Ford Bronco 2020 – Návrat legendy

Ano, Ford Bronco v novém kabátě bude znovu brázdit silnice, byť si na něj počkáme do roku 2020. Dali jsme pro vás dohromady fakta, která postupně vyšla najevo. Projděte si s námi časovou osu od prvotních náznaků, až po nejaktuálnější informace.

Ford Bronco 2020 bílá

Co určitě víme

  • Ford Bronco by se měl dostat na trh v roce 2020 spolu s dalšími čtyřmi nebo pěti novými modely od Fordu. Měl by být vyráběn na stejné lince v americkém Michiganu společně s Fordem Ranger, který se vrátí na zámořský trh v roce 2019
  • Poslední Bronco končilo modelovou řadou 1996 a jeho základ tvořil pick-up F-150. Neslavnou reklamu udělal automobilce tehdejší hráč amerického fotbalu a herec Orenthal James Simpson, který s bílým Broncem ujížděl policii hned poté, co se ho pokusili zatknout za vraždu. Ford také prodával model Bronco II (1983-1990), postavený na základě Rangeru.
  • Původní slavné logo auta bude zachované i v novém modelu
  • Mnoho Američanů se na návrat Bronca velice těší

Co si myslíme, že víme

  • Ford tuto informaci zatím nepotvrdil, ale nové Bronco by mělo sdílel platformu s Rangerem. To by znamenalo SUV na rámovém základu, nikoli se samonosnou karoserii jako u modelu Ford Edge.
  • Blízké zdroje naznačují vývoj auta v Austrálii, kde inženýři Fordu vyvíjeli Ranger pro americký trh.

Co není stále jasné

Dosud nikdo netuší, kolik dveří bude nové Bronco mít. Dvoudveřových SUV na světě globálně ubývá. Například Jeep stále prodává dvoudveřový Wrangler, ovšem vyšší prodeje zaznamenává jeho čtyřdveřová varianta. Uvidíme tedy, zdali tradice zvítězí nad prodejním potenciálem.

Staré Bronco používali hasiči

Pravděpodobně bychom se měli dočkat vylepšené terénní varianty od Ford Performance. Prozatím své krásy vystavuje jen F-150 Raptor a Jeep Wrangler čeká na konkurenta. Od vytuněného Bronca očekáváme spíš horolezecké umění, než pouštního bijce, jakým je F-150 Raptor. Terénní Bronco bude také potřebovat nějaké přízvisko, pravděpodobně nějaké jméno z Jurského období.

Nabídka motorů pro Bronco by měla korespondovat s americkým Rangerem. Proto je možné, že pod kapotou bude čtyřválcový přeplňovaný EcoBoost, atmosférický šestiválec, eventuálně malý turbodiesel.

Starší model Bronca

17.5.2015 – Vše začalo jménem

Ford si zaregistroval ochrannou známku Bronco. Poté, co byla tato skutečnost odhalena, strhla se vlna spekulací a domněnek

Ford Bronco logo

11.2.2016 – Ford připravuje nové modely

V roce 2016 na Chicagském autosalonu viceprezident Fordu Mark LaNeve odhaluje plány společnosti na čtyři nová SUV v následujících čtyřech letech. Sice nepadla konkrétní jména, ale mnozí si domysleli, že sázka na Bronco bude správnou volbou

24.2.2016 – Renderované obrázky

Nadšenci Bronco6G.com vypustili na internet renderované návrhy designu. Retrofuturistický vzhled uchvátil mnoho lidí, a pokud sériový model bude vypadat podobně jako fanouškovské návrhy, předpokládá se velký zájem a možný prodejní úspěch.

Ford Bronco 2020 v základním provedení

3.10.2016 – Bronco omylem potvrzeno

Chce nechtě, odborář Bill Johnsson z amerického United Automobile Workers prohlásil, že Ranger a Bronco se budou vyrábět v Michiganu. Rozhovor s odbory byl uspořádán na základě tlaku tehdejšího kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa, který trval na zrušení výstavby nového závodu Fordu v Mexiku. Mimochodem americká automobilka na začátku roku 2017 přání nového amerického prezidenta nakonec vyhověla. Bill Johnsson při zmíněném setkání řekl, že neřeší ztrátu pracovních míst, jelikož se v Michiganu bude vyrábět Bronco a Ranger. Tímto byl Ford Bronco (ne)oficiálně potvrzen.

18.11.2016 – Do Ameriky přes Austrálii

V australských médiích se objevily informace, že se bude Bronco vyvíjet v tamních závodech společnosti Ford. Dává to smysl, protože se Ford Asia-Pacific Product Development Center stalo hlavním vývojovým střediskem pro Ford Ranger a Ford Everest (SUV na platformě Rangeru). Nové Bronco by mělo mít stejnou platformu, proto vývoj v Austrálii působí logicky.

9.1.2017 – Bronco oficiálně potvrzeno

Oficiální prohlášení učinil Ford na letošním Detroitském autosalonu. Nejdřív potvrdil návrat Rangera do zámoří a o rok později Bronco. Obě auta budou vyráběna ve výrobním závodě v americkém Michiganu. O prodejích v Evropě prozatím nepadlo ani slovo.

Foto: Bronco6G.com