Fordy Ranger Dakar 2018 v úpravě Delta4x4

Rallye Dakar 2018 v Jižní Americe začala 6. ledna v Limě. Soutěžící čekalo 13 etap a 9 tisíc kilometrů přes Peru, Bolívii a Argentinu. Na startu byl rekordní počet 21 českých závodních strojů. Kromě nich se do dakarského konvoje zařadili i české doprovodné vozy. Třeba i dva Fordy Ranger v úpravě Delta4x4.

Oba Rangery jako doprovod Rallye Dakar 2018 přihlásil motocyklový závodník Lukáš Kvapil, který postavil svůj Media tým. Pro něj potřeboval dva kvalitně upravené terénní vozy.

Doplňky na Dakar s evropskou homologací

Volba nakonec padla na Fordy Ranger současné a předchozí generace, jejichž úpravy se pro nejtěžší rallye světa ujala společnost Delta4x4 the offroad company. Ta je výhradním zastoupením německé společnosti Delta Geländesport und Zubehör Handels GmbH založené v roce 1980. Všechny úpravy a doplňky mají evropskou homologaci. Jen přídavné světlomety mohou být instalovány na autě pouze pro použití mimo silnice. Navíc musí mít samostatný spínač žluté barvy pro takzvané pracovní světlomety.

Tvrdé testování v Tunisku

Upravené Fordy Ranger prošly náročným testem v Tunisku při El Chott Rallye. Během ní najely šest tisíc náročných kilometrů pískem, kamením, po tamních terénních pistách i po silnicích a dálnicích. Na konci listopadu byly oba speciály naloženy ve Francii na loď, která je přepravila do daleké Jižní Ameriky.

Delta4x4 a Rallye Dakar

První účast zástupců firmy Delta4x4 na slavné pouštní soutěži se datuje do roku 1982, kdy mimo soutěž dojelo do cíle upravené Suzuki LJ 80. O tři roky později se dnešní výkonný ředitel firmy Josef Loder opět ukázal v dakarském konvoji. Za další rok získal oficiální zastoupení egyptské Rallye faraónů pro Německo, spolupráce mezi Deltou 4×4 a touto rallye už ale začala v roce 1983.

A v roce 1990 měl úpravce terénních vozů i zastoupení Rallye Dakar v Německu. Delta4X4 se stala sponzorem závodů Transylvania Trophy i Rallye Mnichov – Břeclav. V roce 1984 firma získala oficiální zastoupení pro pneumatiky Mickey Thompson v Evropě, o pět let později i pro rallyová světla PIAA.

Dodatečná výbava od Delta 4×4 pro Ford Ranger 3,2 D

  • Kovaná leštěná 16″ kola LEGACY s pneu 255/70 R16 BFGoodrich KM2
  • Sada lišt blatníků kryjící přesah disků
  • Sady přídavných světlometů PIAA Rally Lights řady LP 550 a LP 570
  • Vnitřní výbava: AIR JACK 2t 76 cm, kinetické lano, vyprošťovací kurta, lopaty, vlečná oka a úchyty

Dodatečná výbava od Delta 4×4 pro Ford Ranger 2,2 D

Dvoudílná litá 18″ kola KLASSIK B s pneu 275/65 R18 COOPER STT PRO

Sada širokých lemů blatníků v islandském stylu

Sada přídavných světlometů PIAA Rally Lights řady RF18 a RF6

Rozšíření podvozku o 60 mm pro osu

Kompletní ochrana podvozku z 6 mm silného alu plechu

Zvýšení podvozku + 40 mm díky delším tlumičům a distančním podložkám

Přední nerez rám v černé barvě

Alu střešní nosič v černé barvě