká svůj názor Wozniak na Muskovu automobilku.

K Tesle má Wozniak i konkrétnější výhrady, které směřují na zmíněnou kontroverzní funkci Autopilot„Tesla žádného autopilota nemá. Říkají tomu ‚beta’… Omlouvám se, ale jaká společnost pošle ven funkci a nazve ji betou? To se nepočítá,“ komentuje Wozniak a dodává, že Muskovým vizím již příliš nevěří.

Na druhou stranu uznává, že takové technologie se mohou hodit spíše pro konkrétní účely jako například změna jízdních pruhů, rozpoznávání barev na semaforu nebo zastavení na „stopce“. Ostatně toto má umět i Autopilot ve vozech od Tesly. To je podle Wozniaka maximum, co zatím samořídící systémy dokážou.

Co je Tesla?

Tesla je americký výrobce elektromobilů, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Společnost se rychle stala lídrem na trhu elektromobilů a nabízí jedny z nejinovativnějších a nejpokročilejších elektromobilů na trhu.

Společnost Tesla si vybudovala vedoucí postavení v odvětví elektromobilů tím, že se zaměřila na udržitelnost, výkon a pohodlí. Vozidla Tesla jsou poháněna elektřinou, což znamená, že produkují nulové emise. Díky tomu jsou nejen šetrné k životnímu prostředí, ale také neuvěřitelně efektivní.

Vozidla Tesla mají také jedny z nejvyšších výkonových tříd na trhu, což z nich činí skvělou volbu pro ty, kteří se chtějí rychle dostat z bodu A do bodu B. A konečně, vozidla Tesla jsou navržena s ohledem na pohodlí. Jsou vybavena pokročilým autopilotem a schopností samostatného řízení, což z nich činí jedny z nejpohodlnějších vozidel na trhu.

Tesla nabízí také řadu dalších produktů, jako jsou solární panely a systémy pro ukládání energie v domácnostech. Tyto produkty poskytují udržitelný a cenově dostupný způsob napájení domácností a podniků. Tesla nabízí také vlastní nabíjecí infrastrukturu, která zákazníkům usnadňuje nabíjení jejich vozidel, ať už jsou kdekoli.

V neposlední řadě je Tesla lídrem v oblasti inovací. Neustále posouvá hranice možností elektromobilů, od vývoje elektromobilu s nejdelším dojezdem na světě až po vytvoření nejrychlejšího sériově vyráběného automobilu. Tesla také pracuje na nových technologiích, jako je autonomní řízení, které by mohly způsobit revoluci v naší dopravě.

Historie Tesly

Tesla Motors, Inc. je americká automobilka a společnost zabývající se skladováním energie, kterou v roce 2003 založila skupina inženýrů v Silicon Valley. Název společnosti je poctou vynálezci Nikolovi Teslovi a jejím posláním je urychlit přechod světa na udržitelnou energii. Tesla navrhuje, vyrábí a prodává elektromobily, solární střešní systémy a řešení pro skladování energie.

Společnost Tesla založili v roce 2003 Martin Eberhard a Marc Tarpenning, dva inženýři ze Silicon Valley, kteří se inspirovali prací Nikoly Tesly. Společnost zahájila svou činnost modelem Roadster, sportovním elektromobilem, který dokázal na jedno nabití ujet až 245 km, což byl v té době neslýchaný výkon. Roadster byl prvním sériově vyráběným elektromobilem, který používal lithium-iontové bateriové články, tedy stejnou technologii, která dnes pohání většinu elektromobilů.

V roce 2008 společnost Tesla Motors oznámila svůj záměr vyrábět plně elektrický sedan Model S. Model S zaznamenal okamžitý úspěch, získal ocenění Auto roku 2013 časopisu Motor Trend a stal se nejprodávanějším plug-in elektromobilem v historii.

Společnost Tesla pokračovala v inovacích a v roce 2015 představila Model X, luxusní crossover SUV, a v roce 2016 Model 3, cenově dostupnější elektrický sedan. Společnost také koupila SolarCity, společnost zabývající se solární energií, a začala nabízet řešení solárních střech.

V roce 2020 se Tesla stala nejhodnotnějším výrobcem automobilů na světě s tržní kapitalizací 568 miliard dolarů. Její úspěch vyvolal revoluci v automobilovém průmyslu a mnoho výrobců automobilů nyní investuje do elektromobilů.

