Výročí sametové revoluce využívají extremisté, její kritici i příznivci

vyroci_sametove_revoluce

Zápas o interpretaci výsledků 17. listopadu 1989, ale i hrozby násilím, takové jsou v těchto dnech snahy některých skupin, které se rozhodly připomenout výročí Dne boje za svobodu a demokracii, který připadá na tuto sobotu.

Titulky českých novin se snaží vyvolat pozornost zejména ke snaze části neonacistů, kteří se chtěli projít částí Josefova již minulou sobotu na výročí protižidovského pogromu, známého také jako Křišťálova noc.

Tentokrát jsou svolavatelem Autonomní nacionalisté (AN), kteří se chtějí „poklidně sejít“ na Palackého náměstí v Praze. Magistrát toto místo vyhradil jako pražský Hyde Park bez povinnosti nahlašovat demonstraci.

Symbolická místa

Zájem připomenout si okamžik 17. listopadu vyjádřila také iniciativa NE základnám, která vystupuje proti umístění americké základny na území České republiky. Setkání se má konat na symbolickém místě –Václavském náměstí.

Demonstraci podpořili také členové Ligy starostů proti radaru a policejní odborová organizace Unie bezpečnostních složek. Iniciativu Ne základnám podporuje přes 50 organizací, například Humanistické hnutí, Mezinárodní mírové hnutí, Mladí zelení nebo pražská organizace Mladých sociálních demokratů.

K petici iniciativy se připojili také filozof Erazim Kohák či režiséři Věra Chytilová a Zdeněk Troška. Proti základnám je orientována i skupina vysokoškolských studentů, která v říjnu založila studentský výbor. Jsou nespokojeni zejména s podobou české demokracie.

TIP: Jak fungují nebankovní půjčky ihned nebo také půjčky bez dokládání příjmů?

Falešný symbol demokracie

„17. listopad se stal falešným symbolem vítězství demokracie. Pro nás je symbolem boje za skutečnou demokracii, který ještě neskončil,“ píší studenti ve svém provolání. Tento týden studenti zaslali dopis bývalému prezidentovi Václavu Havlovi, kde upozorňují na jeho slova z roku 1989 a jeho skutečné chování později.

Organizátoři očekávají, že na Václavské náměstí přijde až 100 tisíc lidí z celé republiky. Naposledy se ozvala i skupina bývalých studentů z roku 1989, která naopak výstavbu radaru podporuje a polemizuje rovněž z nedostatkem demokracie v České republice.

Jsou mezi nimi zejména lidé, kteří jsou přímo či nepřímo spojeni s oficiálními strukturami: například vládní mluvčí pro věc radaru Tomáš Klvaňa, ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek nebo senátor Martin Mejstřík, kterému je smutno, že studenti dnes „nedokážou rozlišit mezi demokracií a diktaturou či svobodou a nesvobodou„.

Dnešní studenti považují výročí 17. listopadu za falešnou záruku vítězství demokracie.

TIP: Co nabízí obchod Gate shop ?