Vláda premiéra Topolánka získala důvěru, prezident mluví o předčasných volbách

vlada_premiera_topolanka

Páteční hlasování o důvěře vlády premiéra Mirka Topolánka dopadlo podle očekávání: ke dvěma hlasům poslanců ČSSD – Miloše Melčáka a Michala Pohanky, které v konečném součtu chyběly, přibyl nečekaně chybným vyjádřením poslanec KSČM Petr Wolf. Hlasování dopadlo 100:97, 2 nepřítomni, 1 se „zdržel“.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek označil své poslance za „zrádce“. Prezident republiky Václav Klaus, který původně odmítal „vládu přeběhlíků“ jmenovat, se domnívá, že nebude mít dlouhé trvání. Vyslovil rovněž pochybnost nad tím, že bude schopna dělat nějaké „zásadní reformy“.

Premiér Topolánek ovšem působil spokojeně. „Je to den jako jakýkoli jiný,“ řekl státnicky o víkendu v jednom z nedělních diskusních pořadů. Koalice stran ODS, KDU-ČSL a SZ po 230 dnech vyjednávání ukončila bezvládí v České republice.

Premiér Topolánek se přesto snažil mírnit euforii. „Čeká na nás velmi tvrdá práce, každý významnější zákon budeme muset předjednat,“ řekl. O tom, jakou mírou stability bude disponovat, naznačily první výroky.

Předseda ČSSD Paroubek, který nyní usiluje o získání křesla předsedy Sněmovny, označil vládu za „ukázku politické korupce a zrady“. Prezident Klaus, který je znám kritikou Topolánka, míní, že jde o „zvláštní důvěru“, která povede ve svém důsledku k předčasným volbám.

Vládní koalice uzavřela s poslanci Melčákem a Pohankou písemnou dohodu o podpoře, k jednotlivým zákonů ale bude třeba hledat vždy shodu. Podle sdělení místopředsedy klubu ČSSD

Davida Ratha má dohoda s oběma poslanci i neveřejnou část, v níž se poslanci zavazují vládu podporovat celé tři roky. Strana ODS a oba poslanci ČSSD to rezolutně popřeli.

topolanek02-4705709

Pohřební šerosvit oficiální fotografie premiéra Mirka Topolánka nevěští této vládě světlé zítřky.