Nejlepší a nejvýhodnější spoření

To, jak člověk umí spořit, většinou souvisí s výchovou. Ovšem i v dospělosti se lze zamyslet na svými výdaji a pomocí různých způsobů zlepšit svůj celkový rozpočet. Pro začátek je vhodné vědět, že mít peníze uložené na běžném účtu je v drtivé většině případů nevýhodné.

Spoření je proces ukládání finančních prostředků pro budoucí potřeby nebo investice. Existuje mnoho možností, jak spořit, včetně bankovních účtů, investičních fondů a dluhopisů. Už mnoho let je stavební spoření pro všechny generace pravděpodobně nejlepším a nejbezpečnějším druhem spoření.

Stavební spoření, spoření pro děti – nejvýhodnější spoření a nejlepší spoření

Proč je stavební spoření výhodné? Důvodů je mnoho. Aktuálně představuje nejlepší cestu především k zajištění budoucího bydlení. Využít lze například Moneta stavební spoření, které patří mezi vůbec nejvýhodnější spoření.

  • Dětské spoření – založením dětského stavebního spoření rodiče už svým malým dětem spoří pro vytvoření lepšího společného domova, například na školu, na zařízení studentského pokoje aj. Tímto způsobem už můžou vést své děti cestou úspor pro splnění nějakého přání nebo tak budou mít naspořený základ na své budoucí bydlení – nejlepší spoření pro děti.
  • Výhody zúročení ročních vkladů jsou přibližně 3,5 až 3,75 % podle výšky cílové částky. Státní podpora činí 10 % – nejvíce 2 000 Kč.
  • Mladí lidé do 35 let si touto cestou vytvoří základ pro své budoucí bydlení – jsou to jejich startovní úspory, které mohou využít například jako začátek pro pořízení svého samostatného bydlení.
  • Starší generace volí stavební spoření převážně na rekonstrukci nebo modernizaci svého už stávajícího bydlení. Tímto spořením si též zajišťují finance pro svou lepší životní úroveň v důchodovém věku.

Velké výhody stavebních spořitelen spočívají nejenom ve stabilitě těchto finančních institucí, upřednostňují se hlavně pro:

  • státní podporu, která je ročně až 2 000 Kč (10 % z naspořených 20 000 Kč ročně)
  • výhodné výši zúročení vkladů
  • nízkých/ žádných poplatků za hypotéku nebo úvěr bez zajištění nemovitosti od 700 000 Kč do 900 000 Kč (podle zvolené stavební instituce)

Pokud ještě člověk nemá stavební spoření, měl by zvážit tuto možnost, informovat se na podmínky a výhody ve stavebních spořitelnách v ČR. Zajistit si touto formou spoření svým dětem i sobě lepší budoucnost. Stavební spoření se rozhodně vyplatí více než například vkladní knížka.

Spoření je způsob, jak si odkládat peníze stranou pro budoucí potřebu nebo cíl.
Spoření je způsob, jak si odkládat peníze stranou pro budoucí potřebu nebo cíl.

Druhy spoření

Existuje mnoho různých druhů spoření, které lze využít k ukládání peněz pro budoucí potřeby nebo k dosažení stanovených finančních cílů. Mezi nejběžnější druhy spoření patří spořicí účty, termínované vklady, penzijní připojištění a investice do cenných papírů, jako jsou akcie nebo dluhopisy.

Každý z těchto druhů spoření má své vlastní výhody a nevýhody a je důležité zvážit, který z nich nejvíce odpovídá osobním finančním potřebám a cílům. Je také důležité zvážit možná rizika spojená s jednotlivými druhy spoření a zvolit takový, který je pro člověka přijatelný.

Jak začít

Otázkou je, zda má člověk vůbec z čeho spořit. Spousta mladých rodin řekne, že ze svých platů nemohou naplno financovat ani své vlastní žití, natožpak si pořídit dítě a navíc ještě k tomu všemu spořit.

Zkrátka pro mnoho mladých rodin je to nepředstavitelné. Statistiky však hovoří jasně. V Česku si prý spoří dvě třetiny obyvatel. To je sice pěkné, ovšem většině z nich by jejich úspory stačily sotva na dva měsíce.

Užívat si život plnými doušky

Užívání si života je bezpochyby krásné. Jenže aby bylo možné si ho užívat kdykoli a za jakýchkoli okolností, alespoň nějaké finanční rezervy člověk musí mít. Důležité je si uvědomit, co vlastně všechno potenciálně hrozí, co je skutečně k životu potřeba hned a co počká. Je dobré si vše řádně promyslet.

Rizika

Potenciálních nebezpečí je mnoho. Třeba takový strom, který může spadnout na dům, liják, který může zapříčinit vytopení, silný vítr zase může poškodit střechu apod.

Je dobré se tedy zamyslet například nad tím, v jakém stavu má člověk dům, na jakém místě dům stojí a jestli mu hrozí nějaká přírodní katastrofa. Kdyby se něco z výše uvedeného stalo, má dostatek financí, aby vše dal do pořádku? Jistě, nemusí mít na vše peníze v hotovosti, někdy bude stačit být pojištěn a čerpat pak prostředky z pojistky.

Co je potřeba

Jsou věci, které k životu potřebuje každý nezbytně, a také ty, které jsou považovány za standard. Třeba taková lednička je považována za důležitou součást domácnosti. V dnešní době ji nemá už opravdu jen málokdo.

