E-SALON v Letňanech nabídl premiéry elektromobilů světových značek

Každý rok je ve znamení premiér mnoha elektrických aut. Ofenzíva vozů do zásuvky pokračovala také na druhém ročníku e-SALON na výstavišti v Praze v Letňanech. Domácí značka Škoda tu ukázala svůj první elektromobil i hybrid, Volkswagen revoluční ID.3 a KIA představila druhou generaci modelu e-Soul.

Škodovka se pochlubila prvním sériově vyráběným elektromobilem CITIGOe iV i hybridem Superb iV. CITIGO s elektromotorem, které má výhradně pět dveří, využívá lithium‑iontovou baterii o kapacitě 36,8 kilowatthodiny. Umístěna je v podlaze a skládá se ze 168 článků.

U rychlodobíječky s výkonem 40 kilowattů systému CCS se dá dobít za hodinu do 80 procent kapacity. Auto pohání elektromotor o výkonu 61 kilowattů, se kterým dokáže zrychlit z nuly na stovku za dvanáct a půl sekundy. Škodovka zveřejnila i cenu svého prvního elektromobilu. Začíná na bezmála 430 tisících.

Nová elektrická éra pro VW

Nový designový jazyk, a hlavně první vlaštovka z nové rodiny elektromobilů Volkswagen. Taková byla česká premiéra modelu ID.3. Po slavných modelech Brouk a Golf jde o třetí důležitý milník v historii německé značky. Tady hledejte inspiraci pro kódový název.

Jako první sedí na nové modulární koncernové platformě MEB, tedy podvozku speciálně určenému pro elektromobily. Přináší pohon zadních kol a lepší rozložení hmotnosti. Za méně než třicet tisíc EUR, tedy přibližně za třičtvrtě milionu korun, se má stát vstupní branou Volkswagenu do věku elektromobility.

Poprvé v ČR i nová elektrická KIA a Renault

Výstavní české premiéry se dočkali i druhé generace modelů Renault ZOE a KIA e-Soul. Korejská značka předvedla i úspěšný elektrický crossover e-Niro, který zvládne dojezd přes čtyři sta kilometrů na jedno nabití. Hyundai se prezentoval modely KONA Hybrid, KONA Electric i modernizovaným elektromobilem IONIQ. Zájem byl i o elektromobil Tesla 3 i plug-in hybrid Audi Q5 TFSI e.

Elektromobilita na vlastní kůži

S novinkami na elektrický pohon se mohli návštěvníci seznámit i při testovacích jízdách. Zkušební jízdy byli velkým tahákem i předešlého ročníku. Zázemí měli v hale 6, kde bylo k dispozici i 10 nabíječek od společnosti Nimble Energy. V hale 2D a hale 1 si přišli na své také fanoušci elektromotorek, elektrokol a dalších vozítek na alternativní pohon.

Do zásuvky už i letadla i lodě

Lákadlem pro návštěvníky byla i prezentace elektrifikovaných letadel JA-400 Elektro, ΦNIX i tandemového rogala pojmenovaného EGO TRIKE tandem s rozpětím křídel 12 metrů. K vidění byl i první elektrický člun v České republice s názvem KEEL CRAFT. Loď s exkluzivním designem měří 6,2 metru a pojme pět lidí.

Výstava, kterou společně pořádají společnost ABF a televize Prima, se konala ve dnech 14. – 17. listopadu 2019 na výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech.

Skupina ČEZ na veletrhu

Elektromobilita je pro energetiku logickým trhem, Skupina ČEZ se jí proto systematicky věnuje již 10 let. Provozuje největší síť veřejného dobíjení v ČR s více než 150 stanicemi. Rychlodobíjecí stanice vznikají i díky podpoře z evropského programu CEF (Connecting Europe Facility). Současně Skupina ČEZ nabízí širokou paletu souvisejících služeb a produktů pro jednotlivce, firmy, municipality a kraje.