Topolánkova vláda nedostala důvěru, politické divadlo pokračuje

Hlasování o důvěře dopadlo v úterý 3. října podle očekávání. I přes žádost premiéra Mirka Topolánka (ODS) v poslaneckých klubech ČSSD a KDU-ČSL, nezískal současný kabinet důvěru: proti bylo 99 poslanců, a to kompletní kluby ČSSD a KSČM.

Pro hlasovali poslanci ODS a šest poslanců zelených, lidovci kromě tři poslanců, kteří opustili jednací sál. „O tomto výsledku nebylo sporu od první chvíle,“ komentuje situaci Jiří Lobkowicz, předseda Cesty změny. „Jenom se nám stále někdo snaží naznačit, že nás má za notorické hlupáky,“ říká Lobkowicz.

Topolánkova vláda chce podat demisi příští týden, patrně příští středu, čeká na návrat prezidenta Václava Klause z asijské cesty. Prezident Klaus se již vyjádřil, že počká s dalšími kroky na výsledky komunálních a senátních voleb koncem měsíce.

Mluvčí prezidenta Ladislav Jakl naznačil, že prezident Klaus bude při dalších jednáních vystupovat aktivněji, aniž upřesnil, koho pověří novým sestavením vlády, kterého se vehementně dožaduje bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek. „Vypadá to, že divadlo není ještě zdaleka u konce, krize důvěry ve společnosti je ale značná,“ dodává Lobkowicz.

Politické divadlo ještě není u konce, říká Jiří Lobkowicz.