Nejlepší a nejvýhodnější spoření

Naučit se spořit, odkládat si pravidelně určitou částku peněz, tam je většinou na počátku vliv výchovy v rodině. Když se někdo vážně zamýšlí nad tím, jak nejlépe uspoří peníze ze své průměrné mzdy, tak určitě brzo zjistí, že na běžných účtech je to minimum.

Už mnoho let stavební spoření pro všechny generace je pravděpodobně nejlepším a nejbezpečnějším spořením.

Důvody, proč je stavební spoření výhodné, i když prošlo mnoha změnami, je tento způsob úspor nejlepší cesta především k zajištění budoucího bydlení.

  • Dětské spoření – založením dětského stavebního spoření rodiče už svým malým dětem spoří pro vytvoření lepšího společného domova, například na školu, na zařízení studentského pokoje aj. Tímto způsobem už můžete vést své děti cestou úspor pro splnění nějakého přání nebo budou tak mít naspořený základ na své budoucí bydlení.
  • Výhody zúročení ročních vkladů jsou přibližně 3,5 až 3,75 % podle výšky cílové částky. Státní podpora činí 10 % – nejvíce 2 000 Kč.
  • Mladí lidé do 35 let si touto cestou vytvoří základ pro své budoucí bydlení – jsou to jejich startovní úspory, které mohou využít například jako začátek pro pořízení svého samostatného bydlení.
  • Starší generace volí stavební spoření převážně na rekonstrukci nebo modernizaci svého už stávajícího bydlení. Tímto spořením si též zajišťují finance pro svou lepší životní úroveň v důchodovém věku.

Velké výhody stavebních spořitelen spočívají nejenom ve stabilitě těchto finančních institucí, upřednostňují se hlavně pro:

  • státní podporu, která je ročně až 2 000 Kč (10 % z naspořených 20 000 Kč ročně)
  • výhodné výši zúročení vkladů,
  • nízkých/ žádných poplatků za hypotéku nebo úvěr bez zajištění nemovitosti od 700 000 Kč až 900 000 Kč (podle zvolené stavební instituce).

Pokud ještě nemáte stavební spoření – zvažte tuto možnost, informujte se na podmínky a výhody ve Stavebních spořitelnách v ČR. Zajistěte si touto formou spoření svým dětem i vám lepší budoucnost. Nebudete litovat.

Jak začít

Otázkou je, zda máme vůbec z čeho spořit. Spousta mladých rodin vám řekne, že ze svých platů nemohou naplno financovat ani své vlastní žití, natož pak si pořídit dítě a navíc ještě, k tomu všemu, spořit.

Zkrátka pro mnoho mladých rodin je to nepředstavitelné. Přesto však, mluví statistiky jasně. V Česku si prý spoří dvě třetiny obyvatel. To je sice pěkné, ale většině z nich, by jejich úspory stačily sotva na dva měsíce.

Užívat si život plnými doušky

To je krásné a jistě by to tak do jisté míry mělo i být. Jenže, abychom si ho mohli užívat kdykoli a za jakýchkoli okolností, alespoň nějaké finanční rezervy mít musíme. Důležité je, si uvědomit, co nám vlastně všechno hrozí, co skutečně ke svému životu potřebujeme hned a co počká, co by se mohlo stát, kdyby. A teď si to pojďme rozebrat.

Co hrozí

Těch potenciálních nebezpečí je mnoho, záleží, kam až bychom zašli. Vyjmenujeme si alespoň některá. Třeba takový spadlý strom, který nám může spadnout na dům, liják může zapříčinit naše vytopení, silný vítr nám odnese střechu.

Zamyslíme se tedy, v jakém stavu máme svůj dům, kde stojí, tedy jestli mu hrozí nějaká katastrofa, protože je třeba starý, stojí v údolí, nebo naopak na kopci. Kdyby se nám něco z výše uvedeného stalo, máme dostatek financí, abychom vše dali do pořádku? Jistě, nemusíte mít na vše peníze v hotovosti, někde bude stačit být pojištěn a čerpat pak z pojistky.

Co je potřeba

Jsou věci, které ke svému životu potřebujeme nezbytně a pak jsou ty, které jsou považovány za standard. Třeba taková lednička je považována za důležitou součást naší domácnosti. V dnešní době ji nemá už opravdu jen málokdo. Na druhou stranu třeba domácí kino nutně nepotřebujeme. Pokud ale máme dostatek finančních prostředků, proč bychom si ho nekoupili. Nebo si na něj můžeme ušetřit, tedy naspořit.

Důležité je se hlavně nezadlužit a následně nemít na splátky. To se pak velmi často stává že přijdeme nejen o zboží na splátky zakoupené, ale třeba i o střechu nad hlavou. A to přece nechceme.

Další možnosti spoření

Vkladní knížky už dneska nejsou výhodné po úrokové stránce, na stavební spoření musíte přispívat částkou 20 tisíc, aby spořitelna připsala státní podporu. Spořicí účty pro děti mají většinou tak nízký úrok, až se to nevyplatí a spořicí účty mají spoustu poplatků za vedení účtu, vklady i výběry.

Jsou i jiné možnost než jenom spořicí účty nebo stavební spoření, a jsou tyto možnosti vhodnější, bezpečnější a výhodnější? Dostaneme při výběru peníze stejně rychle, jako ze spořicího účtu?

Odpověď zní ano, samozřejmě že jsou. Nejedná se ovšem o tak bezpečné alternativy a rozhodně ne obvyklé. Nevěříte-li bance, můžete samozřejmě své peníze svěřit jiným institucím. Jakým? Pojďme se na ně podívat.

Podílový fond

Jedná se o formu investice. Měsíčně do této investice vložíte kapitál, za tu částku proběhne nějaký nákup, a cena investice se zvyšuje. Při dlouhodobé investici není propad a ztráta tak velkým rizikem. Kupříkladu můžete využít fondu „životní cyklus“; ten se váže k plnoletosti dítěte. Výhodou těchto podílových fondů je, že se jejich úrok dokáže vyšplhat i nad šest procent.

Numismatika

Další možností je nakoupit Českou Národní Bankou vdané pamětní mince. Zajímavé je, že se doporučují kupovat spíš stříbrné mince než zlaté. Proč? Někteří numismatikové tvrdí, že je to proto, že stříbrné mince jsou vedle zlatých podhodnocované, avšak ve prospěch zlatých mincí mluví nárůst ceny – což ale znamená, že cena zlata se tak stává nejistou.

Umění

Jednou z nejčastějších forem investic bývá také umění, jelikož investujete-li správně, cena se vám mnohonásobně vrátí.

Sběratelské předměty

Je to podobné jako s uměním; sběratelské předměty v různých odvětvích mají své obdivovatele a další sběratele, kteří eventuálně mohou dát majlant, aby od vás předmět koupili. Váš potomek tak může být zajištěn i na celý život.