Kolomý na Silk Way Rallye uvízl v dunách, etapu nedokončil

Český pilot týmu Tatra Buggyra Racing Martin Kolomý nedokončil 12. etapu Silk Way Rallye. Kvůli prasklému monobloku řízení na několik hodin uvízl v písečných dunách na severozápadě Číny. Jeho týmu se ale podařilo závadu opravit a Kolomý s velkou ztrátou bude v závodě pokračovat alespoň v testovacím režimu.

Po velkém úspěchu Martina Kolomého v 11. etapě, kterou vyhrál před Rusy Šibalovem a Sotnikovem, přišla smůla a zklamání. Celkem 250 kilometrů dlouhý měřený úsek včetně velkých dun s finišem v čínském městě Alashan Youqi dal Kolomému hodně zabrat.

Silk Way Rallye

Martinovi praskl monoblok řízení někde v hodně nepřístupné oblasti v dunách. Bohužel bez pomoci s tím nemohli nic udělat. A tak museli počkat na pořadatelský vrtulník, aby k nim dostal techniky. Jako velkou smůlu to popsal také šéfkonstruktér David Vršecký.

Řízení je důležitý prvek právě v dunách, kdy se jede s upuštěnými pneumatikami a spolu s pískem se vytváří na všechny komponenty řízení největší nápor. Je to velká škoda mít závod takhle dobře rozjetý a dvě etapy před cílem přijít o bednu, ale to je život.

Záchranná akce

Drama ještě neskončilo. Monoblok zřejmě pád z výšky nevydržel a znovu praskl. Kolem půl čtvrté středoevropského letního času přišla informace, že Martin Kolomý bude i přes velkou ztrátu v závodě pokračovat. Jeho tým závadu opravil.

Na pódium se po vítězství ve 12. etapě vrátil Rus Ajrat Mardějev s Kamazem. Dál vede Dmitrij Sotnikov, tři minuty za ním je Anton Šibalov. V kategorii automobilů má dvě etapy před koncem Silk Way Rallye náskok bezmála tři čtvrtě hodiny Francouz Cyril Despres s Peugeotem.

Výsledky 12. etapy – kamiony:

1.      Mardějev      Kamaz     4:04:08

2.      Šibalov         Kamaz      +2:15

3.      Nikolaev       Kamaz     +3:01

4.     De Rooy        Iveco       +10:25

5.     Viazovič         MAZ        +13:33

7.     KOLOMÝ      TATRA    +05:55:52

Výsledky po 12. etapě – kamiony:

1.      Sotnikov      Kamaz      38:16:38

2.      Šibalov      Kamaz      +3:04

3.      Mardějev      Kamaz      +17:54

4.     Ardavičius    Iveco         +02:03:14

5.     Nikolaev       Kamaz      +02:15:53

7.     KOLOMÝ     TATRA     +06:11:10