Twitter chce mazat neaktivní účty. Nejdříve ale musí vymyslet, jak uchovat památku na účty zesnulých

Twitter začal tento týden rozesílat zprávu cílenou na dlouhodobě neaktivní uživatele a varoval je, že pokud se ke svému účtu nepřihlásí do 11. prosince, jejich účet bude smazán a jejich uživatelské jméno uvolněno. Zpráva měla dorazit všem, kdo se k účtu nepřihlásili během posledního půlroku. Firma Jacka Dorseyho ale hromadné mazání v zápětí pozastavila. Musí totiž vyřešit, jak naložit s účty zesnulých lidí, kteří svůj zájem o zachování tweetů nemohou projevit.

Twitter svou čistku odůvodňoval snahou poskytnout uživatelům věrohodnější obsah, ale zároveň se jedná o opatření s cílem vyhovět evropské legislativě spojené s ochranou soukromí. Mazání neaktivních účtů ale mezi řadou lidí vzbudilo zděšení a otázky, co bude s účty těch, kteří zemřeli. I účet na sociálních sítích je totiž součástí identity člověka a může být památkou, o kterou pozůstalí nechtějí přijít.

Clarifying all the confusion we caused 👇🏽 https://t.co/NirJTl7QEM

— jack 🌍🌏🌎 (@jack) 27. listopadu 2019

„Vyslechli jsme si, jaký dopad by tento krok měl na účty těch, kteří zesnuli. To nám uniklo,“ reagoval Twitter na nastalou situaci –jak jinak – tweetem. „Nebudeme mazat žádné neaktivní účty, dokud nevytvoříme nový způsob, jak uchovat účty zemřelých.“

Konkurenční sociální síť Facebook svůj způsob uchovávání účtů zemřelých tak, aby sloužil coby vzpomínka na ně, má. Twitter je tedy nyní na řadě a jeho inženýři už prý na takové funkci pilně pracují.

Až bude novinka hotova a implementována, Twitter se k mazání neaktivních účtů vrátí, přičemž první na řadě budou účty občanů Evropské unie. Populární mikroblogovací síť má ale údajně v plánu tuto politiku rozšířit i na další trhy a vyhovět tak nejen evropskému GDPR, ale i zpřísňující se legislativě na ostatních trzích. Výhledově se tedy dá očekávat, že aktivním uživatelům bude postupně ubývat sledujících.