Brněnská CK Lefkada Tours: Nepojištěná cestovka s platnou koncesí

ck_lefkada_tours

CK Lefkada Tours pravděpodobně uzavřela svoji jedinou provozovnu a zřejmě zastavila i prodej zájezdů. V každém případě však není pojištěna proti úpadku. Přesto má dosud platnou koncesi, což je v rozporu se zákonem.

Portál Krachy cestovek.cz to zjistil během návštěvy Brna, kde firma sídlí a kde má prodejnu. V prodejně jsme narazili pouze na zamčené dveře a zatažené žaluzie. Na možné problémy cestovky upozornil redakci čtenář z jihomoravské metropole. Úřady se případem začaly zabývat až po našem upozornění.

Možný konec CK Lefkada Tours podle čtenáře z Brna signalizovaly internetové stránky cestovky, na nichž visela neplatná smlouva na zákonné pojištění proti úpadku uzavřená s pojišťovnou Generali. Ani nabídka zájezdů nebyla aktuální, týkala se loňského roku. Ve veřejně přístupném seznamu cestovek pojištěných u Generali Lefkada letos chybí. Z toho lze usuzovat, že s ní pojišťovna neprodloužila smlouvu.

Cestovka podnikatele Alexandra Bartoně na otázky redakce portálu Krachy cestovek.cz ohledně situace firmy nereagovala. Nicméně v den, kdy jsme dotazy odeslali, zmizela z webu cestovky zmíněná smlouva s pojišťovnou a přestaly fungovat veškeré odkazy.

Zároveň se na stránkách objevilo toto prohlášení: „V sezóně 2013 nebude, CK Lefkada Tours s.r.o. pořádat žádné letecké zájezdy na ostrov Lefkada.“ Právě na tento řecký ostrov se cestovka, jak napovídá její název, specializovala.

Důvodem pro omezení aktivit se mohly stát ekonomické potíže související se zaměřením na Řecko. V zatím poslední zveřejněné účetní uzávěrce za rok 2011 firma uvedla, že „vzhledem k finanční krizi se poslední dva roky nedaří vytvořit zisk“.

Případ Lefkady Tours opětovně ukázal na nedostatky v zákoně o podnikání v cestovním ruchu a na nemohoucnost státní (komunální) správy. Jak totiž ve vyjádření pro Krachy cestovek přiznal Lukáš Lysoněk z Živnostenského úřadu města Brna, Lefkada stále drží platnou koncesi. Podle zákona o cestovním ruchu by ale neměla existovat nepojištěná cestovka s platnou koncesí.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zaslalo brněnskému živnostenskému úřadu návrh na zrušení koncese až po našem upozornění, tedy minulý čtvrtek 24. ledna. Portálu Krachy cestovek to potvrdila mluvčí resortu Jana Jabůrková.

Následující den však ministerská „depeše“ do Brna ještě nedorazila: „Podnět Ministerstva pro místní rozvoj . jsme dosud neobdrželi, ani jsme v této věci dosud nezahájili správní řízení; zmíněné živnostenské oprávnění je tedy stále platné,“ odpověděl nám v pátek pan Lysoněk z živnostenského úřadu.

MMR nicméně brněnské úředníky na Lefkadu upozornilo alespoň telefonicky. Podle Lysoňka proto nelze vyloučit, že živnostenský úřad „v dohledné době“ návrh na odebrání licence obdrží „a bude se jím zabývat“.