Svým členům a příznivcům krásné Vánoce a šťastný Nový rok!

S blížícím se koncem roku 2005 se Cesta změny (CZ) obrací na své členy a příznivce s přáním krásně prožitých Vánoc a šťastného vkročení do roku příštího – roku 2006. „Zažili jsme spolu věci příjemné, ale i ty méně příjemné,“ říká Jiří Lobkowicz, předseda CZ. „Kdo s námi chce na naší cestě pokračovat, je vždy vítán,“ dodává.

Cesta změny se v poslední době podílela na integraci pravo-středových politických uskupení na různých úrovních. „Vážím si všech, kteří tento projekt upřímně připravovali ve snaze nabídnout řešení pro tu část voličů z politického spektra, jež tu není dostatečně zastoupena,“ říká Lobkowicz. „Je ale také potřeba říct, že CZ je suverénní strana, která nepotřebuje hledat násilná řešení a osobnosti, které nepřinášejí žádnou vizi,“ upřesňuje. Prosincový sněm CZ označil za nejbližší politické partnery dvě strany: Evropské demokraty a Stranu zelených.

Cesta změny připravila podklady pro prosazování návrhu na zákaz extremistických hnutí – včetně propagace komunismu, s nímž vystoupil senátor Martin Mejstřík, zvolený na kandidátce CZ v roce 2002. „Tento návrh převzaly nakonec překvapivě i další strany – včetně KDU-ČSL a ODS,“ připomíná předseda Lobkowicz. Společně se senátním Klubem otevřené demokracie (KOD) prosazovala CZ návrhy a postoje, které jsou jí programově blízké: například podání stížnosti senátorů proti vyvlastnění drobných akcionářů.

Na evropské úrovni byl rok 2005 rokem formování nové politické strany – Evropské demokratické strany (EDS), kterou v prosinci loňského roku Cesta změny spoluzaložila. EDS tvoří společně se stranou ELDR Alianci liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), jejíž stanoviska prosazují europoslanci, sdružení ve stejnojmenné frakci, třetí nejsilnější frakci v Evropském parlamentu. „Uplynulý rok byl rokem ztráty mnoha iluzí,“ podotýká Lobkowicz. Francie a Nizozemí odmítly Evropskou ústavu a projekt politické Evropy se dostal do vleklé krize. Postoj EDS a CZ je ale jasný. „Podporujeme silnou Evropu, bez ní není možná společná budoucnost,“ říká Lobkowicz.

Na podporu politické Evropy vznikla před několika dny v Senátu iniciativa, která vyzývá k obnovení ratifikačního procesu a založení meziparlamentního Klubu pro demokratickou Evropu. „Cesta změny tento projekt podporuje: ukáže se, jak to kdo v obou našich komorách s Evropou skutečně myslí,“ vysvětluje Lobkowicz. Koordinátory této iniciativy, která sbírá podpisy napříč oběma komorami Parlamentu České republiky, jsou senátoři KOD, jeho předsedkyně Soňa Paukrtová, senátoři Richard Sequens a Jan Hadrava.

„A to i přes mediální blokádu, které jsme vystaveni, i přes výsměch, který nám adresují ti, kteří se nikdy nepustili do odvážného projektu, jakým je nová politická strana,“ shrnuje. „Vím, že na tomto místě musím poděkovat všem, kteří neumdlévají na duchu, všem, kteří za uplynulý rok do Cesty změny nově přišli. Záleží na každém z nás,“ dodává Lobkowicz.

„Vždy jsem říkal, že to  bude cesta dlouhá, stojíme stále na jejím počátku: česká společnost si zaslouží jinou reprezentaci, než má,“ říká Lobkowicz. „Vy, kterým záleží na této zemi, pokuste se ji změnit, dát České republice novou šanci,“ vyzývá závěrem a dodává: „Sluší se v předvečer Štědrého dne, popřát všem lidem dobré vůle! Je před námi v novém roce 2006 mnoho práce.“