Posláním společnosti Tesla je urychlit přechod světa na udržitelnou energii. Výrobky společnosti jsou navrženy tak, aby snižovaly emise a podporovaly zavádění čisté energie. Společnost Tesla pokračuje v inovacích a posouvá hranice technologie elektrických vozidel a řešení v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

Kdo je to Steve Wozniak?

Steve Wozniak je ve světě počítačových technologií dobře známé jméno. Je známý především jako spoluzakladatel společnosti Apple Inc. spolu se svým partnerem Stevem Jobsem. Narodil se v roce 1950 v San Jose v Kalifornii a vyrůstal s vášní pro inženýrství a kutilství.

Wozniak byl počítačový génius samouk. Svůj první počítač navrhl a sestrojil v 11 letech a v 17 letech navrhoval a stavěl počítače pro své přátele a rodinu. V roce 1976 založil spolu s Jobsem v garáži společnost Apple a vytvořil počítačovou sestavu Apple I, která jako první zobrazovala video grafiku.

Wozniakův nejslavnější výtvor, počítač Apple II, měl obrovský úspěch. Byl to první osobní počítač s barevnou grafikou, vestavěnou klávesnicí a disketovou jednotkou. Byl to také první počítač, který se prodával v maloobchodních prodejnách, a způsobil revoluci na trhu s domácími počítači. Počítače Apple II se prodalo více než 6 milionů kusů a byl základem úspěchu společnosti Apple.

Po celou dobu své kariéry byl Wozniak vůdčí osobností v technologickém průmyslu. Působil jako technický konzultant společnosti Hewlett Packard, prezident společnosti Claris Corporation a hlavní vědecký pracovník společnosti Fusion-io. Je také filantropem a pedagogem, který učí žáky základních škol o významu vědy, techniky a technologie.

Wozniak je žijící legendou ve světě technologií. Jeho přínos tomuto odvětví je neocenitelný a pro mnohé je stále inspirací. Je skutečným inovátorem, který změnil tvář výpočetní techniky a zanechal ve světě nesmazatelnou stopu.

Kdo je to Elon Musk?

Elon Musk je podnikatel, inženýr, vynálezce a investor, který způsobil revoluci v dopravě, obnovitelných zdrojích energie, výzkumu vesmíru a umělé inteligenci. Je zakladatelem, generálním ředitelem a technickým ředitelem společnosti SpaceX, spoluzakladatelem a generálním ředitelem společnosti Tesla Motors a spoluzakladatelem společnosti PayPal.

Musk se narodil 28. června 1971 v Jihoafrické republice. Navzdory silným námitkám rodičů se věnoval své vášni pro technologie studiem fyziky a ekonomie na Pensylvánské univerzitě a poté získal doktorát z aplikované fyziky a materiálových věd na Stanfordově univerzitě.

Muskův podnikatelský duch ho přivedl v roce 1995 k založení společnosti Zip2, online průvodce po městech. Později spoluzaložil online platební systém PayPal, který v roce 2002 koupila společnost eBay. V roce 2002 pak založil společnost SpaceX, která se zabývá průzkumem vesmíru, a v roce 2003 společnost Tesla Motors, která vyrábí elektromobily a solární panely.

Musk dosáhl pozoruhodného úspěchu jak se SpaceX, tak s Tesla Motors. Pod jeho vedením se SpaceX stala první soukromou společností, která vynesla na oběžnou dráhu kosmickou loď a poslala ji na Mezinárodní vesmírnou stanici. Kromě toho se Tesla Motors stala světovou jedničkou ve výrobě elektromobilů a je jí připisována zásluha za nastartování přechodu od fosilních paliv k udržitelnějším zdrojům energie.

Muskovi se také připisuje vytvoření „mistrovského plánu“, který má lidstvu pomoci stát se multiplanetárním druhem tím, že založí soběstačné město na Marsu. Udělal také velký pokrok ve výzkumu a vývoji umělé inteligence.

Elon Musk je zkrátka vizionář a novodobý průkopník, který mění představy o dopravě, obnovitelných zdrojích energie, výzkumu vesmíru a umělé inteligenci. Je inspirací pro mnohé a jeho úspěchy budou mít jistě trvalý dopad na náš svět v příštích letech.