Kolomý na Silk Way Rallye uvízl v dunách, etapu nedokončil

Český pilot týmu Tatra Buggyra Racing Martin Kolomý nedokončil 12. etapu Silk Way Rallye. Kvůli prasklému monobloku řízení na několik hodin uvízl v písečných dunách na severozápadě Číny. Jeho týmu se ale podařilo závadu opravit a Kolomý s velkou ztrátou bude v závodě pokračovat alespoň v testovacím režimu.

Po velkém úspěchu Martina Kolomého v 11. etapě, kterou vyhrál před Rusy Šibalovem a Sotnikovem, přišla smůla a zklamání. Celkem 250 kilometrů dlouhý měřený úsek včetně velkých dun s finišem v čínském městě Alashan Youqi dal Kolomému hodně zabrat.

„Martin volal, že praskl monoblok řízení a že stojí v někde v hodně nepřístupné oblasti v dunách. Bohužel bez naší pomoci s tím kluci nic neudělají, takže čekáme na pořadatelský vrtulník, aby nás k nim dostal. Budeme dělat všechno proto, abychom Martina dostali zpátky na trať a hlavně do závodu,“ informoval fanoušky na Facebooku technický ředitel týmu Robin Dolejš.

Kolomý ve 12. etapě Silk Way Rallye. Foto: Marian Chytka

Velkou smůlu dvě etapy před koncem Silk Way Rallye komentoval i šéfkonstruktér David Vršecký: „Řízení je důležitý prvek právě v dunách, kdy se jede s upuštěnými pneumatikami a spolu s pískem se vytváří na všechny komponenty řízení největší nápor. Je to velká škoda mít závod takhle dobře rozjetý a dvě etapy před cílem přijít o bednu, ale to je život. Odstoupili jiní favoriti, a to mnohem dřív, ale na začátku by to asi mrzelo míň než teď.“

Tým vyrazil Kolomému v pořadatelském vrtulníku na pomoc. „Všechno probíhalo dle plánu, ale po příletu na místo pilot nebyl schopen v náročném terénu přistát, takže byl pokyn díl z výšky 20 metrů klukům shodit. Přiznám se, že tak velké duny jsem ještě neviděl, takže jsem se mu ani nedivil,“ popsal Robin Dolejš na sociálních sítích záchrannou akci.

Záchranná akce

Drama ještě neskončilo. Monoblok zřejmě pád z výšky nevydržel a znovu praskl. „Nakonec jsme monoblok zabalili do pneumatiky a vyrazili na druhý pokus. Tentokrát pilot letěl mnohem níž, takže jsme shazovali asi tak z pěti metrů,“ uvedl Dolejš.

Tým musel do pořadatelského vrtulníku. Foto: Marian Chytka

Kolem půl čtvrté středoevropského letního času přišla informace, že Martin Kolomý bude i přes velkou ztrátu v závodě pokračovat. Jeho tým závadu opravil.

„Tak jsme konečně v cíli. Hodně dlouhý den, ale i to k závodům patří. První duny jsme přeskákali hezky, ale pak následovala pasáž takových malých travnatých dunek, kde Kamazáci přímo letěli. Nechali jsme je jet, s tím, že je v dunách docvaknem, což se taky stalo. Jeden Kamaz tam visel na břiše a další jsme dojeli. Bohužel pak se připravujeme na výjezd jedné duny a najednou točím volantem a kola nic. Věděl jsem okamžitě, že je problém, ze kterého se sami nedostaneme. Navíc v místě, kam jen tak nic, co by nás vytáhlo, nezajede,“ popsal v cíli Kolomý zážitky z 12. etapy, ve které ztratil průběžnou třetí pozici.

Na pódium se po vítězství ve 12. etapě vrátil Rus Ajrat Mardějev s Kamazem. Dál vede Dmitrij Sotnikov, tři minuty za ním je Anton Šibalov. V kategorii automobilů má dvě etapy před koncem Silk Way Rallye náskok bezmála tři čtvrtě hodiny Francouz Cyril Despres s Peugeotem.

Video Tatra Buggyra Racing z 11. etapy:

Výsledky 12. etapy – kamiony:

1.      Mardějev      Kamaz     4:04:08

2.      Šibalov         Kamaz      +2:15

3.      Nikolaev       Kamaz     +3:01

4.     De Rooy        Iveco       +10:25

5.     Viazovič         MAZ        +13:33

7.     KOLOMÝ      TATRA    +05:55:52

Výsledky po 12. etapě – kamiony:

1.      Sotnikov      Kamaz      38:16:38

2.      Šibalov      Kamaz      +3:04

3.      Mardějev      Kamaz      +17:54

4.     Ardavičius    Iveco         +02:03:14

5.     Nikolaev       Kamaz      +02:15:53

7.     KOLOMÝ     TATRA     +06:11:10