Nejlepší spoření pro děti – jak spořit dětem

Všechno pro naše potomky, to je přece životní motto každého rodiče. Vychovat, zabezpečit a co nejlépe připravit na dospělý život tam venku, mimo naši bezpečnou náruč. Je samozřejmé, že se jim budeme snažit jejich budoucnost usnadnit třeba i tím, že jim pomůžeme spořit a jejich budoucí byt či dům.

Budoucí hodnota peněz bude zřejmě nižší, než byste si přáli. Přesto je přeci lepší jim předat i to málo, než vůbec nic.

Zajímá vás, jak a kde se dají finance uložit bezpečně, aby se v průběhu let zhodnocovaly a jak o tyto výhody nepřijít?

Jsou věci, které bychom v životě neměli odkládat a mezi ně patří i založení spoření pro naše děti. Pokud to Vaše finanční situace umožňuje, začněte se spořením klidně hned pár měsíců po jejich narození. Nikdo neříká, že musíte od začátku spořit vysoké částky. Naopak, spořte prostě tolik, kolik můžete.

Je jasné, že Vaše finanční situace po narození dítěte může být napjatější, zejména pokud je žena doma na mateřské a následně na rodičovské dovolené a rodina musí vyjít jen s jedním platem. Je pravděpodobné, že Vás finanční poradci budou přesvědčovat o tom, že byste měli spořit co nejvyšší částky, ale vy spořte opravdu jen to, co si můžete dovolit. Až se žena vrátí do práce a váš rodinný rozpočet se zvýší, můžete vy zvýšit částku na spoření.

Pro jaký typ spoření se rozhodnout?

Stavební spoření

Dobrou variantou je založit stavební spoření. Dříve si vaše dítě mohlo naspořené peníze vybrat po určité době od založení a mohlo s finančními prostředky vynakládat dle svého uvážení. Jenže později přišlo i toto spoření o svou klientelu.

Nejdříve byli klienti nuceni dokládat, jak s penězi naloží a samozřejmě to muselo být jen v sektoru, které spadalo pod výčet několika termínů, které se pohybovaly okolo zajištění bydlení. Poté stát snížil tzv. státní příspěvek, což klientele přinášelo nezanedbatelný finanční výnos.

Pro většinu lidí bylo tím posledním hřebíkem do rakve fakt, že chtěl-li člověk takovéto spoření zrušit dříve, než uplynula doba, na kterou bylo sjednáno, musel se podrobit soudnímu slyšení a zdůvodňovat své rozhodnutí.

Pravděpodobně nejoblíbenější varianta spoření v České republice, nebo aspoň tomu tak bývalo po celá dlouhá léta. Je totiž téměř bez rizika, což je pro řadu z nás silný argument. Jeho nevýhodou jsou pak nízké úroky a to, že jako rodiče nemůžete peníze vybrat bez soudního procesu.

Můžete samozřejmě spoření také uzavřít na sebe, abyste se v budoucnu vyhnuli tomu, že Váš potomek bude chtít naspořené peníze utratit za věci, které se Vám ani trochu nelíbí.

Spořicí účet

Má váš potomek babičky, které ho o narozeninách, svátku i Vánocích obdarovávají hotovostí? Pak věřte tomu, že na spořicím účtu se tyto peníze dítěti, pokud je tedy obratem neutratí, zhodnotí lépe než doma na skříni v prasátku. Na spořicím účtu můžete získat také zajímavý úrok a navíc můžete s penězi manipulovat podle potřeby.

Největší nevýhodou spořicích účtů je ten, že na nich rychle klesají úroky, přesto jsou v republice stále nečekaně oblíbené. Výhody jsou takové, že nemusíte schraňovat často i vyšší částky doma a zřízení a vedení účtu nepodmiňují žádné vedlejší poplatky.

Tento typ účtu také nemá výpovědní lhůtu. Jenže budou-li finance na účtu vedené dejme tomu dvě dekády a bude na nich minimální  úrok, ihned po výběru po takové době bude finanční obnos znehodnocen kvůli neustálé inflaci.

Můžete založit spořicí účet u každé banky, a nemusíte mít u ní ani založen běžný účet. Úroky jsou však nižší. Buďto si účet tzv. zaplombujete a výběr je možný až za nějakou dobu, nebo můžete na uspořené peníze sahat kdykoliv, ale počítejte s nižším úrokem. Takový spořicí účet si však zakládáte na své jméno, což je docela odrazující fakt.

Z dostupných variant možná nakonec nejlépe vyjde to roztomilé prasátko, které můžete použít i jako dekoraci ve svém interiéru.

Nemovitosti

Lidé vlastnící nemovitost to o to mají snazší. Svým dětem předají peníze v podobě domu či bytu. Nezmiňujíce se o lidech, kteří mají vlastní a prosperující podnik, který by rádi poté předali svým potomkům.

Avšak i tito rodičové mají jakousi povinnost nevytvořit nebo doplatit úvěrové zatížení nemovitosti, aby již potomci nemuseli tuto starost řešit.

Vkladní knížky

Kdysi byly nejoblíbenější formou spoření pomocí tzv. vkladních knížek.

Uspořená částka se zapisovala do papírové knížečky a lidé si mysleli, že peníze tam mají jisté. Ano, to ano, ale v dnešní době jsou tyto knížky nevýhodné a úroky oproti devadesátým létům, kdy byly vkladní knížky nejpopulárnější, hluboce poklesly. Jejich výhodou však zůstává, že neplatí žádné poplatky za zřízení a dokonce ani vedení tohoto typu spoření.

Většina lidí však žije v podnájmech a tak jim nezbývá než najít způsob jak dětem odkládat přinejmenším pár stovek měsíčně. Dávno vychvalované vkladní knížky už nejsou. Pro mnohé byly nejpřehlednější a nejspolehlivější.

Podílové fondy

Pokud jste ochotni trochu riskovat, pak se jedná pravděpodobně o nejvýnosnější variantu spoření. Jejich další výhodou je nízká minimální měsíční částka, a pokud splníte zákonné podmínky, budete odvádět 0℅ daně ze zisku. Je tu ale jedno velké ale.

Můžete přijít o část či dokonce o veškeré úspory. Tomuto se dá však alespoň částečně předejít konzultací s odborníkem. Poradí Vám, které podílové fondy jsou relativně bezpečné.

Burzu neovlivníte

Nelze předpovídat ani krach ani nárůst, bohužel nemůžeme zamezit ani vzniku finančních krizí – pak jsou bankroty stejně náhlé, jako krach celé finanční sféry. Každé bance se může stát, že náhle musí ukončit činnost.

Životní pojištění se spořící doložkou

Mnoha rodičů hned po narození zakládalo svým dětem životní pojištění, které jim umožňovalo i spořit určitou částku. Tato spořící část se investovala, a buďto pojištěnci vynesla nějaký zisk, nebo přinejhorším bylo, po uplynutí doby, na kterou bylo pojištění sjednáno, vyplaceno takové množství peněz, které se do spořící části vložilo.

S tím, že chtěl-li jste peníze vybrat dříve, o proinvestované výnosy byste přišli. Později se k tomu přidala jakási pokuta za vypovězení smlouvy před datem ukončení.

Co jsou spořicí účty pro děti?

Některé banky nabízejí typ spořicího účtu určený většinou dětem do patnácti let. Dětské konto funguje tak, že na něj jako rodič spoříte, a ve chvíli, kdy dítě dosáhne určitého věku podle smlouvy, dostane vlastní platební kartu a může s účtem zacházet jako s běžným uživatelským.