Na druhou stranu třeba domácí kino každý nutně nepotřebuje. Nicméně má-li člověk dostatek finančních prostředků, proč by si ho nekoupil. Případně si na něj může naspořit.

Důležité je se hlavně nezadlužit, aby nenastala situace, že člověk nemá na splátky. To se pak velmi často stává, že přijde nejen o zboží na splátky zakoupené, ale třeba i o střechu nad hlavou. A to přece nechce nikdo.

Jednou z možností je investice do umění, které s časem stoupá na ceně.
Jednou z možností je investice do umění, které s časem stoupá na ceně.

Další možnosti spoření

Vkladní knížky už dneska nejsou výhodné po úrokové stránce, na stavební spoření se musí přispívat částkou 20 tisíc, aby spořitelna připsala státní podporu. Spořicí účty pro děti mají většinou tak nízký úrok, až se to nevyplatí, a spořicí účty mají spoustu poplatků za vedení účtu, vklady i výběry.

Může být těžké nalézt nejlepší spořicí účet a nejvýhodnější spořicí účet. Je dobré využít například srovnání spořicích účtů, které pomůže vybrat spořicí účet pro děti i dospělé osoby.

Jsou i jiné možnosti než jenom spořicí účty nebo stavební spoření, a jsou tyto možnosti vhodnější, bezpečnější a výhodnější? Dostane člověk při výběru peníze stejně rychle jako ze spořicího účtu?

Odpověď zní ano, samozřejmě že jsou. Nejedná se ovšem o tak bezpečné alternativy a rozhodně ne obvyklé. Mezi tradiční způsoby spoření patří například Raiffeisenbank spořicí účet, spořicí účet Moneta nebo spořicí účet Česká spořitelna.

Peníze je samozřejmě možné zhodnotit i jinými způsoby. Jakými? Některé z nich jsou zmíněny níže.

Podílový fond

Podílové fondy jsou finanční produkty, které umožňují investovat do různých aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity nebo nemovitosti. Fondy jsou vlastně kolektivní investice, kdy člověk vkládá své peníze do společného fondu, který je pak investován do různých aktiv podle určitého cíle nebo strategie.

Měsíčně se do této investice vloží kapitál, za tuto částku proběhne nákup a cena investice se zvyšuje. Při dlouhodobé investici není propad a ztráta tak velkým rizikem. Kupříkladu se může využít fondu, který se váže k plnoletosti dítěte. Výhodou těchto podílových fondů je, že se jejich úrok dokáže vyšplhat i nad šest procent.

Existují různé typy podílových fondů, například akciové fondy, dluhopisové fondy, smíšené fondy nebo nemovitostní fondy.

Akciové fondy investují do akcií různých společností, dluhopisové fondy do dluhopisů vydávaných například vládou nebo firmami, smíšené fondy do kombinace akcií a dluhopisů a nemovitostní fondy do nemovitostí, jako jsou například kancelářské budovy nebo obchodní centra.

Státní dluhopisy jsou poslední dobou oblíbenou investicí. Postup, jak koupit státní dluhopisy, je velmi jednoduchý a zvládne jej každý, případně se může poradit se svou bankou.

Podílové fondy mohou být vhodnou volbou pro investory, kteří nejsou zkušení nebo nemají čas se věnovat pravidelnému sledování finančních trhů a samostatnému výběru aktiv. Fondy poskytují širokou diverzifikaci rizika a mohou být také vhodnou volbou pro investory s menšími investičními částkami.

Numismatika

Další možností je nakoupit Českou Národní Bankou vydané pamětní mince. Zajímavé je, že se doporučují kupovat spíš stříbrné mince než zlaté. Proč? Někteří tvrdí, že je to proto, že stříbrné mince jsou vedle zlatých podhodnocované. Avšak ve prospěch zlatých mincí mluví nárůst ceny – což ovšem znamená, že cena zlata se tak stává nejistou.

Umění

Investování do umění může být zajímavou možností, jak investovat peníze. Umělecké dílo může být považováno za investici, pokud jeho cena stoupá s časem. Kromě toho může být umělecké dílo zajímavým způsobem, jak ozdobit domácnost, nebo jako forma investice, která přináší radost a estetické potěšení.

Před tím, než se člověk rozhodne investovat do umění, je důležité zvážit několik faktorů. Těmi jsou například umělec, jehož díla chce koupit, historická a současná cena jeho děl a také jeho budoucí očekávanou cenu.

Je také důležité zvážit, zda má člověk dostatek znalostí o umění a umělcích, aby mohl správně odhadnout, zda je dané dílo dobrá investice.

Existuje několik způsobů, jak investovat do umění. Lze například koupit originální umělecké dílo přímo od umělce nebo od galerie. Lze také investovat do uměleckých fondů, které kupují a prodávají umělecká díla, nebo do uměleckých akcií, které jsou spojené s konkrétními umělci nebo galeriemi.

Ať už se člověk rozhodne investovat do umění jakýmkoliv způsobem, je důležité zvážit všechna rizika a výhody a pečlivě plánovat své investice.

Sběratelské předměty

V tomto případě je to podobné jako s uměním. Sběratelské předměty v různých odvětvích mají své příznivce a existují i sběratelé, kteří se nezdráhají nabídnout i velmi vysokou cenu, aby daný předmět získali. Jejich děti tak mohou být zajištěny i na celý život.